Go to ...
RSS Feed

Jsou výročí, která by neměla být opomíjena


Do začátku volebního klání už zbývá jen 24 dnů   //   Předvolební boj přitvrzuje a objevují se nové metody útoků na politické protivníky

 

Politolog Zdeněk Zbořil má vždy co říci k situaci u nás i ve světě, tentokrár jsme si dovolili z jeho rozsáhlého textu zveřejněného v ParlamentníchListechb’vybrat pro iReportera dvě témata, která si zaslouží vaši pozornost. Jedno je vzpomínkové a táká se zakladatele našeho státu, druhé téma se týká jedné politické strany a jejích postojů k české ekonomice, respektive k negativním ekonomickým projevům. Red.

„Zaslouží si, abychom si památku připomínali“

V sobotu 11.září 2021 jsme si připomínali dvacáté výročí od teroristických útoků ve Spojených státech amerických, při nichž zahynuly tisíce lidí. „Těch zmařených životů byly asi tři tisíce a zaslouží si, abychom si jejich památku připomínali i po dvaceti letech. Stejně jako památku více než třech tisíc pěti set zabitých a zavražděných po 11. září 1973 v Santiagu de Chile při státním převratu a svržení prezidenta Salvadora Allende vzbouřenci generála Augustino Pinocheta,“ připomíná Zbořil. „Jak už dnes víme, v koordinaci s americkou CIA. Pravda, tam byli zabiti ‚jen‘ Chilané a stoupenci socialistického prezidenta, ale lidský život má stejnou hodnotu v USA stejně jako v Chile. Snad bychom i před těmi mrtvými mohli na fotbalových stadionech někdy pokleknout. Dokonce i ve Spojených státech,“ dodal. Bourání soch generálů z války Severu proti Jihu nás dnes lepšími neudělá.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je nutné si uvědomit, jak důležité je být součástí organizace, jejímž úkolem je chránit naše bezpečí. „Být členem NATO je totiž jediný způsob, jak toho docílit,“ uvedl. „Pan předseda ODS má pravdu. Pro náš stát, jak víme z minulosti, obklopený mnoha nepřáteli, je důležité být součástí kolektivní obrany. Ale ta musí být účinná a nikoliv taková, jako byla v roce 1938, 1945–1948, 1968 a třeba i v roce 1989. Mluvit o tom v době zklamání z významu NATO a jeho dvacetileté aktivity v Afghánistátu je, samozřejmě, legitimní pláč, ale na nesprávném hrobě. Zejména, když ‚útěk od praporů‘ v Kábulu máme ještě v živé paměti,“ komentuje politolog. Podle posledního průzkumu STEM by volby vyhrálo ANO s 32,4 procenta. Druhá koalice SPOLU s 20 procenty, třetí Piráti a STAN s 18 procenty. Do Sněmovny by se dostala SPD i KSČM, Přísaha nebo ČSSD už ne.

„Jistě tyto výsledky potěší zejména ANO 2011, ale ještě lahve s šampaňským nemusejí otvírat. A to přesto, že data STEM jsou obvykle blíž realitě než výsledky výzkumů jiných agentur. Vlivová agentura ČT, a její servisní organizace Kantar, jistě znejistí, a potom začnou přemýšlet, jak zvládnout konečné sčítání hlasů,“ uvedl Zbořil. „Ale nemusí se příliš obávat. Opět to, jako až na jednu výjimku ve všech dosavadních volbách, i letos ukazuje, že vítěz nebude jednoznačný, a tunelování malých politických stran bude mít velkou naději,“ dodal.

Piráti, co uděláte s inflací?

Předvolební kampaň v Česku jde do horké fáze. Šéf Pirátů Ivan Bartoš kritizoval zadlužení, které Česku způsobila současná vláda premiéra Andreje Babiše a uvedl, že je třeba se zbavit „tasemnice, která přirostla ke státní pokladně“. „Nevím, jak je informován pan Bartoš o zacházení se státním dluhem, jeho splácením a úrokovými sazbami, neřkuli o jeho vlivu na prosperitu národního hospodářství nebo jakéhokoliv hmotného statku. Třeba by se mohl zamyslet nad státním dluhem Spojených států a poradit se s někým, zda a jak bude takový dluh splácen,“ uvedl Zbořil. „Hokynářská představa – když si půjčím, musím splácet, abych neplatil velké úroky – je sice v maločeských poměrech tradiční, ale v bankovním globálním světe se na ni nevěří,“ dodal. K přirovnání s parazitem konstatuje: „Ta jednoduchá populistická metafora o tasemnici se může zdát někomu zajímavá, ale protože současná předvolební kampaň se odehrává na podobné úrovni, bude mít, a vlastně už má, velké množství konkurentů. Asi by bylo zajímavější, kdyby poetiku svých vyjádření soustředil na problém inflace a řekl, co s ní on a jeho pirátští světoběžníci udělají.“

Tak to vidí politolog Zdeněk Zbořil

V uplynulém týdnu politologa v kampani zaujalo hlavně „aranžování Akce Babiš junior známými hyenami české žurnalistiky“. „A také jejich sponzory nebo jejich zákulisím. Zřejmě, jako už po několikáté, jak říkají lovci a myslivci, zase jen trefili kozla. Anebo je někdo navedl, aby ukázal na jejich neschopnost,“ uvedl politolog. „Navíc, když už do toho šlápli, ještě se v tom dále snaží sami sebe ušpinit. Nápad, že pan Andrej Babiš ml. nad námi létá v nadzvukové stíhačce je tak pozoruhodný, že překonává nápady nejen pana Klusáka, ale i pana Novotného a jejich příznivců z Deníků N a Reflexu,“ dodal. Jedna věc ale na tom je podle něj opravdu nebezpečná – toto téma zatemnilo diskuse o politické budoucnosti ČR, která nemusí být tak růžová, jak si ji představuje PirátoSTAN a jejich příznivci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *