Go to ...
RSS Feed

Je možné nazývat současný mediální hyenismus demokratickým dialogem?


Vstanou noví bojovníci? Ale jedině s názvem Česká levice

Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na komentáře týkající se zdraví prezidenta republiky. K plánovanému vyjednávání o vládě říká: „Z očí do očí by si to měli říct a neposílat si vzkazy prostřednictvím zuřivých reportérů.“ A pokud bude premiérem Petr Fiala? „Konec konců Bohuslav Sobotka také úkoly plnil a nerozuměl a nakonec v klidu odešel a snad se nám ani nesměje.“ Zbořil předpokládá vznik nového levicového uskupení jen pod jiným názvem. „A k tomu, abychom mohli mluvit o demokracii, nestačí, když se budeme za demokraty označovat jen my a ti druzí budou extremisty, populisty, nacionalisty a myslet i, že je tím urážíme,“ dodal politolog a připomíná: „Málo platné ANO 2011 je vítězem voleb, protože rozhoduje počet mandátů a nikoliv procenta. Až po zasednutí do poslaneckých lavic se ukáže, kdo s kým chce sedět a kdo s těmi druhými dokonce ani nechce mluvit. Nechť se předběžné rozhovory vedou a dohody uzavírají, ale před očima veřejnosti a nikoliv někde za rohem nebo na Vikárce, jak bývalo zvykem. Nemusí to trvat dlouho, ale z očí do očí by si to měli říct a neposílat si vzkazy prostřednictvím zuřivých reportérů.“

Kdo se udrží? Ten, kdo najde sponzory a komu zachová ČT přízeň

Máme ve Sněmovně čtyři volební uskupení a masivní množství propadlých hlasů. ČSSD, KSČM, Přísaha, Trikolóra a partneři, VOLNÝ blok. Mají šanci na udržení své existence? „Asi se tento problém nebude diskutovat na veřejnosti, alespoň ne hned. Ale fakt, že téměř milion hlasů voličů z asi 5 mil. propadlo, potěší hned pět členů Ústavního soudu, a hlavně pana Pavla Rychetského, který svým slavným saltomortale od ‚ano‘ k ‚ne‘ vstoupil do dějin vývoje českého politického systému. Nebo do učebnic politologie, do kapitoly Lesk a bída demokracie,“ uvedl Zbořil. „A kdo se udrží? Na to je jednoduchá odpověď. Buď ten, koho zachová ČT ve své přízni, anebo kdo sežene sponzory, přestane dělat politiku a začne politikařit.“ Celé vedení KSČM oznámilo rezignaci. O post předsedy projevila zájem europoslankyně Kateřina Konečná. Už dříve také měřil síly s Vojtěchem Filipem historik Josef Skála, který teď kandidoval na pražské kandidátce. Zbořil dává větší šanci straně v čele se Skálou. „Neumím se rozhodnout, ale snad Josefa Skálu, o kterém vím, že před podobnými konci KSČM dávno varoval, a také proto, že má mezinárodní rozhled a nepotřebuje k tomu kuloáry Evropského parlamentu,“ říká politolog. Funkci složil i předseda ČSSD Jan Hamáček. Po historickém debaklu se nabízí také otázka, co udělají socialisté s majetkem. „Protože znám historii Lidového domu, neměl bych odvahu jej dnes prodat. Ale nejsem sociální demokrat a nejsem si jistý, že ti dnešní ‚mladí‘ nenadělali dluhů víc, než víme. A to nejen těch materiálních, ale i morálních,“ komentuje Zbořil. Do budoucna předpokládá vznik nějakého kvalifikovanějšího levicového spojenectví. „Asi se to bude jmenovat jinak. Jen bych byl opatrný s těmi názvy nebo nadávkami. Liberální demokracie a levice se nemají rády, lidovou demokracii máme v Koreji a v Evropě to vypadá na nějaké ‚nové čtení Marxe‘, jak o tom psal dnes už nebohý Miloslav Ransdorf,“ komentuje Zbořil.

Proč by měl hyenismus teď překvapit?

Celou neděli média, politici a komentátoři věnovali sledování zdravotního stavu prezidenta republiky, kterého odvezla do nemocnice sanitka. Diagnózu ošetřující lékař nesdělil. „Stoupenci Karla Schwarzenberga hned po jeho neúspěchu v prezidentských volbách dávali najevo svou nespokojenost házením vajec na prezidenta Zemana, i když byl obklopen jinými prezidenty (na oficiální návštěvě v ČR),“ připomíná politolog s tím, že potom českému prezidentovi hrozili dál. „Šibenicemi, rozřezáním a vykrvením, také jeho prach měl by vysypán na neznámém místě. Později první dámy českého divadla uvedly do české politologické terminologie hezké slovo ‚vychcípání‘, a to dokonce nejenom v souvislosti s prezidentem, ale i s jeho voliči,“ uvedl Zbořil a ve výčtu pokračoval: „Nepřekonatelný je Hutka, který si asi o sobě myslí, že je nesmrtelný, a proto nazpíval Píseň o umírání Miloše Zemana – Miloš má oči v sloup… lebka praskla, mozek odkryla, srp, kladivo, rudá hvězda, na maják mu šplouchá tequila, v podvěsku kremelská brázda… Proč by měl překvapit současný mediální hyenismus jen proto, že si jeho šiřitelé říkají ‚demokratická opozice‘, a to ve dnech, kdy se zdá, že opozicí už nebudou? To vše za přihlížení ochránců spravedlnosti všeho druhu.“ Pan Zbořil si všímá, že jsou samozřejmě slyšet i její aktivisté v ČT, ale ani to není nic divného. „Tak tomu je a asi ještě dlouho bude, dokud nás smrt nerozdělí a vyšší autorita nebude soudit také křesťansky neúprosné české politiky, kteří rádi mluví o své víře,“ komentuje.

Politolog
Zdeněk Zbořil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *