Go to ...
RSS Feed

Akce Férová práce z pohledu kontrolovaného a přihlížejícho


Volby se blíží nezadržitelným tempem. Budou za 75 dní  //
 

Akce Férová práce je tu! Aneb jak Venezuela (přezdívka pro ministryni Janu Maláčovou) dohlíží na inspekci práce. Popis události očima kontrolovaného: Dne 20. 7. dorazilo do naší firmy komando cca 20 úředníků s vestičkami inspekce práce a k tomu cca 20 slušně ozbrojených policistů z cizinecké policie. Dorazili hezky před obědem cca v 11 hodin a bez ohlášení rovnou hezky kontrolovat. Samozřejmě bez jakékoliv koordinace a rozmyslu. Takže realita byla taková: honem všude vlítneme, ať nám ty pracovníky z Burundi neschovají do krabic s materiálem. Jelikož naše společnost nemá co tajit, tak u nás byli všichni v klidu, což úředníky a „SWAT” značně rozhodilo a začal chaos z jejich strany na maximum. Realita bleskové kontroly byla taková, že 20 úředníků a 20 policistů se rozeběhlo po menších skupinkách po závodě. Po pár chvílích si uvědomili, že se rozdělili a začali se opětovně navzájem hledat. Dále započalo hledání někoho, kdo jim vysvětlí, co naše firma vlastně vyrábí. Otázky typu „A vy děláte auta?“ se v naší společnosti, která vyrábí holítka, úplně nesetkaly s pochopením. Nějaká základní příprava očividně neexistuje, to by bylo asi moc práce. Jelikož se velká skupina úředníků rozdělila na zmíněné skupinky, a přitom zmatení úředníci nevěděli, kde se nachází, docházelo ke krásným situacím, že jedna skupina ukončila kontrolu jednoho stroje, načež přišla druhá, aby započala kontrolu znovu, koordinace jedna báseň. My těch úředníků máme přeci málo, tak ať má každý co dělat, že?!

Paní ministryně se zatím za doprovodu svého nového zeleného poradce (jojo Matěj Stropnický dosáhl vrcholu kariery jako podržtaška Maláčový) dožadovala pozornosti našeho pana ředitele, aby jim také něco ukázal. Jelikož dynamické duo M+M nemají ani prd práva něco vědět a náš pan ředitel se asi neukázal jako správný levicový volič, paní ministryně brzy pochopila, že tady nebudou cool selfie s pracovníky a náš závod cca po půl hodině opustila. Úředníci však zůstali a pravděpodobně dostali rozkaz pokračovat v chaotické kontrole co nejdéle. To je však silně vyčerpalo a bylo vidět, že je úterý a normálně jsou v půl druhé již na cestě z úřadu domů. Bohužel jejich vedoucí jim ještě ve tři hodiny odpoledne nařídil projít odpolední směnu a od brigádníků získat informace do dvoustránkového dotazníku, což bylo pro úředníky dost rána pod pás. Však byly tři hodiny a oni už jsou normálně po nákupu v Kauflandu doma. S touto podrážděnou náladou přišli opět na výrobní linky a pokračovali ve své nadmíru profesionální práci. Suma sumárum našli prd, o pracovníky se naše firma a věřím, že i drtivá většina ostatních firem starala před covidem, při covidu a bude i po něm. Doufám, že na podzim se tato vládnoucí garnitura odporoučí, kam patří a s nimi i ten mamutí a za mě opravdu odporný ansámbl úředníků, který platí každý z nás ze svých daní. 

Pardon, jestli jsme textem někoho urazil, ale tahle banda šašků mi už fakt pije krev. Václav Vrabec

Update: Jelikož se příspěvek stal poměrně populárním jenom doplním, že s kontrolou jako takovou nemám sebemenší problém a je v plné pravomoci a gesci bezpečnosti práce takovou kontrolu provést. S čím zásadně nesouhlasím je forma a připravenost. Co považuji ovšem za nejhorší je zneužítí kontrol k předvolební kampani paní Maláčovou a panem Stropnickým, což dokládají jejich příspěvky na sociálních sítích. Celý můj príspěvěk byl psán s určitou formou ironie a nadsázky, za obsahem si však stojím.


Protože je nanejvýš žádoucí, aby se k události vyjádřila i druhá strana, tak zde je vyjádření přihlížejícího Matěje Stropnického

Dneska jsem se poprvé s Janou Maláčovou, třicítkou inspektorů práce, dvaceti policajty a celní správou účastnil jedné z kontrol v rámci akce Férová práce ve velké fabrice – konkrétně ve firmě Persona International CZ, s.r.o. v průmyslové zóně Krupky na Teplicku. Jde o to, aby se začalo vážně hlídat to základní: od kdy do kdy a co za to. Zaměstnanců včetně agenturních má firma na třísměnný provoz cca 900, nyní byly přítomny asi tři stovky. Zaměstnavatel o akci nemá vědět přede…m a musí inspekci strpět bez prodlení, což se i stalo. Ocitli jsme se ve výrobně žiletek, takových těch na jedno použití, které firma dodává jiným firmám, a lepí pro ně na ně i jejich loga. Inspektoři si začali nabírat jednotlivé zaměstnance a vyplňovat s nimi dotazníky o pracovní době, vyplácené mzdě, přesčasech atd., které budou poté několik týdnů konfrontovat se smlouvami, které poskytne firma. Nás s Janou se ovšem záhy, zdvořile a neodbytně ujal pan ředitel, jemuž se všechno na firmě zdálo pochopitelně bezvadné. Zaměstnance jsme průběžně zdravili, takže jsem v jednu chvíli využil toho, že je pan ředitel o pár kroků napřed, vrátil jsem se k jednomu ze strojů a ženy u nich oslovil. Ředitel byl ovšem vzápětí opět u mě, přičemž začal okamžitě vyhrožovat, že zavolá policii a nechá mě vyvést, jestli budu mluvit se zaměstnanci. Hm. Copak by mi dokonale spokojený zaměstnanec mohl asi říct závadného? Bylo to poprvé, tak jsem se podvolil, příště ale počkám na tu policii, ona se totiž účastní inspekcí, aby kontroly prosadila, a ne aby asistovala řediteli, který se bojí, že zaměstnanec řekne něco jiného, než má nařízeno. Výsledky kontrol budou postupně zveřejňovány koncem léta a v září. Na další jedeme za několik dní. Férová práce!

Rozdělili se a pak se začali zase hledat. Jak však v reakci na kontrolu uvedl vedoucí výroby Václav Vrabec, pracovníci se chovali spíše chaoticky: „Dvacet úředníků a dvacet policistů se rozeběhlo po menších skupinkách po závodě. Po pár chvílích si uvědomili, že se rozdělili a začali se opětovně navzájem hledat. Dále započalo hledání někoho, kdo jim vysvětlí, co naše společnost vůbec vyrábí,“ glosoval na svém profilu. Jak uvedl, základní příprava úředníků měla být mizivá, například se podle něj ptali, zda firma zaměřující se na výrobu žiletek nedělá auta. „Jelikož se velká skupina úředníků rozdělila na zmíněné skupinky, a přitom zmatení úředníci nevěděli, kde se nachází, docházelo ke krásným situacím, že jedna skupina ukončila kontrolu jednoho stroje, načež přišla druhá, aby započala kontrolu znovu, koordinace jedna báseň,“ napsal.

Jak dodává, Maláčová a Stropnický chtěli mluvit také se ředitelem, ale hovor neprobíhal podle jejích představ. K tomu se vyjádřil také Stropnický: „Copak by mi dokonale spokojený zaměstnanec mohl asi říct závadného? Bylo to poprvé, tak jsem se podvolil, příště ale počkám na tu policii, ona se totiž účastní inspekcí, aby kontroly prosadila, a ne aby asistovala řediteli, který se bojí, že zaměstnanec řekne něco jiného, než má nařízeno,“ napsal. Vrabec celou kontrolu vidí jako zbytečnou ztrátu času. „Suma sumárum našli prd. O pracovníky se naše firma, a věřím, že i drtivá většina ostatních firem, starala před covidem, při covidu a bude i po něm,“ míní.

Kritika mě nepřekvapuje, říká Stropnický

Jak Stropnický uvedl na dotaz redakce iDNES.cz, kritika ho nepřekvapuje. „Je logické, že vedoucí směny nebo oddělení se především bude snažit zavděčit svému zaměstnavateli a bude takovou věc kritizovat,“ uvedl. Jak podotkl, na kontrole strávili s Maláčovou něco kolem dvou hodin. Kontrola jako taková však probíhá několik dnů a vyhodnocování několik týdnů. „Navíc tam byla i zmínka o tom, že kontroloři nevědí, co kontrolují, což je skutečně nesmysl,“ uvedl. Vyjádřil se také ohledně nařčení, že nevěděli, v jakém podniku se vlastně nachází: „My s paní ministryní nevybíráme, do kterých firem se půjde, to vybírá inspektorát. Takže jsme se to dozvěděli až krátce předtím, ale hned jsme viděli, že jsme v nějakém typu výroby, v žiletkárně, a ne v automobilce. To ať z nás pan vedoucí sněmy nedělá idioty,“ podotkl. V kontrolách s Maláčovou hodlají pokračovat. „Ministerstvo práce a sociálních věcí má řídící pozici vůči inspektorátu práce, takže jsme na kontrole z titulu toho, abychom si udělali představu, jak kontroly probíhají,“ upřesnil s tím, že ministryně je nadřízený orgán Státního úřadu inspekce práce.

Maláčová na dotaz redakce zdůraznila, že zaměstnanci nejsou onuce. „Proto budu v kontrolách Inspekce práce rozhodně pokračovat. Firmy, které dodržují zákon, se nemají čeho bát. Zastávám se pracujících lidí!“ napsala. „Tohle je snad nejhnusnější způsob dělání volební kampaně, level Okamura,“ napsal například Maláčové na Twitter europoslanec Tomáš Zdechovský. Inspekce práce s cizineckou policií zahájily kontrolu v červnu ve 14 velkých průmyslových podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby. Do akce se zapojilo 253 inspektorů a 129 policistů. Zaměřují se na dodržování pracovních podmínek a zákoníku práce. „Nejedná se o dílčí nahodilé akce, ale o systémovou snahu o to, abychom se ekonomicky vrátili po epidemii do normálního stavu… Kontroly budou pokračovat celé léto. Je to signál, že zákoník práce platí,“ uvedla ministryně. Inspektoři a cizinecká policie se zaměřili na strojírenské a potravinářské podniky či výrobce stavebních materiálů. Kontrolují také agentury práce a firmy, které na smlouvu zajišťují úklid a další služby, upřesnil šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. Dodal, že kontroloři odhalili zatím 18 zaměstnanců bez řádných smluv a povolení a deset zaměstnavatelů, kteří bez oprávnění zprostředkovávali práci. Inspekce za letošek eviduje přes 3 tisíce podnětů. Loni jich za celý rok dostala asi 5 800. Práci v minulém roce výrazně poznamenala epidemie, omezila fungování řady firem. Podle Hahna podněty míří nejčastěji na pracovní podmínky. Týkají se hlavně evidence pracovní doby, tedy začátku či konce práce, přesčasů, práce v noci a odměňování.

Pozn. redakce: To se mají zaměstnavatelé nač těšit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *