Go to ...
RSS Feed

Informace, která zřejmě otřese mandátem amerického prezidenta Joea Bidena


50 dní a bude nová politická reprezentace vzešlá z demokratické volby  ///  Bidenův megaskandál. Afghánistán mohl skončit úplně jinak a ne s obrovskou ostudou a ztrátou důvěry u spojenců.

 

Není to tak dlouho, co novinář Raheem Kassam zveřejnil citlivou informaci, která zřejmě otřese mandátem amerického prezidenta Joea Bidena. Vypadá to, že Biden mohl katastrofě v Afghánistánu snadno předejít. Donald Trump nechal vzniknout speciální oddělení, které mělo odchod významně ulehčit. Jenomže Biden se rozhodl vše pozastavit pouhé měsíce před pádem Kábulu. Podle informací serveru Thenationalpulse.com existoval od loňského října záchranný plán, vypracovaný administrativou Donalda Trumpa, který myslel především na plánovaný odchod USA z Afghánistánu. Oddělení „Contingency and Crisis Response Bureau“ (CCR) bylo vytvořeno za účelem řešení diplomatické, logistické a další podpory Američanům v cizině v případě nenadálých událostí. Ministerstvo zahraničí, které nyní kontroluje Bidenův muž Anthony Blinken, ovšem program letos pozastavilo včetně financování.

Věc je o to pikantnější, že k zastavení programu mělo dojít pouhé měsíce před pádem Kábulu. „Citlivé, ale neutajované,“ píše se na kopii dokumentu, kterou má Thenationalpulse.com k dispozici a která je k vidění v odkazu nahoře. Dokument, pocházející od zástupce ministra zahraničí Briana McKeona, hovoří o tom, že by výše zmíněné oddělení mělo být pozastaveno a následně by jeho činnost měla být ukončena. Dokument je datován 11. června 2021, podle Kassama ale k rozhodnutí o pozastavení úřadu mělo dojít již někdy kolem února. Znamená to tedy, že Bidenova administrativa šla do závěrečné fáze stahování vojsk a personálu z Afghánistánu zbytečně nepřipravena?

Pro Thenationalpulse.com se k věci vyjádřil i exprezident Trump. „Má administrace prioritizovala zachování bezpečnosti Američanů, Biden je opustil. Zrušení tohoto úspěšného programu před stažením (z Afghánistánu, pozn. red.), kdy by pomohl desítkám tisíců Američanů dostat se domů, je více než opovrženíhodné. Naše stažení bylo plánováno na základě různých podmínek, bylo perfektní. Bylo by vykonáno bezchybně a nikdo by si ani nevšiml, že jsme odešli. Bidenovo provedení stažení je možná tou největší ostudou v historii naší země, a to jak jako vojenská, tak jako humanitární operace,“ uvedl Donald Trump. Cílem Trumpem zřízeného úřadu CCR mělo být odvrácení podobné katastrofy, k jaké došlo v libyjském Benghází v noci z 11. na 12. září 2012, kdy zhruba 150 ozbrojenců zaútočilo na americký konzulát, dobyli jej a zavraždili amerického velvyslance Christophera Stevense a tři další Američany. Jakým způsobem ale dopadl odchod USA z Afghánistánu, je ze zpráv posledních dní jasně patrné. Připomeňme například krizovou komunikaci americké ambasády v Kábulu, která v nejtěžších hodinách své občany vyzvala, aby do budovy nechodili, a pokud mají zájem o evakuaci, aby raději vyplnili on-line formulář.

Projev, který zneuctil Ameriku

Jeho opovrženíhodná nepoctivost by Donalda Trumpa zčervenala. Byl to nejohavnější projev amerického prezidenta v moderní době – projev, který zneuctívá Ameriku a zanechává její globální reputaci v bahně.

A vzhledem k tomu, že až do ledna loňského roku byl Bílý dům čtyři roky obsazen jistým Donaldem J. Trumpem, nemůže být tvrdší kritika prezidenta Joea Bidena. Ale nenechte se mýlit: muž, který je plně zodpovědný za hrůzné scény, které se v současné době odehrávají na našich televizních obrazovkách, je muž sedící v Oválné pracovně. Velká část jeho pondělního projevu k USA byla orwellovská. Ve svém klasickém románu z roku 1984, který se nachází v totalitní dystopii, George Orwell vytvořil ministerstvo míru, které vedlo válku, službu pravdy, která šířila lži, službu lásky, která mučila disidenty, a službu mnoha lidí, která dohlížela na hladomor. Biden to vše a ještě více spojil se svým vlastním vzdorovitým dvojsmyslem, včetně zkreslení, přepisování historie a nesmyslů a lží, s nimiž bude těžké soupeřit i s Trumpem. Jeho patetická kapitulace před Tálibánem byla rámována jako politická realita a zdravý rozum. Jeho útěk z Kábulu, který stále probíhá, byl vykreslen jako geopolitická moudrost a přeorientování amerických priorit. Jakékoli chyby nebo problémy byly vinou ostatních, od Trumpa po afghánskou armádu. Pád Kábulu a návrat Tálibánu k moci v Afghánistánu je nejtrapnější zahraničněpolitickou katastrofou Ameriky od konce druhé světové války.

Kombinuje pošetilost invaze do Zátoky sviní v roce 1961, kdy pokus prezidenta Kennedyho svrhnout Fidela Castra a kde kubánské povstalecké invazní síly, podporované CIA, skončily fraškou a globální nesnázemi; a zasadily zničující úder americké prestiži po celém světě, který následoval po pádu Saigonu v roce 1975, který Americe trvalo celou generaci, než se vzpamatovala. Amerika možná bude potřebovat další generaci, aby se zotavila z katastrofy v Kábulu. Není jasné, zda se Bidenovo prezidentství někdy zotaví, zejména proto, že to nejhorší v Afghánistánu pravděpodobně teprve přijde. Těla padající z amerického vojenského dopravního letadla a další těla nalezená v jeho podvozku zatím definují obrazy Bidenova prezidentství. Ale kdo ví, jaká další zvěrstva čekají?

Bylo neslušné, aby prezident Biden ponížil zahraniční armádu, která zabila tolik osob při obraně své země při prosazování americké politiky. Jeho projev však neměl konce s tím, co nebyl připraven udělat, aby si umyl ruce od zodpovědnosti. Bylo obzvláště ubohé obviňovat Trumpa, což naznačuje, že byl neinformován o jednáních svého předchůdce sTálibánem. Ano, Trumpova dohoda s Tálibánem byla neúspěchem – zejména ta část, která osvobodila 5000 teroristů a různých padouchů. Jiné části dohody však byly motivovány dobrým chováním Tálibánu a ty již začaly porušovat podmínky. Představa, že Biden má svázané ruce, je nesmysl. Porušil řadu dalších Trumpových politik, tak proč neporušit tuhle?

Ve skutečnosti Biden Trumpovu „mírovou dohodu“ vřele přijal. Stejně tak viceprezidentka Kamala Harrisová, která chválila Bidenovu „odvahu“ za dodržování tohoto principu a dokonce se za to pokusila připsat si zásluhy. Právě tato do očí bijící nepravda činí projev obzvláště ostudným a jeho text je touto hanbou ochucen. V roce 2010 Biden řekl Richardu Holbrookovi, zvláštnímu zástupci prezidenta Obamy pro Afghánistán, že USA by se měly z Afghánistánu stáhnout navzdory důsledkům pro ženy. Holbrooke (který zemřel v roce 2010 na prasklou aortu) si do deníku napsal, že tváří v tvář otázce o amerických povinnostech vůči obyčejným Afgháncům odpověděl: „Sakra. Tady se nemáme čeho bát. To už jsme dělali ve Vietnamu. Nixonovi a Kissingerovi to prošlo.“ Možná bychom se neměli ostýchat Bidenovy ledové nepoctivosti v pondělí. Nebo nahé úzkoprsosti Spojených států.

Trump byl právem kritizován za svou mantru „America First“, zjednodušující návrh supervelmoci se složitými globálními zájmy a povinnostmi. Biden však v pondělí pronesl projev „America First“ – bez jediného slova vděčnosti americkým spojencům, zejména Británii, kteří po dvě desetiletí podporovali Ameriku v Afghánistánu za cenu velké části krve. Více než 450 Britů zemřelo a mnoho dalších vojáků a žen utrpělo zranění, která jim změnila život. Ale měli bychom být opravdu překvapeni?  Spojenci, včetně Británie, se k meritu ani načasování stažení USA nevyjádřili. Navíc s nimi nebyly ani konzultovány. To je všechno o Bidenově slibu, že bude jednat se spojenci s respektem. Musíme si to pamatovat, až bude Amerika příště potřebovat naši pomoc v zámořském dobrodružství. Bývalý Obamův ministr obrany Robert Gates před sedmi lety ve svých pamětech napsal, že Biden „se v posledních čtyřech desetiletích mýlil téměř ve všech zahraničněpolitických a národních bezpečnostních problémech“.

Je ironické číst takové texty v Daily Mail, kde byl Trump v předchozích letech aktivně očerňován.

Zdroj: (c) Andrew Neal „Daily Mail“ https://www.dailymail.co.uk/debate/article-9903067/The-speech-shamed-America-ANDREW-NEIL-asks-Joe-Biden-recover.html – originál v angličtině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *