Go to ...
RSS Feed

Další kolo boje o Zemana


Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na zveřejnění videozáznamu, na kterém prezident Miloš Zeman podepisuje dokument o svolání Sněmovny. Všímá si zklamaných tváří, které by potřebovaly „trochu pročistit játra a krev, aby nevypadaly tak chorobně“. Přemýšlí o tom, co očekávat až začnou „čistky“.

 

Veřejnost mohla sledovat záběry z nemocnice, na kterých prezident podepisuje dokument o svolání Sněmovny. „Co měl dělat jiného než ukázat všem, že pan prezident může být nemocný, ale stále je ještě mocný, jak napsal Petr Hájek v Protiproudu. Že umí psát, mluvit a žertovat, ačkoliv si myslím, že mezi těmi, kteří si myslí, že na rozdíl od pana prezidenta jsou nesmrtelní, je málo takových, kteří té větě Zeit is gewonnen, alles ist gewonnen (volně přeloženo Kdo vyhraje čas, vyhraje všechno. Autorem citátu není nikdo jiný než slavný Machiaveli, autor Vladaře), rozuměli. A pokud ano, asi nechápou její kontext,“ dodal.

Zveřejnění záznamu přineslo různé reakce. „Asi to ty roztodivné účastníky pokusu o státní převrat vyděsilo. Ukázalo, že prezident není v kómatu, ani že se jen ‚nehodil marod‘, jak kdysi dělával Václav Havel před nějakou hradní aktivitou, že je o něho dobře postaráno v aseptickém prostředí, ve kterém s ním mohou mluvit i návštěvy, a kdyby bylo třeba i vysocí vládní a parlamentní činitelé,“ říká Zbořil. „Jenom snad ty zklamané tváře vedoucích představitelů pětistranické či čtyřstranické možné povolební koalice s panem senátorem Vystrčilem vypadaly, zejména pan předseda Senátu, že by potřebovaly také trochu pročistit játra a krev, aby nevypadaly tak chorobně,“ dodal. Jenže změnilo zveřejnění videozáznamu něco? Najednou se nepíše o tom podpisu, ale že ti lidé tam neměli roušky. „Ta poznámka o rouškách nesvědčí o ničem jiném, než o bezradné naivitě a nenápaditosti těch, kteří si mysleli, že přímo zvoleného prezidenta je možné odvolat podobně jako pana ministra Prymulu blahé paměti. Panu senátorovi Vystrčilovi se nedivím, je toho na něho v poslední době trochu moc a mnozí jeho kolegové z ODS mu příliš nepomáhají,“ uvedl politolog.

Podle kancléře Mynáře lze při pohledu do historie najít paralely o informování o stavu Václava Havla se současnou situací. „Okolnosti jsou sice jiné, fyzické i duševní dispozice obou prezidentů odlišné, ale z hlediska ‚zameškaných pracovních dnů‘ délce doby nepřítomnosti obou prezidentů na pracovišti je to jednoznačné,“ uvedl politolog. „Sice se ještě nepodařilo Senátu instalovat na Hradě píchačky, ale co není, mohlo by být,“ dodal. Prvním krokem k takovému zvýšení pracovní disciplíny by mohlo být zavedení píchaček v Senátu a Poslanecké sněmovně. „Už jsem zapomněl, o čem všem se v době nemoci Václava Havla neinformovalo, a musím se přiznat, že mi to bylo jedno (asi proto, že jsem nechtěl být prezidentem). Jedna informace je dodnes přísně tajná. Jak to bylo s hledáním patogenních zón v nemocničním pokoji Václava Havla, kdo o tom rozhodoval, a zda to urychlilo nebo zpomalilo jeho rekonvalescenci. A co vkládání léčivých kamenů do postele VH? Neměl by Senát protestovat v ÚVN? Jak to, že dosud nehledal a nevkládal? Když už se tak všichni upřímně bojí o prezidentovo zdraví?“ ptá se a poukazuje na jeden zveřejněný článek:

Senátorka Němcová alespoň nebude muset přemýšlet, kdy odejít

Hrad prozatím ruší předávání státních vyznamenání, které se tradičně koná 28. října. „Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak,“ uvedl Mynář. (25. října KPR oznámila, že slavnostní ceremoniál se bude konat 1. ledna 2022) „To je věcí pana prezidenta a jeho kanceláře, a tak nemůžeme mluvit do toho, proč a koho vyznamenává, a musíme strpět, při jaké příležitosti tomu bude,“ uvedl Zbořil. „Jaroslava Veise v Lidových novinách alespoň nebude trápit, který ‚Zemanův oblíbenec‘ to bude, stejně jako když naříkal, opět v ‚Babišových Lidovkách‘, nad Babišovými pohůnky. A paní senátorka Němcová dokonce nebude mít problém s tím, co vzít na sebe a v které hodině ceremoniálu odejít,“ dodal.

A co říci na mediální show kolem prezidenta, kterou předvádějí nejen senátoři? Může tohle něco do budoucna znamenat? „Že jsou páni senátoři a senátorky lační po krvi pana prezidenta nijak nepřekvapuje. Jak říká lidové přísloví: Lidé jsou různí, někteří dobří, někteří zlí a někteří jsou prostě jen…. (dodejte si slovo ad libes). Těm, kteří senátory dnes pomlouvají, nadávají jim a dnes už začínají i vyhrožovat, bych jen chtěl připomenout, že senátoři a senátorky byli zvolení sice svými nepočetnými příznivci, ale i těmi, kteří hrdinně odmítali jít k senátním volbám. Tak ať s tou svojí kritikou začnou sami u sebe a teprve potom nechť se vydají hubovat ty druhé,“ připomíná Zbořil.

Zdeněk Zbořil,
politilog

Část textu převzata
z ParlamentníchListů

One Response “Další kolo boje o Zemana”

  1. Ludvík
    26. 10. 2021 at 12.55

    Lituji, ale tentokrát Zdeněk Zbořil zcela zbytečně odsuzuje lidi, kteří senátory „kritizují“ za jejich postoj k prezidentu ČR. Zapomíná, že je na to jejich základní lidské právo, bez ohledu na to zda šli nebo nešli k volbám do Senátu. Nemluvě o tom, že se v žádném případě nejedná jen o senátory, ale také o některé politiky, poslance PS, úředníky, novináře a občany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *