Go to ...
RSS Feed

Pirát Jan Lipavský, kandidát na ministra zahraničí České republiky


Politolog Zdeněk Zbořil se vyjadřuje k informacím o zdraví prezidenta Miloše Zemana. „Pro mne to totiž není ‚nějaký Zeman‘ jako pro redaktory, hosty a kazatele z českých televizí, ale prezident České republiky a nejvyšší ústavní činitel,“ říká.

 

Prezident předpokládá, že bude své povinnosti plnit ještě rok a půl a pak už jako šťastný penzista odejde do důchodu. Budou ale i přesto, pokračovat úvahy o aktivování článku 66 ústavy? „Myslím si, že toto povídání a uvažování o aktivování čl. 66 Ústavy ČR bude pokračovat. Co by senátory a TV pop-politology jiného mohlo napadnout? V ČT a na Primě CNN je to stále téma každodenní a v našem sousedství, před hlavním vchodem do VÚN, stojí přenosový vůz, někdy i vozy, celých 24 hod. dnem i nocí. Jezdím okolo nich téměř každý den a ačkoliv se mi zdá, že se jejich posádky dost nudí, jsou vytrvalí. I když to, na čem sedí, musí mít už hodně ošoupané,“ komentuje Zbořil. // Na práci sněmovní komise pro hybridní hrozby chce nyní navázat Markéta Pekarová Adamová. „Díky tomu bude nová vláda brát hybridní hrozby konečně vážně. Na rozdíl od stávající vlády, která až v roce 2019 objevila Skype, my si pochopitelně uvědomujeme, že ruští hackeři nebudou čekat, až jejich existenci přestaneme brát na lehkou váhu,“ ujišťuje Pekarová Adamová. „Předpokládám, že paní Markéta P-A si slova o hybridních hrozbách připravovala v době, kdy se o ní mluvilo jako o budoucí ministryni zahraničních věcí. Někdo ji dokonce zmínil i jako ministryni národní obrany,“ uvedl politolog. „V těchto dnech to vypadá, že bude jako předsedkyně sněmovny skypovat z Poslanecké sněmovny do Bruselu. Její víra, že pověstní a neviditelní ruští hackeři, kteří tak podstatně ovlivnili volby amerického prezidenta, nebudou čekat, až na ně ‚pětikoalice‘ zadupe, je sice smutná vyhlídka. Obávám se, že o tu těžkou váhu půjde spíše při omezování svobody slova českých občanů a občanských svobod obecně, z vůle a ‚ze zvůle‘ státních úřadů a úředníků ČR a EU,“ dodal.

Dovolil bych si s krvelačným hodnocením obsazení funkcí počkat

Obsazení ministerských postů už deklarují koalice jasně. Myslíte si, že prezident bude mít k některým jménům připomínky, případně že bude ochotný Petr Fiala volit nějaký kompromis, pokud by k neshodám došlo? „Dovolil bych si s tím krvelačným hodnocením obsazení vládních funkcí, které se na nás valí ze všech stran, trochu počkat. Petr Fiala, který možná dnes jediný ví, kdo bude ve vládních křeslech alespoň chvilku zasedat, ještě neřekl jediné jméno. Ani neoznamuje světu, kdo by ve vládě chtěl být, a jak se pět programově nesourodých stran, dokonce i fyzicky odlišných osobností i neosobností, dohodlo,“ komentuje politolog. Prezidentův osobní názor na jednotlivé ministerské nominace dával v minulosti různými způsoby vždy najevo. „Pak by snad mohlo dojít k nějaké diskusi, ale nejsem si jistý, že by to prezident dělal tak intenzivně, jako při posledním jmenování vlády, kdy se rozhodně postavil proti jmenování pana Pocheho do úřadu MZV. Dokonce se mi zdá, že některé nominace panu Petru Fialovi téměř přeje,“ říká politolog.

„Četl jsem bakalářskou práci pana Lipavského“

Diskutuje se stále o obsazení postu ministra zahraničí. Zaznívají komentáře o tom, že ODS coby nejsilnější strana budoucí vládní pětikoalice prakticky nebude mít pod kontrolou zahraniční politiku. Resort zahraničních věcí i nový post ministra pro evropské záležitosti zůstane v rukou Pirátů a hnutí STAN. Otázkou je, zda udělali občanští demokraté chybu nebo je to promyšlený chytrý záměr? „Za současného stavu zmatené euro-unijní politiky bychom mohli říct, že MZV nebude pod kontrolou Prahy, ani Pražského Hradu. Bude to opět, jako tolikrát v minulosti, jen jakési telefonické spojení s Evropskou komisí a Evropským parlamentem (a samozřejmě unijní byrokracií) s možností naslouchat a s nemožností odpovídat,“ popisuje Zbořil. Ale to opravdu není nic nového a v Černínském paláci jsou na tento zvláštní dialog dávno dobře připraveni. „Takže sice může jít o chytrý záměr, ale pro ty, kteří si myslí, že by česká zahraniční politika mohla být alespoň v maličkostech nezávislá, je to jistě nemoudré. A nezapomínejme ani na slova pana Rakušana, který jménem STAN už dal najevo, že chce některá ministerstva ‚vyčistit‘, a tak by se snad dal kompenzovat volební trik jeho strany vůči Pirátům a nabídnout těm ve volbách vykroužkovaným nějaké ZÚ (zahraniční úřady). Konkurence, za předpokládaného zájmu aktivistů z Člověka v tísni, bude ale v každém případě velká a nejen na místech ministra a jeho náměstků,“ dodává. 

A co jméno zřejmě budoucího ministra zahraničí poslance Jana Lipavského? „Četl jsem nepříliš atraktivní bakalářskou práci pana Lipavského z roku 2010, která je se škodolibostí rozesílána po všech možných sítích,“ komentuje Zbořil. Přepokládá ovšem, že se za těch posledních jedenáct let pan předpokládaný kandidát na MZV změnil, něčemu přiučil a opatřil si ve směru na Západ nějaké adresy. „To, že je neústupný vůči Východu a Jihovýchodu, jak o něm někteří jeho kritici tvrdí, asi nebude vadit, protože už dávno nežijeme v době Františka Palackého a jeho Listu do Frankfurtu nebo Edvarda Beneše a Společnosti národů. To je opravdu už dávná minulost, a jak hezky říká paní Markéta Pekarová Adamová, dnes na funkci MZV ČR stačí, když umí používat skype,“ glosuje na závěr Rozjezdu Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil,
politolog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *