Go to ...
RSS Feed

Vejce na Babiše! Čím se bude házet příště?


Už jen 60 dní a bude jasno s tím, jak to bude s námi dál   //   Andrej Babiš uspořádal setkání s voliči a autogramiádu své knihy

Jenže na předvolební akci v Průhonicích začala létat vajíčka. Policie na místě zajistila dvě osoby podezřelé z přestupku. „Dorazili zřejmě příznivci Volného bloku, tedy lidé, kteří stojí proti očkování a opatření. Byli stále agresivnější a vyvrcholilo to tím, že začali házet vajíčka. Mě trefili do hlavy. A kelímek s pivem dostala jedna mladší slečna,“ řekl Babiš televizi CNN Prima News. Protibabišovská nenávist je někdy až chorobná, patologická. To nejsou oponenti předsedy vlády nebo ti, kteří s ním a s jeho stranou chtějí soutěžit o úspěch ve volbách, to je zuřící tlupa, která dnes zatím ještě hází jen vejci. Čím se bude házet příště? A na koho? Ta nenávistná tvář jednoho ze zadržených v okně policejního auta je odpudivější než všechny ty sprosťárny, kterými premiéra jeho kritici častují,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil a zároveň dodává: „Nevím, zda už je potvrzeno, že nejzuřivější byli ‚příznivci‘ Volného bloku, ale domnívám se, že tento způsob předvolební mobilizace se může obrátit proti těm, kteří si jej zvolili za svou přesvědčovací metodu a věří v její úspěch…”

Chybí už jen zmínka, že nalehnul hrudí na střílnu

Ochranka hned premiéra obstoupila a schovala do blízké cukrárny. „Neschvaluji to, protesty agresivní být nemají, ale Babiš zase ukazuje, co je zač. Paroubek před házením vajec nikdy neutekl. Když dav skandoval před ministerstvem: ‚Kalousku, vylez!‘, vylezl jsem a mluvil s nimi. Tenhle srab naopak zaleze a schová se,“ komentoval Miroslav Kalousek. „Pan Kalousek je prostě nepřehlédnutelný hrdina. V jeho příběhu snad chybí už jen zmínka, že by byl ochotný nalehnout hrudí na střílnu, jako ty slavné postavy účinkující v pohádkách z Velké vlastenecké války, nebo bojů se zuřivými japonskými samuraji při dobývání tichomořských ostrovů,“ uvedl politolog. „Pravda ale je, že pan exministr je nejen statečný rváč a bojovník, ale jsou za tím léta dřiny. Rval se za paní ministryni obrany Parkánovou a vložil do této obhajoby sarkastickou kritiku amerického odhadce ceny letadel CASA, popral se s panem Suchým na Malostranském náměstí a riskoval konflikt s představiteli romské menšiny a dokonce i rodícího se LGBT. Kdo by se dnes toho odvážil?“ dodal.

Nebyl to jediný problém, který premiér na místě řešil. Na námětí totiž před konáním setkání Milion chvilek na dlažbu namaloval velké množství bílých křížů. Chtěli premiérovi připomenout, co se stalo v uplynulém roce a půl jeho vlády. Poprask pak vyvolalo, když předseda vlády po křížích přešel. „Šlape po nich,“ poznamenal na adresu křížů za zemřelé poslanec STAN Petr Gazdík. „Tohle naprosto vystihuje celou končící Babišovu éru. Jen divadlo, přetvářka a faleš. Jak jde o něco vážného, nezvládne to, nepostaví se k tomu čelem, šlape po lidech…“ uvedl Ivan Bartoš. „Tandem pánů poslanců Bartoš – Gazdík je snad ještě roztomilejší než rozzlobený pan exministr financí. Jako kdyby chtěli tvrdit, že Andrej Babiš neumí přeskočit duchaplné překážky na cestě domů nebo z domu, které mu ‚vtipně‘ postavili do cesty,“ říká Zbořil. „Kříže jsou ale dílem Milionu chvilek. Kde byla ta organizace v době nejtěžšího covidu? Čím pomohli oni? A že někdo ‚šlape po lidech‘, to je opravdu oslí most, který musel někdo hodně složitě stloukat,“ dodal….

Piráti ztrácí. Vědí, kdo je jejich skutečný nepřítel?

Koalice Pirátů a STAN musí zabrat, chce-li v nadcházejících sněmovních volbách vyhrát. Podle předvolebních průzkumů z poslední doby totiž u voličů ztrácí. Chystá tak podle serveru Novinky.cz změnu v kampani. Členové mají vybrat tři hlavní témata, jež se budou primárně řešit. Plánují refresh kampaně, vyrazí do regionů. „Asi je jejich kampaň ovlivněna až příliš optimistickými očekáváními Pirátstva a jejich poradců a sponzorů. Potenciální voliči se zřejmě polekali výroků a veřejných vystoupení všech, kteří zatím dokázali bojovat jen s Andrejem Babišem a létat do Bruselu,“ uvedl politolog. „Času na změnu mají ale ještě dost. Teď jen, aby jim to ještě někdo věřil. A aby si sami Piráti všimli toho, kdo je jejich skutečný nepřítel, nikoliv jen soupeř,“ dodal. I podle posledního průzkumu agentury Median si ANO drží první příčku, druhá koalice SPOLU, Piráti se STAN se posouvají na třetí pozici. Přísaha Roberta Šlachty by předstihla ČSSD i KSČM.
„Opět nic nového. Vlastně je to opsané ze současného složení Poslanecké sněmovny s malými, téměř nepatrnými korekcemi. Všechny ankety v posledních dnech se zdají přibližováním k předpokládaným výsledkům prostě jen proto, aby si zase neudělaly ostudu. Median opatrně fandí Přísaze, ale to je stále zatím zanedbatelné. Tak uvidíme po dovolených a prázdninách, a hlavně, co si voliči z těch svých letních radostí přivezou domů,“ říká politolog. „Pokud vím, SPD není u Medianu ve velké oblibě. Ale ten model nejisté většiny nebo menšinové vlády s příležitostnou podporou, který se s jedinou výjimkou smlouvy mezi ODS a ČSSD zdá být do České republiky importován volebními experty z Evropy i okolí, zajišťuje trvalou nestabilitu a produkci nedostatečně suverénní politiky. A o to vlastně jde,“ uzavírá politolog dnešní Rozjezd.

Zdeněk Zbořil

One Response “Vejce na Babiše! Čím se bude házet příště?”

  1. Ludvík
    9. 8. 2021 at 18.00

    Podivím se vždy, když se dočtu, že na prezidenta, předsedu vlády nebo jiného státního potentáta, kterého chrání ozbrojená ochranka, někdo něco házel, střílel, fyzicky napadl, apod. Kde berou tu „jistotu“, že to vždy jen „neškodný žert“, tak zřejmě žádoucí pro senzacechtivá média a opoziční politiky ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *