Go to ...
RSS Feed

Premiér: Naše země nemůže být řízena z Evropského parlamentu


Parlamentní volby budou za 125 dní  // Opoziční strany a účelová uskupení v parlamentu a jejich jejich příznivci by jistě rádi viděli, aby předseda vlády skončil v želízkách spravedlnosti. Přestože jsou si opozičníci vědomi toho, že nemají v parlamentu hlasovací většinu, uspořádají trapné exhibiční divadlo za peníze daňových poplatníků a pro televizní diváky a ještě jsou schopni to medálně vyhlašovat za svoje vítězství. O to více platí první věta tohoto odstavce

 

Stenoprotokolový záznam vystoupení předsedy vlády ČR Andreje Babiše v parlamentu dne 3.června 2021: Dobrý den všem. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dámy a pánové, už potřetí se tu scházíme, abychom hlasovali o nedůvěře vládě, tentokrát čtyři měsíce před volbami. Prý chcete vyslovit nedůvěru například proto, že nemáme většinu. KSČM, pane předsedo, nebyla nikdy náš koaliční partner. Umožnila vznik této úspěšné vlády. A my jsme menšinová vláda už od prosince 2017. A těch argumentů pro vyslovení nedůvěry jsme slyšeli a já se budu snažit vyjádřit k jednotlivým argumentům. Jeden z argumentů je pochybná, účelová zpráva auditorů Evropské komise o mém údajném střetu zájmů. A jak to bylo s tím střetem zájmů? Vy jste mi nevěřili, že chci jít do politiky něco změnit, ne dělat kšefty s tradičními stranami, a když jste to zjistili, tak nejdřív byla vyfabrikována aféra dluhopisy, které navrhl pan Kalousek. Hlasoval pro to i bývalý premiér a na základě této vymyšlené kauzy mě vyhodil z vlády. A to nestačilo, tak se vymyslel střet zájmů, lex Babiš. Absurdní záležitost. Já jsem to opakoval x-krát: žádný střet zájmů nemám. Vy jste tady prosadili lex Babiš proti Babišovi na míru. Na tom jste se shodli, všichni jste hlasovali pro, proti Babišovi, protože vy toho Babiše musíte dát pryč z té politiky, on vám vadí, protože se nepřizpůsobil těm vašim zvyklostem. Vždy jsem dodržoval veškeré právní předpisy. Agrofert neřídím a neovládám! A Evropská komise nemá co vykládat české zákony! Tahle země nemůže být řízena z Evropského parlamentu. My jsme svrchovaná země! A Česká republika žádné peníze vracet nebude. Já nevím, proč o tom mluví pan předseda. Za vás se vracelo 38 miliard! (Zvýšeným hlasem.) 38 miliard jsme vraceli za ty různé podvody. Takže je to celé nesmysl. A já se divím, že jste nemluvil o Čapím hnízdě. To je to nejdůležitější pro vás. Tak já vám ho zopakuju. A předpokládám, že vaši partneři o tom budou mluvit. Čtrnáct let stará věc! Kdo přiklepl tu dotaci? No tady pan poslanec Bendl toho času, tehdy byl hejtman. Seděla tam paní Langšádlová. I ten senátor – a řekli mi, že mám mluvit slušně – byl u toho. Kdo to kontroloval, tu dotaci? No dvakrát nejlepší ministr financí, pan Kalousek ji kontroloval. Pět let účelové stíhání. Firma měla nárok na tu dotaci a vrátila ji. A stále se to vyšetřuje. Státní zástupce to již jednou zastavil, ale nejvyšší státní zástupce to prodloužil. Je potřeba stíhat toho Babiše. A jeho rodinu! Za nic. Dotace se vrátila. Kde jsou ty miliardy, co jste rozkradli? Choďte se na to Čapí hnízdo podívat. Je to pro veřejnost! Pro děti! Choďte se tam podívat. Ale toho Babiše je potřeba zlikvidovat. Absurdní záležitost na objednávku. A můžou řvát všichni, mně je to úplně jedno. Na objednávku. Kauza Bereta. Zkuste si to načíst. Takže to jsou dvě věci proti Babišovi. Je třeba ho zlikvidovat, protože přišel a nekradl. Dělá zdarma. Všechny peníze, které dostává, posílá samoživitelkám.

Takže já vám teď v osmi bodech připomenu, jaké to vládě chcete vyslovit nedůvěru

Chcete svrhnout vládu, která konečně prosadila důstojné důchody. V roce 2009 byla průměrná penze 10 045 korun měsíčně. Nastoupila ODS a TOP 09 a výsledek byl, že na konci roku 2013, vážení důchodci, byl průměrný důchod 10 962 korun. Za čtyři roky jste dokázali našim seniorům přidat tisícovku. I těch 40 korun tam bylo. A 2010 jste jim nedali vůbec nic. Takže si to porovnejte s mojí vládou. V prosinci 2017, kdy jsem se stal premiérem, průměrná penze byla 11 745 korun. V letošním březnu 15 351 korun. To byl jeden ze slibů naší vlády. Lidem nad 85 let jsme přidali tisícovku navíc. A v prosinci každý senior dostal ještě 5 tisíc korun. Ne kvůli pandemii. Kvůli životním nákladům. Protože naši důchodci si to zaslouží. A my jsme tedy valorizovali důchody téměř o tisíc korun každý rok. Vy jste byli tak štědří, že jste jim dali tisícovku za čtyři roky. A na rok 2022 senioři dostanou v průměru měsíčně 758 korun navíc. To pro případ, že byste nedej bože sestavovali vládu, aby na ten náraz byli lépe připraveni. Protože jim určitě jako první věc seberete slevu 75 % na jízdné ve vlacích a autobusech, kterou jsem já osobně prosadil. To bude první, co jim vezmete. Vy chcete svrhnout vládu, která radikálně zvedla lidem platy. V roce 2017 jsme slíbili učitelům, že budou brát v průměru přes 45 tisíc měsíčně. A slib jsme splnili. My totiž programové prohlášení vlády vyhodnocujeme, skládáme průběžně účty a sliby plníme. A my jsme tenhle slib splnili. Letos budou kantoři brát přes 46 tisíc korun měsíčně. Za vás, v roce 2013, průměrný plat kantora byl 26 111 korun. My jsme jim přidali skoro jednou tolik. Programové prohlášení pro nás není cár papíru. Nejsme ODS, která se před volbami dušuje, že nebude zvedat daně, a pak udělá přesný opak a s TOP 09 prosadí megapodvod nazvaný superhrubá mzda. Tu jsme mimochodem také zrušili. ODS našla odvahu se přidat až po 12 letech, co o tom mluvila. Samozřejmě až teď, když je v opozici. Zrušením superhrubé mzdy jsme všem 4,5 milionu zaměstnanců ve veřejném, státním a soukromém sektoru zvedli čistou mzdu o 7 %. Pak jsme vyrovnali letité dluhy, které tu po vás zbyly u klíčových profesí. Policisté díky naší vládě budou letos brát v průměru 50 530 korun. Hasiči 51 100 korun. Vojáci 51 700 korun měsíčně. Průměrný plat u pracovníků sociálních služeb bude letos 35 097 korun a u sestřiček dosáhne 58 200 korun. Významně jsme navýšili mzdy lékařům. Díky těmto příjmům se razantně omezil odchod našich zdravotníků a pečovatelů do zahraničí za lepším. Po vaší vládě v roce 2013 sestřičky braly v průměru 28 388 korun. Pracovníci sociálních služeb 16 827 korun. My jsme jim platy zvedli o víc než dvojnásobek.

Chcete svrhnout vládu, která snížila lidem daně. Ano. Já chápu, že kolegům z ODS a TOP 09 z toho jde hlava kolem. Ale představte si, že i když jste ve vládě, tak můžete snižovat daně. To asi nevíte. Stačí chtít. Až na hazard, tabák a alkohol naše vláda snižovala daně a dělá to nějakých 436 miliard, které šly zpět lidem a podnikům a podnikatelům a živnostníkům. Superhrubou mzdu jsem připomněl. Jejím zrušením jsme zaměstnancům snížili daň z příjmů na 15 %. U živnostníků jsme také uhájili daň z příjmu 15 % a zavedli pro ně měsíční paušální daň, aby se nemuseli otravovat s účetnictvím. Zrušili jsme také daň z nabytí nemovitostí, další výmysl ODS. Také se přidala. Zase k tomu našla odvahu až v opozici. Daně jsme dále snižovali tam, kde je ODS a TOP 09 s velkou chutí zvyšovala. Protože se tomu lidé neměli jak bránit. Ano, DPH. U daně z přidané hodnoty jsme významně rozšířili sníženou sazbu 10 %. Do této snížené sazby jsme postupně převedli položky jako dodávky tepla, vodné a stočné, hromadnou dopravu, stravovací služby, kadeřníky, opraváře, domácí péči, nealko a nakonec samozřejmě moje oblíbené točené pivo. Jako kompenzaci hospodám z EET. Za to jsem bojoval dlouho.

Vy chcete svrhnout vládu, která zvýšila životní úroveň. Zase jsme slyšeli: Babiš zadlužil zemi, budou trpět naše děti, nikdo to nezaplatí, zkrachujeme a podobné nesmysly. Ale vy tomu určitě nevěříte ani sami. HDP na hlavu. Česká republika předběhla Portugalsko, Řecko, Španělsko i Itálii. Když jsem se stal v lednu 2014 ministrem financí, byl dluh vůči HDP po vašem takzvaném rozpočtově odpovědném vládnutí 41,1 %. Na konci roku 2019 jsme ho srazili na 29 %. Ano, a potom přišla pandemie. Ale i navzdory tomu, navzdory miliardám investovaných do našich lidí a našich podniků jsme stále jednou z nejméně zadlužených zemí. Prosím vás, lidi, poslouchejte, nevěřte té demagogii! Jsme čtvrtá nejméně zadlužená země v Evropské unii za rok 2020. A víte, kolik byl dluh vůči HDP? 36,9 %. To znamená, že to bylo za minulý rok stále méně, než v jakém stavu jsem zdědil vyplundrované veřejné finance po vás, když jsem přišel do vlády v lednu 2014. Jen pro porovnání, aby naši občané věděli, jak jsme na tom u toho dluhu: Rakousko má dluh 84 %, Německo 71, Francie 117 a Japonsko více než 200 % HDP. A tyto země určitě nezkrachují. Stejně jako my nezkrachujeme. A pokud jde o ty peníze, kvůli kterým narostl náš dluh, tak to nejsou miliardové tunely, které tu ty tzv. vaše demokratické strany roky provozovaly. Ty peníze jsme nikam nezašantročili. (Ministryně Schillerová ukazuje do sálu graf.) Ale dali jsme je lidem! Proto se úspory domácností navýšily k 30. dubnu 2021 za poslední rok o rekordních 360 miliard korun! A ten dluh jsme stabilizovali už jednou. Já jsem s tím začal, paní Schillerová pokračovala. A pokud bychom k tomu měli příležitost v příštím volebním období, tak to dokážeme znovu! O tom jsem přesvědčený.

Vy chcete svrhnout vládu, která myslí na rodiny! Naše vláda zvýšila rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc korun. A ženám s vícerčaty na 450 tisíc korun. Ten se nezvyšoval od roku 2008. Jakmile jste se ocitli v opozici, tak jste se mohli přetrhnout, abyste l Všechno idem přidali. Ale když jste vládli, tak vás to ani nenapadlo, dělali jste pravý opak. Úplně pravý opak toho, co jste slibovali. Mladým rodinám, které jste roky cíleně dusili, my jsme odklepli státní úvěry na bydlení s úrokem jedno procento, a to dokonce i na nákup družstevního podílu. Díky projektu Výstavba jsme rozvázali obcím a městům ruce při výstavbě sociálního bydlení. Zrušili jsme například karenční dobu na první tři dny nemoci, další váš asociální výmysl. Zavedli jsme konečně eNeschopenku. Zvýšili jsme dávky na domácí péči a lidem s nejtěžším postižením jsme přidali 6 tisíc na 19 200 korun měsíčně a těžce postiženým 4 tisíce měsíčně na 12 800 korun. Další skupina lidí, na které jste roky kašlali, vážená opozice. Chcete svrhnout vládu, která myslí na spotřebitele! To my jsme zlidštili exekuce a insolvence! To my jsme zatočili s dětskými dluhy! Navýšili jsme nezabavitelnou částku. I hranici, od které se sráží celá mzda. Díky nám kvůli dluhu nižšímu než 100 tisíc korun už lidem exekutor nemůže prodat střechu nad hlavou jako kdysi. Zrušili jsme rozhodčí doložky a zastropovali odměny pro exekutory a advokáty! Exekutoři nikdy neměli být zprivatizováni! To je taky vaše dědictví. to byly vaše výmysly. A my jsme udělali další věci i pro běžné zákazníky. Třeba jsme přechod k jinému mobilnímu operátorovi zkrátili na dva dny, nebo jsme prosadili pokutu až 500 tisíc za přetočený tachometr.

Vy chcete svrhnout vládu, která konečně investuje. Za poslední roky jsme do České republiky investovali stovky miliard. Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic nikdy neměly takové rozpočty! Dokonce jsme všechny možné investiční projekty zanesli do Národního investičního plánu – ano, to je taky můj výmysl a moje dílo. A jsem na to pyšný! A já jsem to i ukazoval Evropské komisi, tady je plán investovat 20 tisíc projektů za 8 tisíc miliard korun až do roku 2050! Postavili jsme 59,3 km nových dálnic a dalších 107,3 km jsme rozestavěli. (Ministryně Schillerová ukazuje graf.) Postavili jsme 66,8 km silnic prvních tříd a dalších 74,3 km se staví. Vy jste dálnic postavili tak nula nula nic. Naopak jste jejich výstavbu zarazili. V září dokončíme kompletní rekonstrukci D1 z Prahy do Brna, 160 km nové dálnice de facto, za 24 miliard. A do Hradce Králové jsme konečně po 36 letech protáhli D11. Letos začala výstavba D4 směr Strakonice. První PPP projekt v historii naší země v délce 32 kilometrů! Co je to PPP projekt? Že soukromá firma postaví dálnici. Efektivně, rychle, lépe než stát. A my si to pronajmeme. Od revoluce se o tom mluvilo, nikdo neudělal nic. My jsme to udělali. A teď se už začíná stavět. V roce 2025 napojíme Prahu na D3 a Karlovy Vary na D6. To je hlavní problém Karlovarského kraje. Ta dálnice, na tu taky někdo zapomněl od revoluce. Postavili jsme a stavíme plno nových obchvatů jako kolem České Lípy, Třince, Pardubic, Frýdku-Místku, Otrokovic, Znojma, Slaného, Jaroměře, Strakonic, Krnova, Řevničova. Stavíme nejenom mnohonásobně víc, než když jste vládli vy, ale i o polovinu levněji než za éry ODS, kdy tak zázračně zbohatl váš ministr dopravy a jeho firma. Ten neměl střet zájmů? Nebo jak to bylo? A proč jste stavěli kilometr dálnice za 342 milionů korun? My kilometr dálnice stavíme za 152 milionů korun. A jde to i rychleji díky novému zákonu o liniových stavbách, který jsme prosadili! Další věc, na kterou jste kašlali! Miliardy jsou vidět i ve zdravotnictví. Vymetli jsme vaše šnajdroidy, kteří byli přisáti na veřejných penězích. A tak jsme mohli konečně začít investovat. A pokud někdo zapomněl, tak si přečtěte Health Corruption Reports, Zprávu o korupci Evropské komise z roku 2013, kdy vaše vláda končila. Letos jde do zdravotnictví 391,6 miliardy korun. Za čtyři roky naší vlády jsme rozjeli projekt klíčových strategických investic do nemocnic, jako např. IKEMu. Nakoupili jsme špičkové přístroje, inovativní léky a léčiva pro pacienty se vzácnými onemocněními. Díky nám v odlehlých oblastech otevřelo nové ordinace 62 praktiků a 30 zubařů. Navýšili jsme kapacity lékařských fakult i středních zdravotnických škol. To aby nás měl kdo léčit až lékaři a sestřičky, kteří oddřeli celou pandemii, odejdou do penze.

Konečně jsme začali něco dělat taky se sportem. Pokračovali jsme v podpoře sportu, který jsem začal jako ministr financí. (Smích a potlesk zprava.) Já nevím, proč se smějete? Jak se má Martin Kocourek, který rozděloval sportovní dotace v baru v Intercontinentalu? Ale jenom dopoledne, odpoledne byl unavený. Tak se nesmějte! Nebo vám to připomenu, jak vy jste – ani jste nerozdělovali. V roce 2013 šlo do sportu 3,5 miliardy korun. A někdo tady budoval jinou strukturu než Ministerstvo školství. A kolik jde do sportu tento rok? Deset a půl miliardy! Deset a půl miliardy. Program Můj klub: podpoříme 6 500 projektů za 1,6 miliardy. A díky programu Kabina to bude 1 500 projektů za 1,2 miliardy v následujících dvou letech. To znamená konec smradlavým šatnám, rozpadajícím se halám a zanedbaným sportovištím mimo velká města. Nezapomínali jsme ani na kulturu. Zrekonstruovali jsme desítky památek. Třeba v Praze historickou ikonickou budovu Národního muzea jsme stihli opravit přesně a otevřeli na 100. výročí oslav založení Československa. Dále pak Státní operu nebo Negrelliho viadukt. Připravili jsme rekonstrukci Invalidovny. V Karlových Varech se konečně opravují Císařské lázně, tak snad to nezastaví. Trvalo to pět let než jsme začali tuhle fantastickou památku opravovat. A stát byl ten, který dal první peníze, já jsem byl ten, který tam poslal 100 milionů. A v létě otevíráme ikonický bazén hotelu Thermal! To je ten, co jste nechali zchátrat spolu s hotelem. Tam jsme narvali taky plno peněz. Renovujeme i hrad Karlštejn nebo zámek Telč. A teď moje oblíbená investice. Já jsem prosadil – tady pan starosta určitě bude křičet – aby se realizoval projekt Muzea totality v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti, když jsem tam byl s ministrem Hermanem. Vy máte antikomunismu plná ústa od revoluce. A za ty roky jste co udělali? No tak asi víte co. Nebudeme rozvádět. (Pobavení v sále.) Miliardy jsme investovali do naší krajiny a životního prostředí. Podpořili jsme výstavbu stovek kilometrů vodovodů a kanalizací. Zateplili jsme tisíce budov a vyměnili jsme přes 100 tisíc kotlů. Podpořili jsme přes 3 500 obcí v boji proti suchu. Od roku 2030 jsme rozhodli o konci skládek. A konečně jsme prosadili i zahrádkářský zákon. A jsem na to hrdý. (Pobavení v sále.) V roce 2001 někdo tady sliboval zahrádkářům zákon. Dokonce pan prezident Klaus to vetoval. Takže zdravím všechny zahrádkáře. Víte, že jsem urputný a splnil jsem svůj slib. A je to důležité, protože někdo po revoluci řekl, že si všechno dovezeme. Fajn. Tak doufejme, že to tak bude. Dlouhodobě. Ten vir taky nikdo nečekal.

Vy chcete svrhnout vládu, která bojuje za české zájmy. Na rozdíl od vás jsme konečně začali modernizovat naši armádu. Když přišla ekonomická krize, tak první, kde jste začali škrtat, byla armáda. Dokonce jste jí snížili rozpočet na 1,1 % HDP. V roce 2009 měla armáda rozpočet 56 miliard a vy jste ho snížili o 14 miliard na 42 v roce 2014. A za nás má rozpočet armáda 85 miliard. Konečně jsme vojákům pořídili špičkovou výbavu a techniku, která nahradila tu sovětskou. Nové americké vrtulníky, španělské i švédské obrněnce, české útočné pušky a pistole, izraelské radiolokátory. A můžeme pokračovat zahraniční politikou. To až naše vláda udělala něco s ruskou rezidenturou v Česku. Vy jste o tom jen roky mluvili. Zase nic. Především jsme ale vláda, která důrazně bojuje za české národní zájmy v Bruselu. Třeba na finanční období od roku 2021 do roku 2027 dostaneme od Evropské unie 976 miliard korun. Z toho já sám svojí urputností jsem pro Česko vyboxoval 42 miliard navíc. Do závěrů Evropské rady, kde sedí všichni prezidenti a premiéři Evropské unie, jsem proboxoval, prosadil slovo jádro, zemní plyn jako čistý zdroj při plnění klimatických cílů Evropské unie. A stejně jako dopady kůrovcové kalamity! Naše lesy nám nechal tady zničit pan předseda KDU. Nedal ani korunu. My jsme dali 20 miliard v boji proti kůrovci. Naše vláda.

V Bruselu jsem 28. června, to začínala večeře, ale povedlo se to až 29. ve čtyři ráno, s mým přítelem Viktorem Orbánem zarazil povinné migrační kvóty, pro které předtím hlasovali europoslanci TOP 09 a STANu. A já už jsem to řekl tisíckrát, že Česká republika je svrchovaný stát a my budeme sami rozhodovat o tom, kdo tady bude pracovat a kdo tady bude žít. To je jediné zodpovědné řešení migrace. Tak si to totiž Piráti a STAN dali do programu. Zodpovědné řešení migrace. Tím asi chtějí říct, že odmítání uprchlických kvót je nezodpovědné. A já dobře vím, co se skrývá za tím zodpovědným řešením migrace. To si přejete. Přijmeme uprchlíky bez kvót, a dobrovolně. Nějaká tisícovka nebo dvě Afghánců nebo Pákistánců nás přece nezabije. Ne? To si myslí Piráti, že to zvládnou. Pan Bartoš prohlásil: přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic, migrace je přirozená věc. Jestli – a to již vidíme ve Francii a v Německu – má být Evropa do deseti až patnácti let muslimská, nemám s tím problém, říká pan Bartoš. No, já s tím problém mám. Já s tím problém mám. Já nechci muslimskou Evropu. To bylo před 12 lety, to mu bylo 29 let. Dneska to vysvětluje tak, že prozřel a že to byla mladická nerozvážnost. Ale je zajímavé, že o sedm let později v roce 2016 vítá uprchlíky. To mu bylo 36 let. Taky asi nerozvážnost. Tak nevím, čeho se ještě dočkáme. Děsím se toho, co ještě udělá z nerozvážnosti příště.

Takže já říkám vám hlasitě a nahlas, vážení spoluobčané: My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostan! Nechceme! (Bouřlivý potlesk z lavic ANO a z vládní lavice. Výkřiky: Výborně! Bravo!) My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! (Reakce z pléna: A naše ženy!) My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament! Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili! (Potlesk z lavic ANO.) Já jsem svrchovaný premiér této země. Nepodléhám nikomu, jenom občanům. Ti mi dali důvěru. A nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat tady. Takže já bych těch osm bodů shrnul.

Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody, radikálně zvedla lidem platy, snížila lidem daně, zvýšila životní úroveň, myslí na rodiny, myslí na spotřebitele, konečně investuje, bojuje za české zájmy. Dalším důvodem, proč nám chcete vyslovit nedůvěru, je pandemie, jak řekl pan předseda. Tam se totiž to vaše pokrytectví, pozérství a sabotáže ukázaly v plné nahotě. Od začátku jste epidemii bagatelizovali. Zatímco v Itálii řádil covid a kosil lidi, tak jste protestovali, že jsme zakázali lety ze severní Itálie a že jsme si dovolili rozhodnout, že se světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě pojede bez diváků. Tehdy se poprvé vyrojila spousta amatérských epidemiologů. Zatímco my jsme zaváděli razantní protipandemická opatření, vy jste mluvili o chřipečce. Ta první vlna v podstatě žádná vlna nebyla, protože šíření viru naše vláda včas zarazila. Ale hlavně jsme všichni měli zadek sevřený strachy. Vy jste také na měsíc zalezli a raději jste ani nedýchali. Úplně se po vás slehla zem. Nám se to podařilo zvládnout. A to jste nám nemohli odpustit přece. Hned jste začali volat po rozvolnění a po konci roušek. A jak šel čas, tak se k vám přidali někteří lékaři, celebrity, novináři i veřejně uznávané osobnosti. A opakovali jste, že roušky jsou náhubky a že chcete žít. Taky jste konec epidemie pořádně oslavili 30. června v Praze. Budete mít první výročí. Můžete zopakovat. Na Karlově mostě na půl kilometru dlouhém stolu prostřeném pro 2 000 lidí, kde si pochutnala paní předsedkyně TOP 09 Pekarová společně s paní Němcovou z ODS. Pak se všichni fotili s panem Ferim. Můžete si dát repete. (Smích a potlesk z lavic ANO.) S končícím létem, když zase začala debata o rouškách, jste byli první, kdo je zpochybňoval. A když začalo jít do tuhého, tak jste zase obrátili o 180 stupňů.

Loni jste z covidu udělali jediné téma krajských voleb. A chystáte se to udělat zase. O mně jste tvrdili, že jsem se rozhodoval podle voleb. No určitě jsem se nerozhodoval podle voleb, protože jsem přesně věděl, že i když v krajích vyhrajeme, tak nás vyšachujete. A co jste udělali? Všude jste nás obešli, kde to šlo. A letos se to chystáte zopakovat. Proto jste si založili ty svoje protibabišovské koalice. Proto jste od října 2020 jakékoli opatření, jakékoli rozhodnutí, jakýkoli náš krok kritizovali a sabotovali a jako kolovrátek stále opakovali, že omezujeme demokracii a svobodu, a stále dokola jste z tepla opozičních křesel, kde nemáte naprosto žádnou zodpovědnost, papouškovali ty vaše floskule. Cokoliv jsme udělali, bylo podle vás špatně. A pak jste si dokola stěžovali na to, že se opatření mění a že je chaos. No světe, div se, museli jsme měnit opatření, protože se měnila situace. A představte si, že se nás ten vir na nic neptal a dělal si, co chtěl. Ale když jste ucítili tu příležitost – příležitost! – že můžete porazit toho Babiše, na kterého jste do té doby byli krátcí, vaším vítaným spojencem se stal covid, ano, a na tu kartu jste vsadili všechno. Jakákoliv racionální diskuse se s vámi od té doby vytratila, protože vidina porážky Babiše vám dočista zatemnila mozek. Proto všechno to zpochybňování jakýchkoli opatření. Proto ty soudní žaloby. Proto ty věčné obstrukce kolem nouzového stavu. Vždyť to došlo tak daleko, že vaši vlastní hejtmani vás na vrcholu pandemické krize, kdy nemocnice praskaly ve švech, prosili, abyste ten nouzový stav prodloužili. Ale kdepak! Ničit Babiše byla naprostá priorita, tak jste nouzový stav shodili a druhý den jste jak malí kluci chodili se svěšenou hlavou nad tím, co jste to provedli vlastně. A kde na světě se dělo něco podobného? Nikde není tak nezodpovědná opozice. Nevím o žádné zemi, kde by si opozice brala jako rukojmí vlastní spoluobčany. K vašemu chování mi napsal dopis pan Miloslav, je to devadesátiletý pán z Prahy 4. Tímto vás, pane Miloslave, zdravím. A pan Miloslav píše: Každý slušný občan politik by na počátku boje s covidem zasedl ke kulatému stolu, hodil pod něj sekyru a s obejmutím ramen zavelel ke společnému boji s neznámou epidemií. To bylo jak přírodní katastrofa. A všichni by řekli: až to úspěšně skončí, tak ty sekyry zase vytáhneme a zase si budeme dávat přes hubu, píše pan Miloslav. Ale vy ne. Zatímco my jsme makali 24 hodin denně, vy jste nehnuli ani prstem! Zatímco my jsme byli ve válce s virem, vy jste za našimi zády nadále rozdělovali společnost! Neříkám, že jsme nedělali chyby, dělali, ale vždycky jsme jednali s cílem ochránit životy našich lidí. Vy jste dělali pravý opak a jakékoli naše chyby jste umocňovali, vy jste je znásobovali, ať jsme udělali cokoliv, vždycky jste všechno zpochybnili, a pak jste se divili tomu, že vládní opatření lidi nedodržovali.

Vám celý ten poslední rok nejde o to, abychom pandemii zvládli co nejlíp. Vám jde o to, abychom ji zvládli co nejhůř! Stanovili jste si cíl porazit za každou cenu Babiše ve volbách a od loňského října jste naplno zahájili svoji brutální, nelítostnou a nihilistickou předvolební kampaň. Vystupujete jako spasitelé, ale ve skutečnosti nejste nic jiného než sabotéři. Nesehnali jste ani jednu roušku, nesehnali jste ani jeden respirátor, nesehnali jste ani jednu vakcínu. Ale přitom jste nám mohli pomoci, stačilo chtít. KDU a TOP 09, která je v rámci lidovecké frakce, nám mohla pomoci ve frakci EPP. Když jsem se Sebastianem Kurzem, rakouským premiérem, bojoval za to, aby se vakcíny rozdělovaly podle počtu obyvatel, tak vy místo toho, abyste řekli, že je to správné, že je to český zájem, tak jste bojovali proti českým zájmům, a dělalo vám to radost. Tak EPP je největší frakce. Je zajímavé, že my jsme bojovali s Kurzem, ale byli jsme neposlušní, tak nám nic moc nedali. Ostatní EPP, jako Bulhaři, Chorvati, Lotyši, dostali. Tak proč jste nepomohli České republice? Ne, vy potřebujete tu frakci na to, abyste mě dehonestovali, abyste dělali ta nesmyslná zasedání Evropského parlamentu! Takže stejná frakce, která měla zásadní vliv na vakcíny, bojuje proti Babišovi. Střet zájmů, 43 bodů. Ta paní, ani nechci říkat její jméno, která byla u toho, jak dodávala ty roušky tam za podivných okolností, ale k tomu se nechci vracet. Já jsem pro Česko vybojoval 235 tisíc vakcín navíc! A zajistili jsme také inovativní léky, které zachránily lidem životy. Bamlanivimab nebo Regeneron, také jsem se angažoval u Isoprinosinu a Ivermectinu. A to byly desítky hodin práce, telefonátů a jednání. A když už jsme u těch hodin, tak kvůli covidu jsme tady včetně všech mimořádných schůzí a zbytečných obstrukcí prokecali 132 hodin, občané, vážení spoluobčané, dámy a pánové! 132 hodin keců! Takže znovu. Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody, radikálně zvedla lidem platy, snížila lidem daně, zvýšila životní úroveň, myslí na rodiny, myslí na spotřebitele a konečně investuje a bojuje za české zájmy!

A zakončím to znovu slovy pana Miloslava, a znovu ho zdravím. Vzkazuje vám toto: Jestli tedy nechcete od svého záměru, který ve své podstatě jenom prohloubí současnou těžkou situaci v naší zemi, odstoupit, tak to tedy udělejte a vyslovte vládě nedůvěru, ale počítejte s tím, že naši občané, naši lidé nejsou hloupí a že v nastávajících volbách to náležitě, a jistě správně, zhodnotí.

Děkuji vám za pozornost. (Dlouhotrvající potlesk, výkřiky z řad koaličních poslanců.)

Koláž v záhlaví článku aTeo

2 Responses “Premiér: Naše země nemůže být řízena z Evropského parlamentu”

  1. Jaroslav Podgorný
    13. 6. 2021 at 9.56

    Bravo pane premiére! Děkuji a ještě jednou bravo!!

  2. sova
    15. 6. 2021 at 21.04

    Pane premiére, máte podporu občanů, nedejte se uštěkat těmi psy!! Budte silný. Děkujeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *