Go to ...
RSS Feed

Ať se partaje předvedou, jak řešit tento neřešitelný problém


Ještě pouhých 67 dní a bude jasno jak se věci mají  //  Zdeněk Zbořil v pravidelném pondělním komentáři ParlamentníchListů probírá události uplynulých dnů

 

Věnuje se také výnosnému ekonomickému odvětví, a to obchodování s chudobou. V souvislosti s potyčkou mezi skupinami občanů v Ústeckém kraji, připomíná, že konflikty se budou pomalu vracet. S ohledem na to, že startuje Prague Prade se zamýšlí nad podporou České pošty a v závěru komentuje i jednu údajně rasistickou poznámku, která padla na olympiádě. „Pokud jde o kampaně – jen dvě věci mne neustále udivují, hvězdné nebe nade mnou a ideová prázdnota všech volebních programů okolo nás,“ říká politolog. Za volební kampaň někteří novináři považují i dohadování o výši důchodů. Zákonem stanovená valorizace je 450 korun, nad ni dostanou penzisté dalších 300 korun. Piráti, ODS, TOP 09 a STAN návrh nepodpořili a to jim kladné body od starší generace v předvolebním klání nepřinese. „Nevím, zda zvyšování důchodů, které je během za utíkající inflací, bude dostatečným volebním tahákem. Ale významnou část voličů – důchodců to jistě potěší a vládu to vlastně zas tak moc nestojí,“ podotýká Zbořil.

Snaha SPD je chvályhodná. Úspěšná ale nebude

Hnutí SPD chtělo ještě více zpřísnit pravidla pro čerpání sociálních dávek, ale poslanci to odmítli. Například ministryně sociálních věcí Jana Maláčová a pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík byli proti, naopak poslanec SPD Jaroslav Foldyna mluvil o zkušenostech z Děčína. Součástí návrhu SPD například bylo, aby příspěvky na bydlení putovaly jen do budov, které odpovídají minimálním standardům na bydlení, jako toaleta a teplá voda. Omezilo by se takzvanému obchodování s chudobou.
„To už je mnohem zajímavější bod předvolebního programu a agitace, ale je to také velmi riskantní rozhodnutí. Situace se na tom bojišti mění každým okamžikem, mobilita elektorátu je také někdy až pozoruhodně proměnlivá a málokdo ví, jak napravit to, co je po léta zanedbávané,“ uvedl Zbořil. „Pokud se nemýlím, ‚obchodování s chudobou‘ je prosperující odvětví české ekonomiky. Mluví se o něm více než třicet let, kdekdo tomu rozumí a nikdo neví, co s tím dělat. Takže snaha SPD je chvályhodná, ale nemyslím si, že tentokrát, podobně jako v minulosti, bude úspěšná,“.

Zbořil: Ani nejvyšší církevní autority nejsou neomylné

Šestadvacet osobností veřejného života zaslalo otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi. V něm vyzývají, aby se veřejně distancoval od mediálních radní Hany Lipovské a Josefa Nerušila. Ještě před čtvrtečním dopisem se v podobném duchu vyjádřil předseda ČBK a olomoucký arcibiskup Jan Graubner, když uvedl, že politické postoje kandidátů do Sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve. Duka se s prohlášením ztotožnil. „Pan arcibiskup Graubner si jistě vzpomíná, co se okolo jeho osoby dělo, když se jednalo o privatizaci vinných sklepů v Kroměříži a jaké to mělo negativní důsledky pro obraz církve ve společnosti. Tzv. církevní restituce byly podobným, i když mnohem větší pozornost vyvolávajícím vstupem církví do politicko-ekonomických vztahů v České republice,“ připomíná Zbořil. „Tato poslední událost sice může být někým interpretována jako důkaz, že ani nejvyšší církevní autority nejsou neomylné, ale snad by si to mohli pánové vyřídit mezi sebou a nedělat z toho předvolební téma politických stran a církve. Příliš to vypadá na to, že se někdo polekal politického vlivu České TV a má obavy, aby se její hledáček nezaměřil také na něho a jeho okolí“.
Proti oběma kandidátům se ostře vymezil katolický kněz. „I dnes je třeba varovat před lidmi, kteří navíc ohrožují morální autoritu křesťanství kolaborací s extremisty,“ podotkl mimo jiné na aktualne.cz a doufá, že kardinál Duka najde odvahu a rozejde se s Nerušilem a Lipovskou, kteří podle něj neukazují věrohodnou tvář křesťanství.

„Protože jsou to slova katolického kněze, je zajímavé, že mluví o ‚extremistech‘ a nikoliv o ‚kacířích‘. To by se mohli takto označení začít obávat, aby u nich někdo nehledal ‚signum diabolicum‘ a všechno neskončilo podobně jako kdysi ve Velkých Losinách. Snad tentokrát na ‚kladivo na čarodějnice‘ (a na jejich ‚sluhu‘ poslance Volného) nedojde, ale ani dnes už člověk někdy neví,“ komentuje politolog.

Proč zrovna duha a nikoliv husitský kalich?

V Praze startuje festival Prague Pride. Strategickým partnerem festivalu je i Česká pošta, která na podporu spustila kampaň. Pošta podpoří festival například duhovým logem na sociálních sítích, speciálním rámečkem Pohlednice Online či limitovanou edicí duhového balíku. „Jsem na rozpacích, jak tyto věci komentovat. Když ministr zahraničních věcí Petříček vyvěsil na Černínském paláci duhovou vlajku, nikoho to nepobouřilo. Podobné symboly na budově některých pražských magistrátů také ne, spíše to někdo využíval ke kritice pana primátora Hřiba, jehož nepříliš velká obliba má ovšem určitě jiné důvody než jen to, že je ‚duhový‘,“ uvedl Zbořil. „Ale u instituce veřejné služby je to trochu jiné. Nejde o to, že její ředitel je obdivovatel LGBT, ale o to, zda mu to někdo nenařídil nebo doporučil a zda nedává přednost určité skupině občanů před skupinami jiných. Např. věřících, ať už přijímají podobojí nebo podjednou, a zda jim neposkytuje v zastoupení státu mimořádné finanční výhody při úhradách za reklamu. Proč zrovna duha a nikoliv husitský kalich? Nemluvě už ani o Spartě a Slavii,“.
V uplynulých dnech se opět do popředí zájmu dostala romská problematika a útoky na menšinu. Policie zasahovala na Sokolovsku, kde se Romové dostali do potyčky s asi čtrnácti vodáky. Několik z nich bylo podle vyjádření policie takzvaných ultras fanoušků týmu hrajícího nejvyšší českou fotbalovou soutěž. Stížnosti padaly i na hlavu policie. „Přišel ke mně policajt, dal mi k hlavě pistoli a řekl, že se mám odstranit, že když mě třikrát vyzve, tak mě střelí,“ zaznělo od jedné romské svědkyně.

„V textech, které tvoří část české literatury nebo dokonce i filmové tvorby, se uvádí, že příslušníci romských skupin občanů mají vysokou sociální inteligenci a ta se projevuje i tím, že reagují na různé sociální situace velmi pohotově,“ předesílá politolog. „Není to nic typického a vlastního jen Romům. Viděli jsme nedávno finského fotbalistu černé pleti, ve službách skotského fotbalového týmu, který slyšel něco, co neslyšel nikdo jiný, a UEFA jeho tvrzení uznala za hodné v podstatě doživotního trestu hráče Slavie Praha. Konflikty mezi skupinami občanů v Ústeckém kraji, které byly mediálně atraktivní před deseti patnácti lety, s covidovou krizí nějak odezněly, ale zdá se, že se zase budou pomalu vracet. Navíc, když zřejmě někdo má zájem objevit severočeského Chauvena mezi tamějšími policisty. Navíc za podpory inspirované v zahraničí a za účasti nových ‚neziskových organizací‘ (které se v posledních letech někam vytratily),“ dodal.
A přidává ještě tuto poznámku: „Pravda je, že některé způsoby konfrontace mezi fotbalovými ultras a těmi, které považují za své nepřátele, jsou známé. A protože v Ústeckém kraji budou kandidovat do Poslanecké sněmovny pánové Babiš a Bartoš, můžeme si počkat i na jejich nápady, co s tímto rodícím se staronovým problémem dělat,“.

Vybráno z delšího textu autora
politologa Zdeňka Zbořila zveřejněného
v ParlamentíchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *