Go to ...
RSS Feed

Republika potřebuje ekonomicky úspěšnou vládu, která také zabrání ilegální migraci


Volby do parlamentu budou za 135 dní  //  Zdeněk Zbořil reaguje na slova premiéra o Pirátech a komentuje kancléře Mynáře

Šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš na serveru idnes.cz zaútočil na Piráty. Prohlásil, že chtějí stvořit multikulturní Česko a jejich spojenci z hnutí STAN myslí jen na blaho starostů. „Piráti jsou novou českou Stranou zelených. V Evropském parlamentu jsou v jejich frakci a podporují jejich nápady – buď bezmyšlenkovitě a s otevřenou náručí přijímají migranty, nebo navrhují taková zelená opatření, která zlikvidují náš průmysl. Jediný důvod, proč má tato partaj momentálně takovou podporu, je, že se jmenují Piráti,“ uvedl Babiš. Zmínil, že teď bude republika potřebovat vládu, která ji vyvede z ekonomických problémů a zabrání ilegální migraci. Zdůraznil, že nechce, aby se z této republiky stal „fanatický a multikulturní Pirátostán“.

„Andrej Babiš má, podle mého názoru, pravdu, když považuje Piráty za podobné straně Zelených v některých zemích a někdy i letech její existence. I Zelení v EU se mění a stárnou jako ti čeští a nadnárodní Piráti. Ti naši se zbavili hesla ‚Pusťte nás na ně!‘ a opatrně se stávají, jak různí jejich kritici tvrdí ‚novou rudou levicí‘ s dredy a wifinou. Kdysi se tomu říkalo ‚světová revoluce‘ anebo dokonce ‚plán na stalinskou přeměnu přírody‘. Ale to jsou slova, která dnes už dávno a hned několika generacím nic neříkají. Proto se objevují v předvolebních heslech Pirátů opět všeobjímající myšlenky kolektivismu a vzájemného porozumění. O tom britští konzervativci vždy uvažovali jako o opiu lidstva, který je dočasným úspěchem, ale hospodářsky, jak říkal nemluvný plukovník Brumble, je to hotové neštěstí,“ uvedl politolog Zbořil. „Přesvědčování je zbytečné, protože nastupující generace vždy ví všechno lépe než její předchůdci, a tak je její sebevědomí dnes ještě nezničitelné. Ale že doba jejich deziluzí přijde možná dřív než ta rozčarování minulá, vůbec nepochybuji,“ dodal.

Doslova v americkém stylu zahájila minulý týden kampaň koalice SPOLU – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Babišově éře už odzvonilo. Odzvonilo éře bezhodnotového populismu, lží, drancování veřejných financí a úpadku morálky. Rozlučme se společně s érou, která škodila naší zemi a která v české společnosti prohloubila propast a nedůvěru. Nedůvěru nejen v politiky a v politiku, ale i nedůvěru v základní pilíře našeho státu,“ sdělil mimo jiné předseda ODS Petr Fiala.

„Nezdá se mi, že šlo o ‚americký styl‘ zejména, když vím, že významní představitelé těchto tří politických stran jezdí častěji do Bavorska, případně tam, kde si myslí, že žijí naši krajané. Zvláštní je, že zatím nikdo z významných reprezentantů těchto stran nepřišel s jiným nápadem než pokračovat ve svém nesmiřitelném boji s Andrejem Babišem. Předpokládám, že mnoho jejich voličů bude okouzleno myšlenkami a hodnotami, které přicházejí z Řeporyjí, a pravdomluvnosti všech těch, kteří se uměli přiživit na privatizacích, restitucích a převratných zákrutách české zahraniční politiky. A kteří mají důvěru v takové pilíře našeho státu, že jsou ochotni považovat své spoluobčany za ‚špinavé čubky‘, že jim přejí ‚vychcípání‘ a denně smrt, anebo jí alespoň vyhrožují, demokraticky zvoleným představitelům státu,“ uvedl politolog.

Jako by brali vážně nedávná slova komisařky Jourové

Hradní kancléř Vratislav Mynář oznámil, že prezident republiky a jeho spolupracovníci nebudou poskytovat informace některým médiím, jako jsou pořad 168 hodin České televize, Deník N či Seznam Zprávy. Svůj krok Mynář spojil s bojem proti dezinformacím. „V souvislosti s tím, že některá média se čím dál častěji snaží neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, a to dokonce i informace týkající se probíhajícího vyšetřování či informací klíčových pro bezpečnost České republiky, informuji z pozice vedoucího KPR o následujícím opatření. Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT,“ napsal Mynář v prohlášení, které je k nahlédnutí na stránkách Pražského hradu. Mynář upozornil na to, že informace o různých kauzách jsou z anonymních zdrojů. „Jde o způsob, jak zcela beztrestně lhát.“

„Nejsem si jistý, ale vypadá to, jako kdyby pan prezident, slovy pana kancléře, informoval občany ČR, že bere vážně nedávná slova paní evropské komisařky Jourové o nebezpečí a nepřípustnosti dezinformací a varování, že jejich původci budou trestáni,“ uvedl Zbořil. „Jistě bude tomuto rozhodnutí Hradu věnována velká pozornost, dokonce by k tomu všemu mohly být přizvány neziskové spolky. Ti, a mnozí další, se chlubí, že na výrobě různých Seznamů pracují. Alespoň bychom se mohli konečně dozvědět, co je a co není u nás a v EU dezinformace, anebo alespoň co a kdo ji za takovou považuje,“ dodal. „Děkujeme za uznání naší práce, ve které budeme pokračovat,“ poznamenala Nora Fridrichová na sociální síti Facebook. Obratem doplnila, že Hrad na pořad 168 hodin fakticky nereaguje už dlouho, takže pro Fridrichovou a její kolegy se vlastně vůbec nic nemění. Podobná slova zazněla i z ostatních dotčených médií. Novinář Ondřej Kundra dospěl k názoru, že na Hradě se Respektu a dalších vyjmenovaných médií vlastně bojí. „Možná že zmíněné osoby mají o svém umu a vznešenosti až příliš velké mínění. Ale proč ne, teď jen přesvědčit pana prezidenta a všechny, kteří si myslí něco podobného, že i mezi kritiky některých novinářů jsou osoby, které se nebojí. A pan prezident je určitě jedním z nich,“ říká politolog.

Kanonádu na Hrad namířenou kvůli neposkytování informací některým médiím doplnil Miroslav Kalousek, který označil chování prezidenta Zemana a jeho podřízených za skandální. „V ČR prezident republiky ani nepanuje, ani nevládne, ale slouží. K té službě patří i samozřejmá povinnost jeho kanceláře poskytovat informace prostřednictvím všech médií. Výběr titulů, kterým nebude odpovídáno, je skandální odepření jedné ze základních služeb veřejnosti,“ zhodnotil.

„Možná pan prezident in spe Kalousek neví, kolika různým médiím je odpíráno sloužit veřejnosti. O jednotlivcích ani nemluvě. Neměl by ale podceňovat zájem EU bránit dezinformacím, a pokud má ještě nějaký vliv v Poslanecké sněmovně, mohl by na tuto skutečnost upozornit. Nebo alespoň se optat místopředsedkyně EK, jak alespoň ona to s těmi dezinformacemi myslí. Když už máme tu svou sdílenou suverenitu,“ komentuje Zbořil.

Vybráno z delšího textu od pana prof. Zd. Zbořila zveřejněného v ParlamentníchListech 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *