Go to ...
RSS Feed

Zdeněk Zbořil ťal do živého


Parlamentní volby budou už za 113 dní  //  V souvislosti s očkovacím maratonem a současnou kampaní na sociálních sítích za očkování proti onemocnění covid-19 vzpomíná Zdeněk Zbořil i na dávný sběr amerického brouka.

 

Politolog doporučuje horkým hlavám dát si mokrý hadr na hlavu. A jak je možné, že se neangažuje Jaromír Jágr? „Má už dávno odpracováno.“ Popisuje i to, proč v uplynulém týdnu předpokládal, že se Tchajwanec Vystrčil, předseda Senátu, prohlásí Bělorusem.

Profesor Zdeněk Zbořil

A proč se nezapojil Jágr? Má odpracováno!

V minulosti se Jaromír Jágr, hrající majitel extraligového klubu Rytíři Kladno, podle některých „zaprodal“ českému premiérovi, když natáčel reklamu na Vodňanské kuře. Teď ale odmítl stát se tváři očkovací kampaně proti covidu-19. Uvedl totiž, že má dostatek protilátek. Jejich hodnota by však podle odborníků při rozhodování o podání vakcíny neměla hrát roli. „My jsme se o tom s panem premiérem bavili, že mu pan Jágr odmítl dělat figuranta na propagaci vakcinace z toho důvodu, že má protilátky,“ řekla portálu Seznam Zprávy náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková. „Asi se Jaromír Jágr zase nechtěl stát terčem těch nenávistných a hlavně anonymních urážek od lidí, kteří toho na rozdíl od něho pro tuto zemi moc neudělali. On má už dávno odpracováno,“ podotýká Zbořil. Očkovací kampaň jede na plné obrátky. Tento měsíc, s otevřením možnosti očkování i pro mladší věkové skupiny, se do ní zapojili influenceři a rozšířila se na sociální sítě. Celebrity informují o tom, jak se nechali naočkovat a jak byli zdravotníci skvělí. Angažovat se mají také zájmové spolky, jako jsou Orel, Junák či myslivecká jednota, nebo organizace zastupující národností a náboženské komunity. „Už jsem na to moc starý, abych mohl propadat takovému hurá optimismu. Trochu mi to připomíná pionýry, kteří chodili sbírat amerického brouka – mandelinku bramborovou. Nebo kampaň My stavíme stavbu, stavba staví nás!“ Také Boj o zrno! bylo z podobného vrhu. Pokud se to bude dělat s rozumem – pak snad. Ale ono někdy stačí, jak doporučuje pan prezident, ‚dát si mokrej hadr na hlavu‘,“ komentuje Zbořil.

Také hosté v nedělní Partii Terezie Tománkové diskutovali, zda nemůže chuť lidí nechat se naočkovat ovlivnit vyjádření hokejisty Jaromíra Jágra. „Já mám ten pocit, že je to proto, že Jágr má protilátky, a proto to nevyhodnotil tak, že je nutné se nyní očkovat,“ domnívá se ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Myslím si, že on není žádný popírač očkování,“ doplnil. Míní, že každá známá osobnost a celebrita může zásadním způsobem ovlivnit přístup občanů k očkování. „Všichni ti, kteří mají možnost někoho ovlivnit, tak by to měli udělat. Ať už jde o mladé, kteří apelují na své rodiče, nebo například učitele, kteří mohou mít také lokální vliv,“ uvedl Havlíček. „Tomu se hezky česky říká mlácení prázdné slámy. Když v Partii nemají myšlenky, snaží se ukrýt za osobnosti. Je jedno, jedná-li se o místopředsedu vlády nebo slavného hokejového reprezentanta. Někdy jsou pan učitel nebo praktický lékař víc přesvědčiví než tváře z obrázkových magazínů nebo nedůvěryhodných televizních pořadů. Konečně apel je jen výzva a na inteligenci a vzdělání toho, kdo je cílem této výzvy, záleží, zda ji přijme pozitivně, nebo negativně,“ komentuje politolog.

Covid pasy. Vláda sekretariátu nad proletariátem

Sněmovna odmítla schvalovat vládní předlohu o vydávání takzvaných covidových certifikátů navzdory naléhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zrychleně ve stavu legislativní nouze. Podle většiny opozice je novela nadbytečná; část poslanců v čele s SPD ji zcela odmítá. Podle Ministerstva zdravotnictví je uzákonění vydávání certifikátů nezbytné kvůli evropskému nařízení o zavedení Digitálního zeleného certifikátu, který má usnadnit cestování mezi členskými státy. Ministr Vojtěch uvedl, že nyní se certifikáty o očkování proti covidu-19, o negativním testu nebo o prodělaném onemocnění vydávají na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. Varoval, že soud by je mohl zrušit. „Nemohu tady zaručit, že systém, jak je nastaven, bude bez zákonné opory dlouhodobě fungovat,“ zdůraznil ministr. Proti covid pasům protestovaly na demonstraci v Praze stovky lidí.

„Já tuto systematickou byrokratizaci života v EU už dávno nestačím sledovat. A ani nevím, co proti ní dělat. Když budu mít úspěch u nás doma, třeba budu neúspěšný v sousedních státech. Úřední šiml řehtá stále víc a víc v nejrůznějších koutech světa. Lev D. Trockij tomu říkal „vláda sekretariátu nad proletariátem“; a i když žijeme v jiné době a v jiné zemi, zdá se mi to dost podobné,“ říká politolog.

„Čekal jsem, že se pan Vystrčil prohlásí Bělorusem“

Běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská přijela v uplynulém týdnu do Česka. Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka označila za teroristický. Stupňuje represe, je nutné ho zastavit. „Režim má jako rukojmí devět milionů Bělorusů a každý den je terorizuje,“ řekla. „To, že Senát Parlamentu České republiky pozval jako hlavního představitele Svjatlanu Cichanouskou, si vykládám tak, že Senát a já osobně považujeme za toho, kdo je pro mě osobně prezidentem elect (zvoleným) Běloruska, Svjatlanu Cichanouskou,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Čekal jsem, že se pan Vystrčil prohlásí Bělorusem. Jsme si přece jen trochu blíž s Bělorusy než s Tchaj-wanem už od dob Polsko-litevské unie a bojů s Řádem německých rytířů, kterých se účastnil kdysi bratr Žižka z Trocnova. Také od let, kdy František Skoryna, jednu dobu zahradník Ferdinanda I. Habsburského, vydával své první překlady bible do staré běloruštiny v Praze,“ podotýká Zbořil. „Ale když chce být pan předseda Senátu ve světě známější, neměl by zapomínat ani na obdarovávání šavlí ukrajinsko-ruské pilotky Savčenko, kterému se neubránil ani Miroslav Kalousek, a vážit svoje kroky, které podniká jménem České republiky,“ dodal.

Zároveň přidává i tento komentář: „Paní Svjatlana sice žije v litevském exilu, ale jak se vlastně paní prezidentka jmenuje? Tichanovská nebo Cichanouská? Pod jakým jménem ji vedou ruská nebo běloruská média? Jak ji asi čtou a píší v angličtině, francouzštině, němčině… Je to táž osoba, nebo si ji jinak přivlastňují v Polsku, jinak na Litvě? A pozor, aby tato paní nedopadla stejně, jako tibetský dalajláma, přestože to byla, alespoň z hlediska duchovního, jiná úroveň.“

Více informací k tématu najdete v textech Zdeňka Zbořila v ParlamentníchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *