Go to ...
RSS Feed

Draze placení Škrholové se pomalu derou na jeviště dějin


Parlamentní volby se blíží. Budou za 122 dní  //  Politolog Zdeněk Zbořil analyzuje aktuální konflikt předsedy vlády s Piráty

A snaha zbavit pravomocí prezidenta? „Za současného stavu v Poslanecké sněmovně a v Senátu to má asi stejnou váhu jako nedávné úsilí o vyslovení nedůvěry vládě,“ říká. „Pan předseda vlády se zřejmě dotknul nějakého citlivého místa pirátského programování.  Vypadá to, jako kdyby někdo z Pirátstva neměl čisté svědomí. Na sítích se jednak podobné informace dnes šíří již téměř lavinovitě, jednak je uvedený výrok metaforou, nadsázkou, a Andrej Babiš netvrdí, že Piráti toto říkají. Jen si myslí, že se Piráti domnívají, podobně jako Angela Merkelová, že ‚to zvládnou‘.  Navíc to řekl ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně a tento výrok by tímto měl být imunizován,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „Proto se mi zdá, že předžalobní výzva je zase něco podobného, jako když Škrhola chtěl zabít vosu, která seděla králi na nose. Podařilo se mu to a jak Jiří Suchý zpíval, v tu ránu bylo po vose, ale také po králi. Jeho rada byla ‚…malé věci řešte rukou mávnutím. Nedopadnete tak jako Škrhola, nebudou vás považovat za vola‘. Ale zřejmě asi to pro někoho zas tak malá věc není,“ dodal. Premiér uvedl, že ho předžalobní výzva pobavila. „Piráti jedou dál jako profesionální udavači. Bez auditorů, policie, soudů a Babiše by vůbec netušili, co si počít,“ konstatoval. Jak dodal, určitě se omlouvat nebude. Bartoš podle jeho slov opakovaně vítal ilegální migraci. „Myslím, že to každý ví,“ uzavřel.

„Chcete znát důvody proč je ANO ve volebních průzkumech stále třetí?” pokládá si politolog otázku, „Telička, Jourová, Charanzová … Tu poslední dal server Politico na svůj seznam nejvlivnějších žen v EU. Je to tentýž server, který tipoval poslance Feriho za nejnadějnějšího mladého politika s velkou budoucností. Už z této poznámky je jasné, že co se líbí v Bruselu, nemusí se líbit voličům ANO 2011 v České republice. Nezapomínejme na to, že vláda Andreje Babiše je vláda menšinová. A ti, kteří ji neúnavně kritizují, nedělají nic jiného, než kritizují. A v médiích je jim dopřávána až nadbytečná pozornost,“ dodal Zbořil.

Zahájení prezidentské kampaně?

Senátor Pavel Fischer a jeho kolegové ze Zahraničního výboru horní komory mají za to, že prezident Miloš Zeman již není schopen vykonávat svůj úřad a z toho důvodu může být výkon funkce pozastaven – podle článku 66 Ústavy České republiky. V takovém případě pravomoci prezidenta dočasně vykonávají předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny, případně předseda Senátu. Senát se pokoušel Zemana z Hradu dostat už před dvěma lety za pomoci ústavní žaloby. „Evropské politická historie měla pro takové typy politiků pojmenování zběsilý maloměšťák. Jen zdánlivě je ta páně Fischerova zuřivost směšná a nehodná větší pozornosti. Podobně obvykle začínají všechny atypické politické postavy, které se nakonec mohou stát tím, po čem touží. Za současného stavu v Poslanecké sněmovně a v Senátu to má asi stejnou váhu jako nedávné úsilí o vyslovení nedůvěry vládě,“ komentuje Zbořil.

Profesor Zdeněk Zbořil

„Pan senátor jistě není tak naivní, aby toto nevěděl. Spíše se mi zdá, že takto zahajuje svou prezidentskou kampaň s velkým předstihem a spíše by bylo zajímavé vědět, kdo jej ze současných senátorů bude podporovat. Zejména, když je mezi nimi hned několik takových, kteří mají podobné plány a už se také začínají snažit,“ dodal. Fischer se znovu vrátil k prezidentovi Miloši Zemanovi v Otázkách Václava Moravce a poukazoval na to, že slov prezidenta ČR využívá ruská propaganda. „Prezident Miloš Zeman pak vlastně mluví jako tzv. ideový diverzant,“ nešetřil prezidenta senátor. „Pan prezident skládal přísahu věrnosti České republice, nikoli že bude chránit zájmy Ruské federace,“ pokračoval v palbě Fischer s tím, že Zeman nemůže dělat samostatnou zahraniční politiku. „Mám jen obavu, aby si páni senátoři nepletli kontrolu s rozkazováním. Jinak je to žargon jako z doby politických procesů padesátých let. Dnes jsou to ‚Rusové‘, tehdy to byli ‚američtí imperialisté‘. Ti také zneužívali slova básníků a spisovatelů a za ideologickou diverzi se dokonce popravovalo. Teď jen aby se ten bumerang, se kterým se pan Fischer vypravil lovit prezidenta republiky, velkým obloukem nevrátil k lovci. Vlastně by ten oblouk mohl být docela malý,“ uzavírá dnešní komentář Zdeněk Zbořil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *