Go to ...
RSS Feed

Je přemíra vulgarit a otevřené nenávisti vůči hlavě státu ještě demokracie?


Pouhých 16 dní do zahájení voleb   //   Zdeněk Zbořil si užil pomsty za nemocného Zemana

 

„Ty nejvulgárnější výrazy byly od ‚známých‘ anonymů, ty podepsané od osob zřejmě zklamaných vlastními neúspěchy a žijícími jen díky své choroboplodné orientaci.“ Politolog Zdeněk Zbořil pro ParlamentniListy.cz komentuje události minulých dnů včetně reakcí ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana a bývalého prezidenta Václava Klause. V uplynulém týdnu opět rozvířily emoce zprávy, týkají zdravotního stavu prezidenta republiky. Podle zjištění lékařů trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním. S informacemi ale Hrad vyčkával. „Asi to mělo hrát nějakou zvláštní roli v předvolební kampani. Nevím jakou, ale protože někteří naši političtí věrozvěstové se chytají každého slova, aby kritizovali domnělé spojenectví prezidenta republiky s předsedou vlády, asi nám bylo nějaké přání za jejich kritikou utajeno,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „A pokud jde o Hrad, myslím, že spěchat nemuseli. Opět jsme sledovali na sociálních sítích smršť nenávistných poznámek. „Nepřekvapil snad skoro nikdo,“ podotýká Zbořil. „Ty nejvulgárnější výrazy byly od ‚známých‘ anonymů, ty podepsané od osob zřejmě zklamaných vlastními neúspěchy a žijícími jen díky své choroboplodné orientaci. To, že se do veřejného prostoru vstupuje dnes snadněji než kdykoliv dříve, ještě neznamená, že např. vysokoškolský profesor, který při svých jmenováních přísahá, že bude hájit dobré jméno své Alma mater, nemůže být křivopřísežník,“ dodal.

Zbořil má také jedno doporučení: „Snad by se někdo z námi dobře placených ctihodností, které se někdy vyjadřují i k politickým událostem, mohl veřejně zamyslet, zda tato přemíra vulgarity se netýká jen nějaké osoby, ale zda nejde také o hanobení významné státní instituce a snižování, někdy se dokonce zdá, že i záměrné, její vážnosti. Ona ta ostuda se netýká jen toho štěkajícího, ale i také akademické obce, jejímž je členem, a ústavních činitelů, kteří mohou být potenciálními obětmi tohoto ‚zastrašování‘, neboli terorizování českých politiků.“ Hospitalizován byl i exprezident Václav Klaus kvůli vysokému krevnímu tlaku. Jeho zdravotní stav je už dobrý. V neděli prezidenta Zemana v nemocnici navštívil. „Ani pan exprezident Klaus nezůstal ušetřen hrubostí pana prof. Jaroslava Flégra. Ale v tomto případě bude tato obecná neslušnost mít něco společného s nevychovaností a zanedbáním rodičovských povinností v raném dětství. Dokonce i to dovolávání se Boha za svědka i soudce hříchů, které pan profesor už odsoudil, je až příliš sebevědomé,“ komentuje politolog…

Pomohlo by zavedení tělesných trestů?

Ekonomka Hana Lipovská kandiduje za VOLNÝ blok. To měl být důvod k jejímu odvolání z Rady ČT. Poslanec Lubomír Volný se snažil na věc upozornit, zvolil obstrukce při jednání Sněmovny, demoloval pult a nechal se vyvést. „Pokud vím, odůvodnění bylo nesprávně formulované, a jak říká paní Lipovská, stačilo místo něj jedno slovo –  Odvoláváme! Trochu by to sice připomínalo jednání polského Sněmu ‚šlechtické spravedlnosti‘ před zánikem polského státu na konci 18. století, ale dnešní stav veřejných poměrů v České republice je této době minulé v sousedním Polsku trochu podobný,“ komentuje Zbořil.

Obstrukce pana Volného jsou snad jedinou věcí, které se z jeho politických vystupování média věnují, a tak se zdá, že dosáhl svého. „Ti, kteří nad jeho vystoupením reagují tak rozhorleně, by si mohli vzpomenout, kdo, kdy a jak dlouho a opakovaně zdržoval projednávání důležitých zákonů, jak se kdo choval ve Sněmovně a v kuloárech, a pak bychom se nemuseli tolik rozčilovat,“ uvedl politolog. „Kdo ví, zda by zavedení tělesných trestů členům PS nepomohlo vyřešit nejeden problém,“ dodal. Připomíná, že v našem Senátu sice i pan předseda obdivuje Tchaj-wan a jeho cestu k demokracii, ale zrovna tam se v zákonodárném sboru nedávno prali. „Takže by se pan poslanec Volný mohl něčemu přiučit,“ vzkazuje.

Zdeněk Zbořil,
vybráno z delšího textu
zveřejněného
v ParlamentníchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *