Go to ...
RSS Feed

Premiéra Babiše poslanci vyhnali s jeho návrhem na snížení jejich platů!


Do voleb 122 dní  //  Babiš: „Tak s tím mě vyhnali!“

Poslanci si odmítli snížit platy v rámci solidarity kvůli koronaviru.“To by byl populismus,” zaznělo. A to už mají skoro dvojnásobek za posledních šest let!“ Ptal jsem se ve sněmovně, jestli naši poslanci nechtějí být solidární. Tak s tím mě vyhnali. Kromě platů mají náhrady, diety a tak dále, takže je tam velký prostor v šetření,” uvedl premiér Babiš.“ Teď se kvůli viru nikam nelétá, takže poslanci ani nejezdí nikam na výlety. Navrhnu solidární snížení platu i na příští vládě, pokud o tom vůbec bude debata. Samozřejmě o tom nakonec rozhoduje sněmovna”. Platy jako raketa! Platy řadových poslanců a senátorů přitom rostou raketově. Ještě v roce 2014 měli měsíční plat 55 tisíc, dnes už je to takřka 90 tisíc korun! To je skoro dvojnásobek za posledních šest let. Částka je jen plat, ale s různými náhradami a funkcemi se blíží až 200 tisícům měsíčně. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na pokyn premiéra už začala jednat a vzala to pěkně od podlahy. Platy poslanců, senátorů a ministrů by podle ní měly dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy.“ Platy ústavních činitelů chci svázat s minimální mzdou. Je to nejlepší měřítko, které zobrazuje hospodářskou kondici,” uvedla Maláčová ve sněmovně. “Musíme ukázat společnosti, že začneme šetřit.”

Půl milionu měsíčně ! Minimální mzda je v České republice 14 600 korun. Vynásobeno pěti je to 73 000 korun. Základní měsíční plat řadového poslance a senátora přitom činí 90 800 korun, ale vzhledem k různým členstvím ve výborech, náklady na dopravu, reprezentaci, či ubytování si poslanci přijdou měsíčně až na 200 tisíc korun. Někteří poslanci si navíc nakumulovali funkce, takže berou hned několik platů.
Odstrašujícím příkladem je Jan Čižinský (Praha sobě), který je zastupitel hlavního města Prahy, starosta městské části Praha 7 a ještě poslanec. Všude pobírá plat, takže si měsíčně přijde nejméně na půl milionu korun.

Začněte šetřit u sebe!  S velmi zajímavým návrhem přišel poslanec Václav Klaus ml. (Trikolóra): Odebrání platů poslancům a senátorům po celé druhé pololetí letošního roku. Zůstat by jim mohly pouze náhrady, které měsíčně činí až 62 700 korun a slouží na dopravu, stravu a reprezentaci. Nadále by jim zůstaly také prostředky na poslanecké kanceláře, asistenty, analýzy. Výsledná částka se tak blíží pětinásobku minimální mzdy, tedy 73 tisícům korun. Návrh Václava Klause ml. ale neprošel a vůbec se o něm nehlasovalo! Někteří poslanci se prý ozvali, že snížení platu by byl populismus. Mělo by to projít hladce!

Zmrazení nebo snížení platů dlouhodobě prosazují poslanci SPD a KSČM. Pokud by se k nim přidalo ještě ČSSD a samozřejmě Babišovo ANO, projde návrh ministryně Maláčové bez problémů. Proti jsou zástupci tzv. Demobloku, tedy ODS, TOP 09, Lidovci a nečitelná je Pirátská strana ….

Text i koláž převzaty bez souhasu z Arfa.cz
Děkujeme a omlouváme se

One Response “Premiéra Babiše poslanci vyhnali s jeho návrhem na snížení jejich platů!”

  1. Fanda Simon
    27. 7. 2021 at 19.44

    Proč s tím snížením přichází až před volbami, když měla jeho vláda osm let na to, aby to při své většině v parlamentu již dávno prosadila. Není to náhodou pokrytectví a populistické?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *