Go to ...
RSS Feed

Taliban nejsou žádné Rychlé šípy a jejich vůdce není Mirek Dušín


Zbývá pouhých 36 dní do prvního volebního dne   //   Krátce o Afghánistánu

 

Toto je natolik závažné hodnocení situace, že jsme neváhali text převzít aby naši čtenáři byli v obraze.

1.Taliban oznámil, že vůdcem Afghánistánu se stane Khaybatullah Akhundzada. Převezme post podmíněného premiéra země. Předsednictví bude pravděpodobně zrušeno. Ve skutečnosti se vedení Talibanu spojí se státním aparátem, který se stane jedním celkem. Někteří tento systém označují za blízký Íránu, ale v Íránu je za prvé prezidentská kancelář a za druhé zatím nebylo naznačeno, zda bude v Afghánistánu existovat obdoba rady ajatolláhů, která bude stát nad exekutivou . Úplné složení „inkluzivní vlády Afghánistánu“ bude oznámeno 3. září. Podle předpovědi bude inkluzivita dekorativní, všechny klíčové pozice bude zastávat Taliban.

2.Pokud jde o postoj Panjshirů, Taliban znovu prohlásil, že nechtějí válku, a z pohledu Talibanu je lepší věc urovnat mírumilovně, prý již bojovali. Ale protože Saleh a Massoud vytrvale kladou na Taliban nerealistické požadavky (například zahrnout Saleha do vlády), stává se možnost útoku a očištění Panshjera stále pravděpodobnější. Taliban už stáhl k Pandžšíru významné síly, ale zatím váhají a doufají, že si místní kmenoví vůdci přijdou k rozumu a odmítnou podporovat vzpurnou armádu.

3.Čínské ministerstvo zahraničí oficiálně vyzvalo k vyšetřování válečných zločinů USA v Afghánistánu, jichž bylo několik spácháno za více než 20 let, a některé důkazy jsou veřejně dostupné. Dříve tuto iniciativu podporoval Mezinárodní trestní soud, ale Spojené státy se odmítly podřídit její jurisdikci a předstíraly, že jejich armáda nemůže být souzena za válečné zločiny. Přesto se v příštích letech pravděpodobně otevře téma tématu odpovědnosti USA za válečné zločiny v Afghánistánu. Rovněž je třeba očekávat, že Taliban nastolí téma odškodnění za zničení a ztráty během americké okupace. Navíc bych nevyloučil, že řada dalších zemí může podporovat takové požadavky Talibanu. Čína nebo Rusko a Írán.

4.Představitelé USA tvrdí, že USA mohou v nejisté budoucnosti pomoci Talibanu, pokud budou bojovat proti ISIS a provincii Chorásán. Boj Talibanu proti ISIS ve skutečnosti probíhá bez USA. V tomto ohledu Taliban plně dodržuje své závazky vyplývající z dohody z Dohá. Je ironií, že Taliban již dříve obvinil Spojené státy ze skutečnosti, že Spojené státy a ISIS v Afghánistánu jednají ve shodě. V tomto podpořil Taliban bývalý afghánský prezident Karzáí, který rovněž uvedl, že ISIS je nástrojem USA.

5.Ještě v červenci tohoto roku, kdy byl tehdejší afghánský prezident Ghani naposledy ve Spojených státech, varoval Bidena, že Pákistán přímo podporuje ofenzivu Talibanu, a vyslal dalších 10 000–15 000 bojovníků z pákistánského území na podporu ofenzívy Talibanu. Biden toto varování ignoroval, protože v té době byla hlavní předpovědí pro Afghánistán předpověď, v níž Kábul vydrží až do pozdního podzimu. Je ironií, že v polovině srpna pákistánský generál Gul otevřeně prohlásil, že „když se sepisují dějiny a odehrávají se všechny události, každý pochopí, že to byla pákistánská rozvědka, která porazila Spojené státy rukama Talibanu“. „Jak, a oni nás také porazili?!“

6.Jaký vtip od mluvčího Talibanu. Ukazuje se, že je humorista. V reakci na kritiku ze strany USA a Saleha ve stylu „Proč, když mluvíte o amnestii, chce tolik lidí uprchnout ze země?“ odpověděl: „Zaparkujte v Dillí některá vojenská transportní letadla a řekněte jim, že vezmete lidi z Indie do USA – statisíce Indů budou chtít za pár hodin odletět.“…

7.Jak se ukázalo, Bílý dům opět lhal o počtu Američanů zbývajících v Afghánistánu, dříve to bylo prý o 100-200 lidech. Dnes se ukazuje, že jen Američané po sobě zanechali více než 500 lidí. Rovněž vyšlo najevo, že kromě dokumentů amerických občanů získal Taliban biometrická data jak o občanech zemí americké koalice, tak o jejich místních spolupachatelích.

8.Pro ty, kteří se obávali služebních psů opuštěných Američany. Taliban uvedl, že byli nuceni psy odchytávat po letišti, ale ne proto, aby je mučili a zabíjeli, ale proto, aby je příslušným výcvikem dali do služeb islámského emirátu. Tady je takový nový Taliban, milující psy. V další fázi PR by měly být použity kočky.

9.Vlastnosti demokratické cenzury na Twitteru. Matka Američana zabitého v Kábulu začala tweetovat Bidena kvůli řadě záležitostí, poté byl její účet zablokován. Taliban může tweetovat, ale matka námořníka zabitého v Afghánistánu ne. Orwell se začíná převalovat ve své rakvi.

Převzato z: https://colonelcassad.livejournal.com/7026789.html

One Response “Taliban nejsou žádné Rychlé šípy a jejich vůdce není Mirek Dušín”

 1. Ludvík
  2. 9. 2021 at 13.50

  La Russie et les talibans : des signaux intéressants
  Rusko a Taliban: zajímavé signály
  https://www.agoravox.fr/…405

  „S Talibanem jsme v kontaktu už delší dobu,“
  „Z ruských reakcí lze vyvodit závěry, že sousedé Afghánistánu, včetně Ruska a Číny, již dlouho chápali, že Spojené státy plánují opustit Afghánistán a exportovat krize země do sousedních zemí.“
  „Rusko zřejmě pochopilo, že Spojené státy hodlají udělat z Talibanu trn ve vztazích Rusko-Čína. Zrychlilo své silné vztahy s ním, stejně jako Čína a další země. Můžeme tedy vidět mezinárodní a regionální geopolitický boj zuřící získat přízeň Talibanu v budoucnu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *