Go to ...
RSS Feed

Politolog Zdeněk Zbořil udeřil dost zle na Senát


Do voleb už jen 93 dny  //  Politolog a komentátor Zdeněk Zbořil má dostatek zkušeností a znalostí na to, aby pregnantně vystihl i jemné odlišnosti v české politice, proto jsou jeho texty tak čtivé

Snaha Senátu o zbavení prezidenta Miloše Zemana úřadu bude podle Zbořila pokračovat až do prezidentských voleb. „Jejich akční rádius je poměrně málo široký, ale stěžovat si někde za hranicemi umí,“ podotýká. Politolog se vyjadřuje k plánu korespondenčního hlasování pro občany v cizině. „Nejsem si jist, zda občané trvale žijící v zahraničí mohou odpovědně sledovat českou politiku jinak než prostřednictvím médií, zejména jsou-li mezi nimi i ta, kterým komisařka Jourová nedůvěřuje,“ říká.

Moderátor Čestmír Strakatý přivítal v Reflexu senátorku Miroslavu Němcovou. Hned v úvodu udeřila na prezidenta republiky. V Senátu se stále schopností prezidenta vykonávat úřad zabývají. Povolali právníky a diskutují o tom, podle kterého článku zákona postupovat. Senát zkoumá veřejná vystoupení prezidenta. Bezpečnostní výbor měl jednání i s bezpečnostními službami. Němcová připomínala v této souvislosti výroky prezidenta k Vrběticím. K prezidentovi má Němcová osobně dost výhrad, nesouhlasí téměř s ničím, co dělá. Senát má povinnost sledovat výkon funkce prezidenta a zabránit tomu, aby selhal, a pokud by se tak stalo, má zasáhnout. Odmítla, že by Senát jen hledal způsob, jak vyprovodit prezidenta z Hradu. A jestli budou snahy Senátu zbavit Miloše Zemana jeho postu prezidenta trvat až do prezidentských voleb? „Předpokládám, že ano, pokud se tím budou zabývat takové osobnosti, jako je paní senátorka nebo její kolegové, kteří se už o něco podobného dvakrát neúspěšně pokusili. Jejich akční rádius je poměrně málo široký, ale stěžovat si někde za hranicemi umí, elementární slušnost často postrádají. To však neznamená, že by jim někdo, ani takový avanturista, jako je současný předseda Ústavního soudu měl bránit. Občané ČR, včetně těch, kteří k senátním volbám nechodí, je do funkcí zvolili, tak ať se snaží ukázat, co v nich je a k čemu je i Senát, který někteří z nich považují za své dočasné vlastnictví,“ komentuje Zbořil.

Zeman je prezidentem od roku 2013 a podle Němcové se ve výkonu funkce stále zhoršuje. „Nejprve přišla pohádka o viróze nad korunovačními klenoty. Potom si vzpomeneme na další kroky. Ať už to bylo pálení trenek… Připadá mi absurdní, že by kterákoli hlava státu rozdělala ohníček, začala pálit trenky a svolala k tomu tiskovou konferenci. My už jsme z toho všeho možná tak otupělí, protože se to vrství, téměř každý měsíc se něco takového stane, že už to bereme jako normu,“ upozornila Němcová. „K tomu nemám dost důvěryhodných informací. Ale vím, že se často ‚veřejnost pozastavuje‘ nad výroky paní senátorky a ani nechci připomínat, jakými slovy její intelektuální výkony hodnotí. Až jejich množství a vulgarita dosáhne takové úrovně jako u jejích obdivovatelů vůči prezidentovi, možná jednou přijde na to, že i senátoři a senátorky by o nich mohli začít uvažovat. A nejen špačkovat za každým rohem,“ komentuje politolog.

Kdo z nich je řádným občanem, a kdo na útěku před stíháním?

Senátoři od Starostů a TOP 09 přišli s návrhem na korespondenční hlasování při volbě prezidenta a poslanců. V hlavní roli se ukázal neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer. Hlasování poštou by podle navrhované novely mohli použít čeští občané, kteří žijí trvale v cizině nebo tam odjeli za studiem či pracovně. Podle nynějších pravidel mohou lidé hlasovat jen na ambasádách. Je ale korespondenční hlasování opravdu dobrý nápad? „Do jisté míry ano, ale upozorňuji na to ‚do jisté míry‘. Nedůvěra k hlasování občanů ČR v zahraničí se zvětšila při posledních volbách, kdy vzniklo neprokázané podezření, že zejména ve Spojených státech nebylo možné řádný průběh voleb kontrolovat. Toto nebezpečí, podle mého názoru, stále existuje a neznám způsob, jak tomu zabránit. Bylo-li možné nesprávně sčítat hlasy, proč by to nebylo možné tentokrát a pomáhat k úspěchu straně jiné?“ analyzuje Zbořil.

„Nejsem si také jist, zda občané trvale žijící v zahraničí mohou odpovědně sledovat českou politiku jinak než prostřednictvím médií, zejména jsou-li mezi nimi i ta, kterým komisařka Jourová nedůvěřuje. Domnívám se, že i volby na zastupitelských úřadech mají svá rizika, ale přece jen zde nějaká kontrola existuje, ačkoli ve Spojených státech, Austrálii, Indii či Indonésii si to neumím představit. Konečně je zde také problém, kdo je občanem ČR a kdo všechno může volit, jde-li o osoby s dvojím občanstvím. Kdo vlastně ví, kdo z nich je řádným občanem, a kdo na útěku před trestním stíháním českými úřady?“ dodal.

Celý text politologa Zdeňka Zbořila
najdete v ParlamentníchListech
ze dne 5. července 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *