Go to ...
RSS Feed

Nejde jen o pole vlčích máků a výsledného produktu


Už jen 50 dní do voleb  //   O Afghánistánu posledních 40ti let a novém státoprávním uspořádání

 

Jak všichni víme, kořeny této války byly rozhodně politické ve snaze Sovětů o nastolení promoskevského režimu, který by pak spolehlivě orientoval těžbu strategických surovin správným směrem. Jenže vojenší stratégove jsou nepoučitelní a tak se i výtečně vyzbrojení Sověti pustili do tzv. protipartyzánské valky. A tu, jak nas poučují dějiny, nelze vyhrát. Vždyť stačilo poučení z bojů ve II.světové válce na území Jugoslávie. Tam existovala celá rozsáhlá územi pod kontrolou ozbrojenců vedených J. B. Titem, na která nikdy noha německého okupanta nevstoupila. V padesátých letech se ani spojeným vojskům OSN s mandátem Rady bezpečnosti nepodařilo v tzv. Korejské válce jednoznačně zvítězit. Ani tato vojenská akce proti domácímu partyzánskému odporu nebyla pro spojené síly akcí vítěznou. Totéž se později opakovalo ve Vietnamu. Američané se svým neutuchajícím usilím šírit demokracii dostavali dlouhá léta na frak v usilovných bojích v džunglích plných nebezpečí, partyzani byli všude a vlastně nikde. O tom by mohly vyprávět desetitisíce padlých Američanů, ale stejně by je nikdo neoslouchal. A tak se USA pustily do války s afghánskými mudžahedíny, kteří byli dobře vyzbrojeni americkými zbraněmi z předchozích konfliktu s SSSR, kdy tam zbraně dodávaly právě Spojené státy. Ono je v tomto typu domobrany (jinak také partyzanské válce) uplně jedno s jakými zbraněmi se bojuje. Jejich zakeřné používání decimuje okupační vojska víc než válčení podle pravidel. Dobře vyzbrojený a organizovaný domací odboj je učinnější než pravidelná armáda. Kde se zajímá o afghánský konflikt hlouběji, tomu doporučujeme shlédnout film Bestie válka z roku 1988. (Red.)

V roce 1979 vstoupily do Afghánistánu ozbrojené síly Sovětského svazu na žádost tamější vlády a prezidenta Karmala, aby pomohly v boji proti muslimským povstalcům financovaným USA. Po deseti letech bojů Sovětský svaz svá vojska stáhl. Afghánská vláda pak sama pokračovala ve válce proti mudžahedínům ještě tři roky než padlo hlavní město Kábul.

– Ozbrojené síly USA zaútočily na Afganistán v roce 2001 jen s podporou protivládních skupin. Zůstaly zde 20 let a tato válka stála neuvěřitelné finanční zdroje a stěží spočítatelné množství životů Afghánců. Paradoxem je, že USA většinu času bojovaly proti stejným islámským skupinám, které předtím vyzbrojily na boj proti Moskvě. Po odchodu USA vydržel jimi podporovaný režim cca 10 dnů než padl Kábul. 

– To znamená, že Američany a NATO dosazený a financovaný režim neměl u obyvatel vůbec žádnou podporu. Jestli po odchodu Sovětů se tamní vláda udržela ještě 3 roky tak údajně „demokratická“ vláda šla pod kytičky za několik dnů. Čeští vojáci dostali přes zadek při potlačování demokracie, ne při její záchraně. Jestli tohle není katastrofální ukázka debility naší zahraniční politiky tak pak nevím co by to ještě bylo? 

– A teď nám ti samí lumpové, kteří za naše peníze podporovali tamní zlodějský režim, chtějí dovézt protilidové afgánské kolaboranty a udavače? To snad máme málo vlastních kolaborantů co vlezou do zadku za peníze komukoliv?  

„Povstalecké hnutí Tálibán ve čtvrtek 19. srpna 2021 v obsazeném Afghánistánu ustanovilo emirát. Vyhlásilo ho pod jménem **Islámský emirát Afghánistán.**

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *