Go to ...
RSS Feed

Zmatené pojmy o našem pohraničí vyslovené „Sudetským Čechem“, lidovcem Pavlem Bělobrádkem


Parlamentní volby jistě vyřeší mnoho společenských problémů. Již za 80 dní

 

Ottův Slovník naučný z r. 1906 poučí čtenáře o tom, že Sudety jsou horstvo na severovýchodním okraji Českého masivu od zlomu Labe k bráně Moravské.  Je to geografický název. Do 30. let minulého století s ním málokdo přišel do styku. Leda při vyučování zeměpisu.¨

Pohraniční město Náchod nikdy nebylo na geografickém území Sudet

Ale slovo „Sudety“ a „Sudetský“ vstoupilo ve všeobecnou známost, když si je vypůjčili militantní němečtí obyvatelé českého pohraničí v předmnichovském období. Prohlásili se za „Sudetské Němce“, i když jejich  bydliště a působiště byla většinou od skutečných Sudet na hony vzdálena. Prostě, kde byl Němec, tam byly podle nich  „Sudety.“ Ten název nebyl geografický, ale politický. Představoval politický program. Byl to rozbíječský program příslušníků  fašistické německé menšiny na československém území. Slovo „Sudetský“ Němec, „Sudeťák,“ znamenalo totéž co henleinovec, nacista, hitlerovec. Češi vnímali tento název jako agresivní výhružku, jako projev nepřátelství.

Prezident Beneš také před užíváním tohoto vymyšleného, lživého slova, které mělo zakrýt pravou podstatu tehdejšího sporu, varoval. Naší  demokratické politice  šlo přece – bez skrytých podtextů  nějakých zjednaných  ničitelů – o české Němce, o Němce na našem území, o německou menšinu na území ČSR. Nikoli o Němce s rozbíječským programem, který si říkal „sudetský“. Bohužel, název se rozšířil  a dodnes  slouží k matení pojmů. 

Nedávno  dokonce jeden z našich předních politiků, tehdy předseda strany KDÚ a člen vlády, pan Bělobrádek (*25. prosince 1976, 44 let, Náchod. Toto město nikdy neleželo na území geografických Sudet), se nestyděl prohlásit, že je „Sudetský Čech“, a že i Šumava a Brno jsou v politickém smyslu „Sudety“. Neuvěřitelné! Člen české vlády neví, že slovo  „sudetský“ zamenalo politický program henleinovský, nacistický, hitlerovský? Program rozbíječský, likvidačně protičeský? Jak může být pan Bělobrádek „Sudetský Čech“? Jaký program může mít Sudetský Čech? Chce patřit mezi Sudetské Němce? Spojit se s Bavorskem? A co kromě Šumavy a Brna ještě pan Bělobrádek odevzdá Sudetským Němcům, protože to jsou, podle něho, „také Sudety“? Nemá to být vlastně celá Česká republika, aby se pan Bělobrádek zavděčil  staré agresivně expanzivní politice některých militantních sousedů a splnil jejich uchvatitelský program?

Stanislava Kučerová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *