Go to ...
RSS Feed

Kdybych byl ředitelem BIS


41 den do zahájení řešení volební tajenky v České republice   //   Kdybych byl ředitelem BIS

 

Kdybych byl ředitelem Bezpečnostní informační služby České republiky, pozoroval bych se svými lidmi dění ve státě a vyhodnocování potencionálního stupně nebezpečí měl jako trvalý úkol. Také bych se snažil plnit úkoly zadávané naší zpravodajské službě vládou a té bych skládal účty. Tak by to mělo být a tak je to správné. Tak pravil nadporučík Mazurek v Černých baronech.

Práce zpravodajských služeb je tenoučká jak pavoučí vlákno, skrytá tak, že není a nesmí být viditelná. Jen tak je možné se dostat k informacím, které nechtějí být informacemi, ale které chtějí zůstat tajemstvím. Na odhalování této činnosti, respektive na zaznamenávání tajně získaných poznatků jsou specialisté BIS a nebo jejich tajní spolupracovníci. Specialistům se říká operativa, tajní spolupracovníci jsou agenti nehezky nazýváni konfidenti (anglicky collaborator, francouzsky collaborateur, ale jen německý název vystihuje princip věci Mitarbeiter čili spolu pracovník. A není to tak nehezké a dehonestující.) 

Kdybych byl ředitelem BIS musel bych si být stoprocentně jistý, že moji podřízení jsou oddaní službě pro stát, ve službě musejí tuto zásadu mít na prvním místě. Svěřovat získané poznatky mohou jen svému přímému nadřízenému, kolegům nikdy pokud nepracují ve dvojici nebo týmu na nějaké akci. Pro operativní práci je možné užívat všechny dostupné prostředky, všimněte si prosím, že jsem použil výraz všechny dostupné nikoliv oficielně povolené zpravodajské prostředky. A tak naši chlapci mají k dispozici taková zařízení, nad jejchž schopnostmi zůstává rozum stát. Protože oficiálně neexistují, nelze je popisovat v operativních hlášeních. Díky nim však operativa vyhodnocením získá naprosto relevantní informace na jejichž základě je možné požádat státní zástupitelství nebo rovnou příslušný soud o povolení legálního zpravodajského odposlechu. Takto získané informace lze pak využít při obžalobě a následných krocích.

Kdybych byl ředitelem BIS a dostal jsem informaci, že se děje něco nekalého kolem hlavy státu, měl bych na výběr dvě možnosti: buď bych si vzal dovolenou nebo onemocněl vleklou chorobou a nebo bych podal zpravu v režimu přísně tajné vládě republiky. Vláda totiž službu řídí a kontroluje a z této skutečnosti se dá jednoduše odvodit, že se vládě rovněž skládají účty z uložených úkolů. Premiér proto zcela pravdivě říká, že on odposlechy nepovoluje ani je nemůže rušit, to má na starosti jiná instituce. Aktuálně je na pořadu dne situace s odposlechy lidí, kteří se motají kolem hlavy státu. Je to taková pevná hradba několika prezidentových mitarbeiterů, kteří navenek do podhradí sdělují jeho myšlenky a stanoviska. Také mu dávají rozumy z praktické ekonomiky a řízení státu. To samozřejmě není dobré, protože ti dva nejbližší žádné oficiální prověrky od NBÚ na spolehlivost a důvěryhodnost nemají, nemohou se seznamovat ani s materiály označenými jako důvěrné (ale kdo to tam bude kontrolovat, že?). Tomu se říká bezpečnostní riziko. No jo, ale co s tím?

Kdybych byl ředitelem BIS, tak by kancléř i kamarád Azbučků, vyletěli z Hradu jak při defenestraci. Ale nejsem ředitelem BIS a tak prezidentovo okolí bude mít nad sebou ochranou ruku hlavy státu do posledního dne a nás může uklidnit jen vědomí, že si pod novou hlavou státu už nevrznou. No co, kancléř a jeho švarná manželka mají svoji podmáčenou vilku ve Strašnicích už zrekonstruovanou, kde bydlí Azbuček netuším a ředitele BIS se nechci ptát. Stejně by mě to nesměl říci, protože to bude asi státní tajemství. 

Břetislav Albert

One Response “Kdybych byl ředitelem BIS”

  1. Ferry
    28. 8. 2021 at 16.20

    O prezidentovu okolí si nedělám žádné iluze, ovšem rozhodně se nedomnívám, že bude situace s okolím nového prezidenta lepší. A pokud jde o BIS, tam už si nedělám vůbec žádné iluze. Je to stát ve státě, tak jako CIA v USA, jehož vyznamenaného agenta máme v čele BIS. Opravdu neznám jiný stát, který oslavuje agenta cizí tajné služby místo toho, aby ho poslal do lochu. Kdyby to bylo ve směru k Rusku, byl by tam natotata! Takže vítejte v Česku, krajině neomezených možností!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *