Go to ...
RSS Feed

Neověřená zpráva: Jméno vraha prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho


Parlamentní volby v České republice se budou konat za 106 dní  //  Desítky let jsme čekali, že se jednou dozvíme pravdu o atentátu na amerického prezident Johna F. Kennedyho.

 

Závěr oficiálního vyšetřování byl shrnut do tzv. Zprávy Warrenovy komise, mnohasetstránkové publikace (mimochodem nikdy nepřeložené do češtiny), ze které vyzněl jediný závěr a to ten, že vrahem a jediným střelcem byl Lee Harvey Oswald. Nešlo prý o žádné spiknutí. Tohoto muže nestačili vyšetřovatelé FBI ani pořádně vyslechnout a při převozu do budovy soudu byl zastřelen „nespokojeným občanem“ Jackem Rubinsteinem, který pak urychleně zemřel ve vězeňské cele na rakovinu, která u něj nikdy předtím nebyla diagnostikována. Lee H. Oswald nebyl ani formálně z ničeho obviněn a přesto je dlouhá desetiletí označován za vraha. Bylo by to vše jak nepovedený detektivní thriller s komickými prvky, kdyby nešlo o vraždu prezidenta Spojených států.
Warrenově zprávě téměř nikdo nevěřil a ve společnosti panovalo přesvědčení, že vše se odehrálo jinak. Vynořila se celá řada teorií, konspirací a spekulací, které byly přiživovány lidmi, kteří byli přímými svědky atentátu a chtěli si užít svých několik minut na výsluní televizních a filmových kamer. Jak plynul čas, tak mnozí z tehdejších svědků umírali jak už prostě lidé končí své životní poutě, ale tihle svým skonem podpořili fantazie a obrazotvornost spekulantů s pravdou. Vyšly desítky publikací s tímto tématem, natočen byl film s názvem JFK ve kterém režisér Oliver Stone použil jediný věrohodný záznam atentátu od amatérského filmaře Zapurdera a který se tak dostal do širokého věřejného povědomí americké a světové veřejnosti. Zapurderovy záběry znova uvidíte i v dokumentu, který vám předkládáme k úvaze. Můžete i nemusíte věřit tomu, co uvidíte. Americká administrativa slíbila, že celé pozadí atentátu bude zveřejněno po padesáti letech. Nestalo a tak nedůvěra panovala dále. Pak nová garnitura administrativy prodloužila odtajnění na šedesát let, ale nespokojenci se rozhodli zveřejnit svá šetření dříve. A tak vznikl tento famózní dokument balancující na hranici věrohodnosti. Uslyšíte i jméno pravděpodobného vraha. Nenutíme vás věřit tomu, co uvidíte a uslyšíte. Je to jen jiný úhel pohledu.

Břetislav Albert

Abyste mohli shlédnout avizovaný film, musíte klepnout na řádku Přehrát na YouTube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *