Go to ...
RSS Feed

Rusko má ve výzbroji raketu, která umí sestřelovat americké satelity


Prokremelské noviny Izvestija uvedly, že vývoj rakety byl součástí „jednoho z nejutajovanějších ruských zbrojních programů“, napsal web Daily Mail

 

Rusko nasadilo do výzbroje novou přísně tajnou raketu „hvězdných válek“, která je určena k sestřelování satelitů a atomových zbraní. Systém protiraketové obrany S-550 tak podle ruského ministerstva obrany vstoupil do bojové služby. „V Rusku se již více než deset let vyvíjí systém obrany vesmíru schopný zachytit ty nejobtížnější cíle, satelity i balistické střely,“ uvádí zpráva ministerstva obrany. Tento bojový systém byl dlouhou dobu znám pod označením Nudol zahalený do přísného utajení. Nedávné ruské zprávy naznačují, že S-550 je stejná zbraň jako „zabiják satelitů“, dosud známý jako Nudol. Projekt zahalený v tajnosti.

Raketa je navržená tak, aby likvidovala cíle stovky kilometrů nad zemí, jako jsou satelity, jaderné hlavice a orbitální hypersonické zbraně. Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že anti-satelitní S-550 je nový mobilní systém strategické protiraketové obrany, který technicky předčí schopnosti Západu i Číny. Váleční experti tvrdí, že Rusové ukončili bojové testování tohoto systému už v polovině minulého měsíce, když Moskva sestřelila jeden ze svých vlastních nefunkčních špionážních satelitů a trosky na oběžné dráze poté ohrozily i Mezinárodní vesmírnou stanici, což rozzuřilo Washington a zvýšilo napětí s NATO.

Státem kontrolovaná nejsledovanější ruská televizní stanice „První kanál“ prohlásila, že útok na satelit byl záměrným varováním Západu, aby nepřekračoval „červené čáry Kremlu“ na Ukrajině. Rusko proto tlačí na Spojené státy, aby podepsaly nové bezpečnostní záruky pro Moskvu, že Ukrajina nebude členem NATO. V případě zhoršení vztahů by totiž mohlo Rusko pomocí raket S-550 snadno zničit 32 amerických satelitů GPS, které jsou klíčové pro vojenské operace NATO. Ruský vůdce Vladimír Putin upřednostnil modernizaci své vojenské síly navzdory stagnující ekonomice zasažené sankcemi, kdy se životní úroveň desítek milionů Rusů stále zhoršuje.

Zdroj: Daily Mail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *