Go to ...
RSS Feed

Co jsme to za lidi?


Navzdory nejrůznějším komentářům a rozborům chybí důkladná analýza zahraničně-politického rozměru našich voleb. „Dáváme bianco šek nadnárodním organizacím, aby za nás rozhodovaly ve věci zahraniční politiky. To se líbí v Bruselu, protože nová exekutiva bude pravděpodobně probruselská,“ upozorňuje Petr Žantovský. Do mediálního přehledu tentokrát zahrnul i zrůdnost lékařů vyjadřujících se ke zdravotnímu stavu hlavy státu.

 

„Větší část českých médií tleská vítězům v postavách pana Fialy, paní Pekarové, pana Jurečky a dalších. Ta menší část je rozdělena na ty, kteří vyčkávají, jak to dopadne, protože není jasné, jak to bude s Piráty. K tomu se ale ještě v závěru dostaneme. A také neví, jestli nakonec přece jenom prezident nedá první pokus dosavadnímu premiérovi Babišovi, ačkoli ten se nechal slyšet, že by ho nepřijal. Tak to je takový vyčkávací postoj. Potom jsou některá alternativní média, která se staví k výsledku voleb velmi kriticky. Já svůj drobný komentář k nim začnu tím, že je třeba je respektovat, je to vůle lidu. Je to vůle těch lidí, kteří sebrali sílu, chuť, odvahu, motivaci a došli hlasovat do volební místnosti,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský. To byli občané, kteří se chtěli nějak podílet na rozhodování. „Nemohu je ani posuzovat, ani odsuzovat a v žádném případě pohrdat jejich hlasem. Můžu si klást otázky. Jedna otázka zní. ‚Je to, že byla volební účast 65 a půl procenta, dostatečně vypovídající?‘ U senátních voleb je to jasné. Tam je volební účast dvacet procent, ve druhém kole i méně, to je zcela neprůkazné a mandáty jsou v podstatě na vodě. Tady je mandát podstatně silnější. A my si můžeme jenom říkat, že zhruba 2,8 milionu voličů nevyužilo své právo zúčastnit se těchto voleb a hlasy 1,1 milionu voličů propadly. A to znamená, že jejich hlasy někde chybí. A je otázka kde. Pochopitelně se všichni zamýšlejí nad tím, co se to stalo, že nám zmizela z Parlamentu tzv. tradiční levice, tedy komunisté a sociální demokraté. Ale ona nám tam přibyla nová levice,“ upozorňuje mediální analytik.

Tou ale nemyslí Pirátskou stranu, které to bývá stále předhazováno. „Podle mě nová levice je ODS. Nová levice je TOP 09. Nová levice je KDU-ČSL. To jsou v podstatě levicové strany, které jsou navěšené na euro-bruselské tlampače a budou, pokud budou mít tu vládní příležitost a zřejmě ano, dělat politiku, kterou dostanou nadiktovanou. Toto je hlavní změna. Myslím, že zásadní zjištění z těch voleb je dáno tím, co pravil – tuším, že – pan Vondra z ODS, když se ho tázali, zda bude ODS trvat na ministerstvu zahraničí, kam byl on původně pretendován. Odpověď byla taková, že není třeba, aby ODS měla ministerstvo zahraničí, protože vztahy k EU obstará budoucí pan premiér Fiala a to ostatní není tak důležité. A to je právě základní problém těchto voleb, kterému se skoro žádný médius nevěnuje, a sice zahraniční politika,“ poznamenává Petr Žantovský.

Chybí analýza zahraničně-politického rozměru našich voleb

V této úvaze vychází z různých průzkumů, jejichž výsledky naznačují, že většina není nasměrovaná na notu ryze unijní nebo notu NATO. „To vyvolá do budoucna velký vnitřní konflikt mezi různými silami nejenom politickými, ale i zájmovými. A bude to problém. Mluvím o tom v Týdnu v médiích proto, že mi chybí pořádná a důkladná analýza tohoto zahraničně-politického rozměru našich voleb. Jediný, pokud vím, kdo tuto analýzu provedl, byl na svém webu Radim Valenčík, ale nikde jinde jsem ji v nějaké zásadní podobě nezaregistroval. A v jedné, velmi zajímavé, studii se jí na Neviditelném psu věnoval Pavel Chrastina, který se zabýval otázkou neomarxismu a všech těch souvisejících věcí. Ale ryze touto zahraničně-politickou záležitostí se nezabýval téměř nikdo. A už vůbec ne nikdo z mainstreamových médií. A to jim mám velmi za zlé,“ říká Petr Žantovský.

Druhé téma otvírá konstatováním, že se dostáváme do situace, kdy novinářská senzace je důležitější než lidský život a úcta k němu. „Známe americké tradiční novinářské úsloví, že zpráva není, když pes pokouše pána, ale zpráva je až tehdy, když pán pokouše psa. To je taková metafora k tomu bulvárnímu pojetí zpravodajství a k senzacechtivému informování. A teď najednou máme příležitost vidět, jak se média staví k problému jménem prezidentova nemoc a jeho hospitalizace. Všiml jsem si na mnoha různých místech srovnávání s érou Václava Havla, který fungoval ve čtyřech mandátech, během nichž strávil v různých zdravotnických zařízeních velkou spoustu času. Nikdo nikdy mu to však nezazlíval. Nepamatuji si na jedinou debatu o tom, jak pan Havel úřaduje z nějaké nemocnice. Srovnejme to s Milošem Zemanem, který je nenáviděn všemi mainstreamovými médii i řadou jiných,“ doporučuje mediální analytik.

Zrůdnost od lékařů, kterou po nich další už jen papouškují

Najednou se hodí ukazovat na něj prstem: „Podívejte se na něj, je neschopný, nemůže vykonávat funkci, měl by se jí vzdát, nebo by měl být zbaven podle článku 66 Ústavy pravomocí a rozhodovat už se má bez něj“. „To se samozřejmě strašně líbí pánům Vystrčilům a podobným, kteří už si brousí zuby. Ale zase tady chybí jeden zásadní pohled, a to je ten etický. Jestliže je prezident nemocen, tak si jako každý jiný člověk zaslouží maximální ohled a maximální podporu celého okolí. Jestliže nejsme schopni věnovat empatii člověku, který potřebuje pomoc a potřebuje solidaritu, tak co jsme to za lidi? To je jednoduchá otázka. Můžu mít vůči panu prezidentovi tisíc a jednu věcnou výhradu a nesouhlasit s ním, ale je to člověk, který je ve zdravotním problému. A to, co provozují lidé jako Džamila Stehlíková nebo Martin Jan Stránský v médiích, mi přijde jako zrůdnost,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Vadí mu, že zmínění lékaři vyslovují svoje názory na zdraví člověka, kterého zblízka neviděli nikdy nebo už hodně dlouho ne. „A také mi to přijde jako pokus o nějaké self-promo těch lidí. Nevím, proč to má zapotřebí Stehlíková, protože ta už nikdy žádnou ministryní nebude, aspoň doufám. Proč to má zapotřebí pan Stránský, to chápu, protože je navěšen na různé mezinárodní neziskové a jiné zdroje a nadační aktivity a potřebuje se ukazovat. Ale je to strašná nemravnost, co se tu mezitím stalo, co se stalo s naším národem. Proč to trpíme? Jak je možné, že těmto lidem skáčeme na tento levný špek? Nějaká Stehlíková, psychiatrička, vyskočí jako čertík z krabičky a prohlásí, že Zeman je dementní a neschopný výkonu funkce. A všechna ta Fóra24 a jim podobná média to papouškují a odpichují se od toho jako od jakéhosi odborného relevantního pramene. Ale ta paní ho neviděla. Mluví o někom, koho zná z televize, a neví o něm vůbec nic,“ zdůrazňuje mediální odborník.

Vybráno z delšího textu
docenta Petra Žantovského,
zveřejněného v ParlamentníchListech
16.říina 2021 se souhlasem autora

Fotokoláž redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *