Go to ...
RSS Feed

V předvolebním boji selhali všichni ti, kteří se báli hovořit o zneužívání médií


3 dny a je to tady!   //   Politolog Zdeněk Zbořil ví, co přijde po volbách dál

 

Politické strany a hnutí se nejvíce bojí voleb

„První kolo jednání o sestavení vlády bude možná ještě zmatenější a více amatérské než při posledních volbách,“ předpokládá politolog Zd. Zbořil. Za týden už budeme touto dobou znát výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Jméno premiéra ale podle politologa jasné ještě nebude. „Určitě ne, protože pan prezident slíbil, že bude jmenovat předsedou vlády osobu nominovanou vítěznou stranou a nikoliv někoho z účelových volebních koalic, dojde k povolebnímu vzrušenému jednání, které už nebude moci ovlivňovat ČT, která se o tolik snažila v době předvolební,“ komentuje politolog. Překvapit do voleb mohou snad jen některé z dosud neparlamentních stran, naopak ty, které dosud mají zastoupení v Poslanecké sněmovně, mohou dopadnout jinak, než jak jim věštecké agentury ve svých komerčně orientovaných výzkumech předpovídaly. „Ten déle trvající trik ČT představovat vládní strany jednotlivě, stejně jako pět stran dvou volebních koalic, může být znehodnocen kroužkováním kandidátů. Tento efekt by se ale mohl projevit až v povolebních jednáních,“ komentuje politolog. „Zatím, díky obtížné srozumitelnosti výkladu přílohy k volebním lístkům, to vypadá na větší počet neplatných hlasů, který by neměl ujít pozornosti těch, kteří budou sčítat hlasy na volebních místech,“ dodal.

Hodnocení kampaně jednotlivých stran. ANO zapomnělo, že…

ANO 2011 vedlo masivní kampaň plnou dat a racionálních argumentů. „Ale zapomnělo, že jedno, nebo dokonce pravidelné, nekompetentní vystupování eurokomisařky paní Jourové k čemukoliv, a ačkoliv se volební kampaně vlastně neúčastní, udělá tolik škody, že by se to dalo vyjádřit v jednotkách procent hlasů,“ varuje politolog. Společenství Pirátů a Starostů se postupně vzájemně adaptovalo na zájmy svých členů a zejména Piráti zmírnili svůj monotematický antibabišovský étos. „Přestali se chovat jako vítězové voleb, obcházet ministerské kuloáry a předvádět své kontakty v Bruselu,“ hodnotí průběh kampaně Zbořil. „Volby ukážou, zda nevystrašili voliče svou sebestředností až příliš, a zda jim postupné ubývání předvolební energie nezpůsobí větší újmu, o které je před několika měsíci ani nenapadlo uvažovat,“ dodal. SPOLU se snaží vystupovat jako autentická pravice, ale než se jim podaří vysvětlit voličům, co to ta dnešní pravice, na rozdíl od té minulé, hrabivé a nenasytné, dnes pro ně znamená, dá to ještě asi dost práce. „Vizuálně se jevila jako trochu narcisistní, ale proč ne, kdo jiný než do sebe zahledění lidé chtějí dělat velkou politiku,“ podotýká Zbořil.

Otázkou pro obě tyto volební koalice asi podle Zbořila zůstane Praha, kde nejenom maloměstská rivalita, ale i pozoruhodné chování pirátského primátora a až manická posedlost všech stavět a bourat sochy na úkor dopravní infrastruktury (od zapomenuté severojižní magistrály po změnu různých ulic a tras v jedno velké parkoviště) může vyvolat pražský nějaký předvolební otřes. „V Praze je však hodně voličů, kteří zde nežijí, a tak možná nápady pana primátora Hřiba a jeho spolupracovníků nebudou hrát velkou roli,“ říká Zbořil. SPD se sice rozhodla pro atraktivní volební kampaň, ale jak se blíží datum voleb, stále častěji se objevuje otázka, s kým by mohli jít do koalice. „Zda jejich antievropská rétorika neposlouží jen několika vyvoleným k dalšímu čtyřletému vysedávání v Poslanecké sněmovně,“ komentuje politolog. ČSSD se chovala skromně, jak konečně odpovídá povaze státních zaměstnanců, kterým jde o udržení pracovních míst a žádnou revoluci. „Ani když vidí úspěch v sousedním Německu. Její tradiční vnitrostranické spory sice ztratily v poslední době na intenzitě, ale obavy z objevujícího se marxismu (a dokonce komunismu) v sousedních státech mají čeští SD snad ještě větší než televizní komunističtí antikomunisté,“ podotýká Zbořil. „KSČM je pro mne v kampani neviditelná,“ komentuje politolog. „Sice má u některých potenciálních voličů, díky obratnému politikaření svých poslanců, jistou důvěryhodnost, kterou ale postupně ztrácí v některých krajích. Stále se pohybuje v nepřerušitelném kruhu otázek, zda v současném politickém systému ČR může ještě přijít do voleb s něčím, co by překvapilo,“ dodává.

Podle Zbořila v kampani chybovali všichni, kteří se spoléhali na kritiku nebo pozitivní hodnocení diskusí okolo covidu-19, kteří se báli mluvit o problému zneužívání médií ve prospěch politického zákulisí a ti nejméně odvážní z neodvážných se opět jen stále otáčeli kolem Agrofertu. „Myslím, že až u voleb se projeví efekt stížností kdekomu v EU, ale i to, zda šlo zejména v případě Pirátstva a KDU-ČSL o chybu osudovou, bych si nedovolil tvrdit. Nenávistná evropská skotská kampaň proti bučícím dětem na Spartě může mít jakýsi sekundární efekt, ale kdo u nás, a dokonce i ve Velké Británii, ví, že podobně nesouhlasně se bučí i ve staroslavném britském Parlamentu?“ ptá se politolog a přidává i tato slova: „Snad mohu konstatovat, že pozitivní bylo osobní angažmá všech nejvyšších představitelů politických stran, kteří riskovali svou politickou budoucnost. Také je třeba považovat za úspěch, že bez politických neosobností typu řeporyjského starosty se některé politické strany dokázaly obejít, i když jeho obecně známou hloupost a vulgárnost se snažilo nahradit hned několik novinářů, herců a věčně televizních osobností.“

A jak obstál premiér Andrej Babiš, a jak jeho hlavní konkurenti jako osobnosti? „Andrej Babiš se liší od většiny českých politiků, a to včetně jeho strany ANO 2011, svým pozitivním přístupem k věcem velké politiky i sociální úrovni té malé. Není ideologem, zabývá se konkrétními věcmi, a protože je premiérem, má k dispozici data a nepotřebuje množství poradců, kteří jej musí doučovat,“ uvedl Zbořil. „Jeho chyby a omyly jsou lidské, snaží se je okamžitě napravovat, byť za cenu někdy nesprávných rozhodnutí. Proto má svoje publikum všude, kam přijde, a má mu co říct,“ dodal. A jestli opravdu v tomto týdnu ještě na poslední chvíli přijde nějaké překvapení, které může ovlivnit nějak výsledky? „Myslím, že může, ale důkazy nemám. Vycházím jen ze zkušenosti a z toho, že je to součást českého politického folkloru a nedostatečné vážnosti aktu voleb jako politické instituce a projevu občanské způsobilosti,“ předpokládá politolog. (Pozn. redakce: V době, kdy pan doktor psal tento rozbor nebylo nic známé o kauze Pandora. Takže jeho intuice byla správná.)

Vybráno z delšího textu
politiloga Zdeňka Zbořila,
který zveřejnily
ParlamentníListy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *