Go to ...
RSS Feed

Už zase strhávají sochy


22 dní do parlamentních voleb v ČR   //   Otrokářství je temná minulost Spojených států

 

„Odstraňování symbolů je velkým pokusem měnit historická fakta bez uvažování o tom, co historický fakt je,“ komentuje další vlnu odstraňování soch ve Spojených státech za podpory zástupců Demokratické strany a hnutí Black Lives Matter politolog Zdeněk Zbořil pro server prvnízprávy.cz. Upozornil, že za potlesku aktivistů padají sochy, které měly paradoxně ukazovat, že se Američané dokážou usmířit.

Běloška líbá ve Washingtonu boty černošským aktivistům

Zbořil se vyjádřil, že odstraňování soch ve Spojených státech má za cíl přesvědčit současníky, že se dějiny měly odehrávat jinak či se jinak odehrály, než tomu bylo ve skutečnosti. „Já myslím, že ta instalace nebo deinstalace generála Lee v Richmondu jenom opět obrátila pozornost k historickému purismu a snaze přesvědčit současníky o tom, že dějiny se měly jednak odehrávat jinak, jednak že se odehrávaly jinak,“ vyjádřil se s připomenutím zářijového odstranění jezdecké sochy slavného konfederačního vojevůdce Roberta Leea. Lee je považován za nejúspěšnějšího vojenského velitele americké občanské války na straně Jihu, aktuálně však naráží na odpor mnoha progresivních aktivistů, jelikož jižanské státy mimo jiné odmítaly skončit s otroctvím. „Je to krok správným směrem, je to velký den pro Virginii,“ oslavoval svržení historického monumentu guvernér Northam, který je zástupcem Demokratické strany, a ozýval se jásot příznivců hnutí Black Lives Matter.

Zbořil ale varoval, že právě sochy amerických vojevůdců z Jihu, na rozdíl třeba od konfederační vlajky, měly dokazovat, že se Američané z obou stran nakonec dokázali smířit. S tím je však konec. „Těch šestnáct generálů nebo představitelů Konfederace bylo instalováno právě jako vzpomínka, a proto, aby se dokázalo, že Jih se Severem se dokázal smířit a dokázaly k sobě najít společnou cestu,“ upozornil. Varoval, že odstraňování symbolů je velkým pokusem měnit historická fakta bez uvažování o tom, co historický fakt je. „Felix Holzmann k tomu hezky říká, že jsou věci, které se skutečně staly, které si máme zapisovat, a pak ty, co nezapisujeme, nebo ty, co bychom měli zapomínat – a to jsou ta fakta. Tak žádná ‚fakta‘, ale to se skutečně stalo. A najednou vidíme, že to není tak jednoduché, že vlastně každá generace, pokud se vytvoří jakýsi generační rozum, je ochotná historická fakta přetvářet a vymýšlet,“ zmínil.

Poukázal však, že podobně temné stránky minulosti, jako mají Spojené státy s otrokářstvím, nesou ve své historii i další země. „To není jenom pokus lhát a vykládat si dějiny podle sebe sama, ale vidět je jinak. Takže sice se můžeme rozčilovat společně s americkými studenty nad tím, že Spojené státy mají také otrokářskou minulost, ale každá země, každá evropská země, má svoji minulost, ke které by se nerada chtěla hlásit, ať už je to ve Francii, v Německu, ve střední Evropě nebo v carském a sovětském Rusku,“ poukázal politolog.

Zdeněk Zbořil,
politolog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *