Go to ...
RSS Feed

Dva postřehy od novinářské legendy


Dvaapadesát dní do voleb  //  

 

Jací trumberové nás to reprezentují?

Říká se, a je to nejspíš i pravda, že musíte být kýmsi velkým, abyste se dostali do mezinárodního úložiště dat zvaného Wikipedie. Tzn. velkým vědcem, hercem, zpěvákem, státníkem atd. Hlupáci tuto možnost samozřejmě nemají – s jedinou výjimkou ovšem. A to když jsou hlupáky velkými, známými a  nezpochybnitelnými. Pak tu možnost mají. Tak se dostal do Wikipedie i poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil, který včera, to je v neděli 15. srpna, znovu a už po kolikáté prokázal své výjimečné duševní schopnosti, když se na ČT 24 divil, jak rychle se Taliban mohl dostat do Kábulu. On sám prý očekával, že se tak stane asi tak do tří měsíců.

K čemuž se hodí uvést toto: Každý podavač cihel a každý podkoní, který aspoň pár minut denně sleduje televizní či rozhlasové zprávy, musel vědět, že tzv. vládní moc v Afghánistánu stojí jen na bodácích amerických vojáků – a když se ti začnou jednou ze země stahovat, je konec, vládě v Kábulu zvoní umráček a je třeba balit kufry a v největším spěchu uhánět na kábulské letiště. Nu a oni se ti američtí vojáci z Afghánistánu začali stahovat už před několika měsíci, a to tak spěšně, že 6. července t.r. americká armáda oznámila, že stáhla ze země už přes 90 procent svého perzonálu a stahování že pokračuje. To už naprosto každý věděl, že onen avizovaný konec je zde a že pád Kabulu se dal očekávat v řádu několika dní či spíše hodin. Věděl to celý svět, věděli to podavači cihel a podkoní celého světa, jen pan europoslanec Pospíšil za TOP09 a též za ČR to nevěděl. A to vzdor tomu, že sám prezident USA Biden už 9, července t.r. prohlásil, že mise USA v Afghánistánu skončí 31. srpna t.r. 

Měli jsme trumbery i ve vedení minulého režimu, ale řekněte, co je to proti dnešku?

Roman Joch by v Afghánistánu střílel dál

Je to Bidenova chyba, Američané se neměli z Afghánistánu stáhnout všichni, měl tam zůstat omezený kontigent, který by ve válce proti Talibanu pokračoval dál, prohlásil dnes na ČT 24  typický představitel oficiálního proamerického žurnalizmu u nás a jinak též ředitel Občanského institutu a poradce premiéra Babiše pro zahraniční politiku a lidská práva Roman Joch.

I když jsem jeho jméno už dříve několikrát zaslechl, seznamit se s jeho myšlenkami jsem dosud možnost neměl, a došlo k tomu tedy až dnes v poledne. A výsledek? Úžas! Hleděl jsem na obrazovku, poslouchal ho a divil se, že prezidentu Bidenovi ještě neporadil i to, jak početný by onen jím navrhovaný omezený kontingent, který by dle jeho rady v Afghánistánu zůstal, měl být, aniž by jej ovšem dnes vítězným duchem naplnění Talibánci během pár dní do posledního vojáka nevystříleli. Což by dnes, kdy ovládají celou zemi, byla pro ně hračka, uvážíme-li, že dokázali – a nakonec vítězně – po dvacet let vzdorovat stotisícové americké expediční armádě. Radu ohledně onoho počtu vojáků omezeného amerického kontingentu zůstal Roman Joch tedy Bidenovi dlužen a teď už je na ni, bohužel, vlastně už pozdě. Škoda, Roman Joch mohl být světový, a my, jako jeho krajané, spolu s ním.

Lubomír Man

Na snímku v záhlaví textu jsou bojovníci povstalci vyzbrojení zbraněmi Západu i Východu. Dnes si přejí, aby se pro ně používal název mudžahedíni, což jsou muslimští bojovníci angažovaní a bojující v boji 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *