Go to ...
RSS Feed

Americký prezident podepsal výnos požadující odtajnění dokumentů k 11. září


Volby se budou konat již za 34 dny   //   Spojené státy si za týden připomenou 20. výročí teroristického útoku

 

Americký prezident Joe Biden podepsal v pátek výnos, jehož cílem je odtajnění vyšetřovacích spisů k atentátům z 11. září 2001, a to během následujících šesti měsíců. Pro některé rodiny obětí jde o citlivé téma, podotkla agentura AFP. S poukazem na slib z předvolební kampaně Biden podepsal dekret nařizující ministerstvu spravedlnosti a všem příslušným úřadům, aby nechaly posoudit odtajnění dokumentů spjatých s vyšetřováním 11. září, uvedl dnes v prohlášení Bílý dům. Ministerstvo spravedlnosti pak má dokumenty zveřejnit „během příštích šesti měsíců“. Rodiny obětí teroristických útoků z 11. září zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech. Během procesu se americké vlády dovolávaly státního tajemství, které znemožnilo zveřejnění některých dokumentů. Spojené státy si za týden připomenou 20. výročí útoků na „dvojčata“ Světového obchodního centra (WTO) a Pentagon. Ceremonie v New Yorku se má zúčastnit i prezident Biden.

K celé záležitosti britský list The Guardian uvedl: Do dvou měsíců od objednávky bude muset FBI a další agentury zveřejnit „všechny ostatní záznamy, které byly dříve zadrženy jako utajené, zcela nebo zčásti během objevování“, a také další elektronickou komunikaci FBI uzavírající operaci Encore.
Do čtyř měsíců vláda odtajní „všechny zprávy z rozhovorů, analytické dokumenty, dokumenty hlásící vyšetřovací nálezy nebo jiné věcné záznamy (včetně telefonních záznamů a bankovních záznamů, pokud existují)“ z původního vyšetřování útoků FBI (známého jako Penttbom) , kde existuje jakýkoli význam pro operaci Encore.
Do šesti měsíců musí vláda uvolnit cokoli relevantního z jakéhokoli jiného vyšetřování, které se týká únosců a jakéhokoli „vztahu se zahraniční vládou“.
Bude na generálním prokurátorovi nebo vedoucích FBI nebo jiných agentur, aby dokázali, že zveřejnění jakýchkoli informací „lze rozumně očekávat, že povede k poškození národní bezpečnosti“.“Dotyčné významné události se staly před dvěma dekádami nebo déle a týkají se tragického okamžiku, který stále rezonuje v americké historii a v životech tolika Američanů,“ uvádí výkonný řád. Dvě desetiletí po 11. září je skutečnou hrozbou pro USA naše vlastní krajní pravice.

Převzato z agenturních zdrojů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *