Go to ...
RSS Feed

Osm tisíc za zbytečnou frajeřinu, kterou nikdo neocenil


Rovných osmdesát dní zbývá do parlamentních voleb

 

Politolog Zdeněk Zbořil ve svém pondělním Rozjezdu zveřejněném v ParlamentníchListech připomíná, že chrstnout někomu na hlavu škopek pomyjí je u nás národním sportem. Co se týká očkování, nechce posuzovat, zda má význam organizovat nějaké kampaně a najímat známé tváře. „Češi, jak psal Jan Neruda, jsou paličatí a buď svatý rád, když není bit!“ A „zelená revoluce?“ Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Rodinní příslušníci cestují přes Německo do Francie

Premiér Andrej Babiš v neděli ve svém pořadu Čau lidi na facebooku opět apeloval na občany, aby se nechali očkovat. Jako příklad šíření koronavirové varianty delta uvedl klub v centru Prahy, kde se touto variantou nakazilo 34 mladých lidí. Očkování pokračuje v Praze i s motivací vyhrát iPhone, nebo tenisky. V pondělí se otevře očkovací centrum bez registrace v Praze na Smíchově a ve středu pak v ostravském centru Nová Karolina a brněnské Olympii. A s jakým dojmem sleduje očkovací kampaň a kontrolování opatření doktor Zbořil? „Sleduji je velmi pečlivě, protože moji rodinní příslušníci musí cestovat přes Německo do Francie a zase zpět. A také překračovat sem a tam hranice ČR. Nemáme ani moc času a energie přemýšlet o tom, co se nám zdá být vhodné a nehodné. Těch změn je na všech stranách tolik, v SRN dokonce i v jednotlivých spolkových zemích, že dá práci zachovat si zdravý rozum,“ říká politolog. „Nechci posuzovat, zda má význam organizovat nějaké kampaně a najímat na ně známé tváře. Češi, jak psal Jan Neruda, jsou paličatí a buď svatý rád, když není bit! Takže se snažím nikam nechodit a sleduji neúspěchy lékařské vědy. Tuším, že nějaký ‚hustý‘ mejdan uprostřed Prahy udělá víc propagandy než státní nebo magistrátní akce. Bohužel, právě díky tomu počtu nakažených. Ale tak to je dnes v celé Evropě – od britských ostrovů po rozlehlé Rusko,“ dodal.

Osm tisíc korun by měl zaplatit exprezident Václav Klaus za své loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Píše o tom ČTK na základě informací o pravomocném potvrzení Ministerstva zdravotnictví. To podle všeho zamítlo Klausovo odvolání. Spolu s osmi tisíci musí Klaus zaplatit také další tisíc korun jako náklady řízení. Klaus se chce však bránit, a to správní žalobou k Městskému soudu v Praze. „Zdá se mi to trochu jako příklad té zmíněné paličatosti. Snad to nakonec neskončí u Ústavního soudu, protože tam nikdo neví, co kterého ctihodného právě napadne. Dnes, když si mnoho lidí myslí, že co soudce, to epidemiolog, je to vlastně také zkouška celého soudního systému. A ten je věcí křehkou a k úrazu v něm může dojít ve zcela jiných než covidových souvislostech,“ podotýká Zbořil. Ničivý. Zcela ničivý pro životy, svobodu a životní úroveň obyvatel Evropy, popsal bývalý prezident Václav Klaus ParlamentnímListům.cz ekologický balíček, který se chystá v Evropské unii a jehož součástí by bylo i zdražování paliv a zákaz prodeje aut na spalovací pohon do roku 2035. Rebelii států nebo občanů ovšem neočekává. „Podvolení se už dosáhlo v Evropě a na celém Západě vysokého stupně,“ vysvětlil.

„Nejsem zdaleka tak angažovaný v ‚zelených problémech‘ jako Václav Klaus a řada mých kolegů, kteří chtěli už před lety vidět ‚všechnu zeleň světa‘. Přesto se mi zdá, že ‚zelená revoluce‘ až příliš připomíná slova lidových moudrostí, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly,“ varuje politolog.

„Úcta k přírodě přece neznamená měnit vše od základu, najednou, a hned v této chvíli. Trochu by se mohlo něco nechat na příštích generacích a na Pánu Bohu. Ten sice stvořil svět za šest dní, a sedmý den odpočíval. Ale ani z toho se nezrodilo jen to, co bylo nejlepší. Snad bychom se z jeho omylů mohli poučit,“ uzavírá s trochou nadsázky svůj Rozjezd Zdeněk Zbořil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *