Go to ...
RSS Feed

Obavy zkušeného politologa o možném zfalšování voleb


30 dní je jen chvilka v životě člověka. Nehoďte příležitost provést změny v našem životě za hlavu a přijďte k parlamentním volbám. Vždyť to do volební místnosti nemáte daleko.

 

Zdeňka Zbořila zaujalo, že v mnohoslovné předvolební kampani se jako čert kříži vyhýbáme možnosti falšování výsledků nadcházejících voleb. „Je to jeden z nejodpornějších konců politiky pravdy a lásky, o které mluvili mnozí po listopadových událostech 1989.“ I takto hovoří v souvislosti s rozruchem, o který se postaral syn premiéra na zahájení kampaně ANO politolog Zdeněk Zbořil. I opoziční politici si podle něj uvědomili, že by se takové věci neměly stávat. 

Vytvoření obrazu mučedníka „Andyho“?

Babiš mladší došel ke svému otci a před kamerami se ho ptal: „Proč jsi mi ublížil?“ Konfrontoval svého otce, kterého dlouhodobě obviňuje, že ho nechal zavléct na Krym kvůli takzvané kauze Čapí hnízdo. „Myslím, že pan Babiš ml. přijel kvůli této věci dokonce až ze Švýcarska a volil slova, která asi budou znamenat další prodloužení šetření, o kterém před několika dny mluvil pan dozorující státní zástupce Šaroch,“ komentuje Zbořil. „Těm, kteří pokračují ve své předvolební agitaci na téma Antibabiš, to asi moc nových příznivců nepřidá. Přece jenom je to už trochu obehraná odrhovačka,“ dodal. Podle Zbořila situace může spíš něco přidat k vytvoření obrazu mučedníka „Andyho“ a velká část dosud nerozhodnutých voličů také začne přemýšlet, zda to opět není něco špinavého, co se pravidelně odehrává před každými volbami v ČR. „Také samozřejmě i jinde, je to takový zlozvyk a folklor ‚demokratických‘ voleb a příprava na znevažování jejich výsledků,“ připomíná politolog. Na mítink v Ústí nad Labem přišel Babiš junior s dokumentárním režisérem Vítem Klusákem. Ten ale, jak vysvětlil, Babišova syna na místo v danou chvíli jen dovezl. Šlo o náhodu.

„Pan Klusák je hrdý na to, že je považován za velkého mystifikátora a několikrát v minulosti to dokázal například i jím zřejmě nenáviděným důchodcům, viz mystifikace Český sen, stejně tak jako údajně dokumentárním filmem Svět podle Daliborka,“ uvedl politolog. „Ať už dnes říká cokoliv, jistě se nebude divit, když mu málokdo uvěří. Navíc ho možná někdo bude považovat za lháře, který říká vědomou nepravdu s úmyslem dosáhnout osobního prospěchu. Anebo dokonce, že je darebáčkem,“ dodal. Klusák vysvětloval vše také pro irozhlas.cz. Před čtrnácti dny ho Andrej Babiš mladší požádal, jestli by ho nedoprovodil do Ústí, kde měl setkání s jedním klinickým psychologem. Pak mu Klusák navrhl, že si dají polévku, protože právě ve Větruši točil Ano, šéfe! Tam se dozvěděli, že startuje kampaň ANO. Klusák říká, že šlo o „absurdní náhodu“, které nechce nikdo věřit, ale opravdu se to tak stalo. „Nevím, jak jeho vystoupení rozuměli posluchači irozhlasu.cz, ale na mne to dělá dojem, že si pan Klusák myslí, že jsou to negramotní hlupáci, kteří, jak se v jeho sociálním prostředí říká, ‚sežerou každého jógra‘. Jak ukázal už dříve, sebevědomí mu k tomu nechybí. Že ano, šéfe!“ komentuje Zbořil.

Hrad

„Prezident republiky Miloš Zeman odsoudil aktivity režiséra Víta Klusáka, který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra,“ napsal mluvčí Hradu. Hlava státu při této příležitosti vyjadřuje předsedovi vlády plnou solidaritu. Klusák se pro server Seznam Zprávy ohradil a zmínil i to, že psychiatrické diagnózy se zneužívaly v Sovětském svazu k odstranění protivníka. „Mám tomu rozumět tak, že když se to dělalo v Sovětském svazu, může se to dělat i v České republice po velké sametové? Snad by pan Klusák neměl tolik přemýšlet o jiných, ale také někdy trochu o sobě. Kromě toho si myslím, že tato jeho ‚náhodná‘ akce může mít soudní epilog. Mimo jiné na prvnichzprávách.cz publikoval pan Baťa, nejen on, dva další výroky (v nepřímé souvislosti) týkající se prezidenta republiky, které by měly stát za pozornost,“ uvedl politolog.

Když se nám podařilo přežít zprávy z Afghánistánu…

Na závěr přidává Zbořil shrnutí událostí minulých dnů. „Když už se nám podařilo přežít zprávy z Afghánistánu, a dokonce i informace několika významných, dokonce nejvýznamnějších osob, které věděly, co se dělo nejen na kábulském letišti, ale celých dvacet let v této válkou a vývozem demokracie zkoušené zemi, začali jsme si všímat, alespoň doufám, toho, co se děje tam, kde to máme nejblíž. Například se ukázalo, že existují dva druhy drátěných zátarasů, někdy říkáme plotů, které chrání evropské hodnoty (např. mezi Běloruskem a Litvou) a jiné, které je poškozují (na jižní hranici Maďarska). A to zrovna ve dnech, kdy jsme si zavzpomínali na pověstnou Berlínskou zeď,“ připomíná politolog. „Také vyhlašování výjimečného stavu na území jednoho nebo druhého státu je rozdílné povahy. Jednou mírumilovné, podruhé znakem expanze anebo alespoň ‚vyvíjení tlaku‘. Poněkud jsme zamlčeli úspěch nebo fiasko Krymského fóra a čekání na Godota v podobě instrukcí z EU. Někdy se dokonce zdálo, že Godot opravdu nepřijde,“ dodal.

Nakonec se ale přece jen podle Zbořila dočkal ukrajinský prezident Zelenskij jak dlouho očekávaného setkání s prezidentem Bidenem, tak také pokynů, co si počít se životem. „A také už víme, že prezident Putin nepoužívá mobilní telefon a nemůže mu neočekávaně začít vyzvánět jako kancléřce Merklové při její návštěvě v Moskvě. A snad jen ke všemu – kdo tomu věří, ať tam běží,“ komentuje. Politologa zaujalo, že v mnohoslovné předvolební kampani se jako čert kříži vyhýbáme možnosti falšování výsledků nadcházejících voleb, když už jsme tolik pozornosti věnovali volbám v Bělorusku a ve Spojených státech. „Snad to ještě včas někoho napadne, aby nás nepostihl nějaký ten povolební ‚běloruský model‘. Čekám, jak se bude vyvíjet předvolební situace v SRN, i když snad jedině tam to bude bez problémů a jen s ‚covidovými‘ demonstracemi,“ uzavírá dnešní hodnocení Zdeněk Zbořil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *