Go to ...
RSS Feed

Zbořil: Když máš potíže, tak dej cihlu k cihle, postav třeba zeď!


Padesát dní do parlamentních voleb v České republice   //   Slovy v titulku ze známé pohádkové písničky Jaroslava Uhlíře by se dala charakterizovat v poslední době zvýšená činnost nejen na evropských hranicích, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz

 

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. 14. srpna 2021.  V poslední době nebo tento týden vidíme větší pohyb na hranicích. Je to nejen na hranicích s Běloruskem, kde Litva staví ploty, zesiluje pohraniční hlídky… A dá se říci, že  se vracíme k nějaké plotové strategii, kterou před lety zavedlo Maďarsko proti migrantům a Německo může jenom podle některých webů závidět, že nemůže stavět ploty na svých hranicích a tak neustále do Německa  bloudí další a další migranti.

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?
„Ještě jsme zapomněli na plot na hranicích Mexika a Spojených států, který chtěl postavit bývalý prezident Donald Trump, což vyvolalo zvláštní reakce souhlasné a nesouhlasné téměř po celém světě. Ale skutečně se zdá, že  situace se vyvinula tak, že se nejenom bude zřizovat nějaká nová  „PéEs“ – Pohraniční stráž vojsk ministerstva vnitra,  ale že se ještě navíc bude zřizovat i nějaká „Vnitřní stráž MV“ , tak jako kdysi dávno před vstupem do Evropské unie poznaly tuto obezřetnost bývalé socialistické státy, které byly pod kontrolou pohraničníků ze Sovětského svazu a byly vlastně odtud do jisté míry i řízeny. Ono to někomu připadá jako postupný zánik Schengenu a hledáme důvody proč tomu tak je. Jednou je to Covid, jindy naše pasy, které máme mít do Francie, nebo nemáme mít do Francie ale někam jinam,  a mění se to, a asi bude stále měnit pomalu každý týden. Ale také jde o to, že někdy vyhrožuje Turecko, že pustí migranty ze Sýrie do Evropy a my za to odvádíme jakousi daň, společnou daň z hlavy, do Turecka, ale tábory s běženci, jsou tam stále ještě přeplněné,“ uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Nové ploty v Evropě… bez nich to zatím nepůjde
„Nyní k tomu přibyla hranice okolo Běloruska, která je zajímavá, protože je z našeho hlediska zrůdná a odsouzeníhodná, ale ty ostatní ploty, které staví Lotyšsko nebo chce stavět Litva, ty se nám zdají být jaksi mírotvorné nebo naši bezpečnost zajišťující. Takže současná Evropa je v takové zvláštní situaci –  už nejde jenom o tunel Calais – Dover k uzavření cesty do Velké Británie z evropského kontinentu a z území Evropské unie, ale jde i o další země ve středu a na východě Evropy. Už skoro zmizely zprávy o migrantech cestujících mezi Tuniskem a Itálii mezi Libyí a Itálii, ale množí se případy, kdy se doslova bije na poplach, protože „poslední autokrat“ v Evropě, jak ho pojmenovávají naše média nebo evropská  média, která tím myslí prezidenta Běloruska Lukašenka,  protože se obáváme, že se rodí další „turecký model“ vztahů mezo evropskými a euro-unijními zeměmi, kterým Bělorusko  reaguje, dokonce i výhrůžkami, na americké sankce vyhlášené před několika dny,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

A co bezpečnost a „evropské hodnoty“…
„My vlastně  už ani nevíme, které ploty odpovídají evropským hodnotám a které jsou nebezpečné evropskému kulturnímu a právnímu prostředí. Možná, že by se konečně o tom mohlo těch 27-28 reprezentantů a jejich hosté, kteří se v poslední době málo o čem dokážou dohodnout, tak by se mohli nad tím zamyslet a říct si, který ten plot ještě je hodnotově přijatelný a který nikoliv, aby to pak neskončilo tím že, se budeme dohadovat dokonce i o zdi nebo plotu jako kdysi v Chánově nebo Janově v severních Čechách,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *