Go to ...
RSS Feed

Čím více mlčení, tím větší prostor pro spekulace


Erik Best

Před časem poskytl americký novinář Erik Best, dlouhodobě žijící v České republice, ParlamentnímListům rozhovor, ve kterém se mj. vyjádřil k některým detailům souvisejících s hospitalizací hlavy státu, které prý mohou leccos odhalovat a dosud se nad nimi nikdo nepozastavil. „Čas oponou trnul“ a tak zřejmě nastal čas jeho „úvahu“ poopravit a doplnit. Původní věty Erika Besta jsou uvedeny kurzívou a nový text je uveden silně. Doufám, že mi to jmenovaný promine.

„Co se týče samotného prezidenta Miloše Zemana, neznáme toho sice oficiálně moc, ale jsou tady určité signály, které řadu mediálních spekulací vyvracejí nebo je staví do jiného světla. Babiš teď po dvou dnech řekl, co mu prezident v Lánech říkal. Neřekl ale, co on říkal v Lánech panu prezidentovi. V půlhodině, kterou s panem prezidentem před jeho odjezdem do Ústřední vojenské nemocnice strávil, mohl také podat svoji demisi. Co když se na dalším postupu domluvili? Bude to ode mě také jen spekulace, ale pak vysvětlím, z čeho čerpám. Nevíme, jaká je situace, ale jsou určité náznaky, že na tom je prezident lépe, než je prezentováno. Cílem může být urychlit celý povolební proces a sledovat, jaká je nálada veřejnosti. Může se stát, že je Miloš Zeman relativně v pořádku, nebo aspoň na tom není tak zle, jak si někteří myslí”, a nakonec jmenuje předsedu vlády někoho jinéhoKdyby to udělal, má tady Senát důkaz, že nemůže úspěšně využít článek 66 ústavy. Pokud by totiž chtěli prezidenta zbavit pravomocí, přestože je schopen racionálně uvažovat a jednat, ukázali by, že nejsou demokratičtí. Jde pouze o domněnku, reálný stav nemůžeme přesně znát, ale určité náznaky tady vidím. Stačí si srovnat sled událostí a detailů, kterých si nikdo nevšiml. Evidentně totiž nešlo o žádný náhlý převoz prezidenta do nemocnice. Před lánským zámkem byli s předstihem televizní kamery, které příjezd sanitky nezaznamenaly, takže musela dorazit buď brzy ráno, nebo už den předtím večer. Za další, převoz prezidenta se uskutečnil ihned po odjezdu premiéra. V té době novináři u zámku ještě byli, a Hrad tak musel vědět, že převoz bude realizován de facto v přímém přenosu. A za třetí, jestliže byl převoz prezidenta předem naplánován, ptám se, proč nebyl v ÚVN důkladně zajištěn prostor, který by zcela zabránil jakémukoli focení nebo natáčení nemocného prezidenta.1)

Události nabraly rychlý spád:
• Prezident Miloš Zeman byl v pražské Ústřední vojenské nemocnici hospitalizovaný bezprostředně po sněmovních volbách, v neděli 10. října. Jedná se již o druhou hospitalizaci od konce prázdnin, ve zdejší lékařské péči byl prezident také v půlce září.
• Důvody hospitalizace nejsou známé, média spekulují o potížích s játry, Pražský hrad diagnózu nezveřejnil. Mediální výstupy první dámy Ivany Zemanové a kancléře Vratislava Mynáře se držely jen obecných prohlášení.
• Podle stanoviska ÚVN, které si vyžádal a v pondělí 18. října zveřejnil Senát, prezident není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a jeho prognóza do budoucna je krajně nejistá. Kancelář prezidenta prý tuto informaci obdržela již 13. října.
• Kontroverze vzbudila návštěva dosluhujícího předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta ze 14. října, jejímž výstupem byl Zemanův podpis pod listinou svolávající novou sněmovnu. Setkání zorganizoval kancléř Mynář bez vědomí ÚVN. Kancléř čelí výzvám politické scény, aby na svou funkci rezignoval.
• Senát a zástupci stran zvolených do nové sněmovny zahajují jednání o článku 66 Ústavy. Ten popisuje, za jakých okolností je možné přenést prezidentské pravomoci na další vrcholné ústavní činitele. 2)

Návštěva Radka Vondráčka u prezidenta republiky si zřejmě, vzhledem k událostem a ohlasům, které po ní následovaly, zaslouží větší pozornost. Dle informací médií byla uskutečněna na pozvání prezidenta, zorganizována kancléřem Mynářem a jejím účelem bylo převzetí listiny svolávající novou poslaneckou na jejich první jednání 8. listopadu 2021. Opět jde pouze o domněnku, reálný stav nemůžeme přesně znát, ale představme si, že při této návštěvě (schůzce) pověřil prezident republiky stávajícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka sestavením nové české vlády a ten se toho ujal. Mnohé, co se v současnosti děje na politické a mediální scéně by se tím vysvětlilo. I reakce Andreje Babiše, Senátu, zástupců politických stran a hnutí, kteří už překotně si rozdělují funkce a sestavují vládu, chystají se přenést prezidentské pravomoci na další vrcholné ústavní činitele, atd. atd., by tomu napovídala. Zřejmě zapomněli, že se „dělat účet bez hostinského se nevyplácí.“  Senátorka Miroslava Němcová by jim o tom mohla vyprávět. Ale i jiní…

 František Veverka

Zdroje:
1) https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Co-kdyz-na-tom-Zeman-neni-tak-blbe-A-je-pripraveno-Erik-Best-si-vsimal-Auta-souhra-zadna-nahoda-680065
2) https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3383704-hospitalizace-prezidenta-milose-zemana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *