Go to ...
RSS Feed

Stříhání metru


Do voleb zbývá ještě 139 dní

Výraz v titulku osloví jen určitou část mužské populace, čtyřicátníky padesátníky a starší. Byli totiž na vojně a to znamená, že absolvovali základní vojenskou službu a tím tak splnili brannou povinnost danou tehdejším zákonem. Když jsem jednou přijel na opušťák, ukázal jsem klubko metru tátovi (ročník 1911). Ten pravil, že za jeho vojenských časů nic takového neměli. Víc bylo mezi vojáky těch, kteří vojnu považovali za vlasteneckou povinnost a kteří nehleděli na konec služby jako na světlo na konci tunelu. Asi jsem mu moc nerozuměl a tak odkudsi vytáhl základní příručku vojáka prvorepublikové armády a věnoval mě ji. Obsahovala vše potřebné, co měl voják znát a umět, řád, práva a povinnosti, povely, základní zbraně, jejich rozborky, vojenskou taktiku a jiná vojenská moudra. Žádné politické ovlivňování o našich zahraničních sousedech, o politice v Evropě a ve světě. Když jsem tátovi vyprávěl o tom, že hlavní náplň činnosti vedle bojové a odborné přípravy je politické školení mužstva (tzv. PŠM) při kterém nás politruci učí k lásce k Sovětskému svazu. Dělali to takovým medvědím stylem, že nám Rusy akorát tak zošklivili a zprotivili.

Ten obyčejný krejčovský metr mohli mít u sebe jen mazáci, tedy ti kteří měli do civilu za oněch vysněných sto padesát dní. Proč to bylo právě sto padesát? Ony totiž krejčovské metry nemají 100 centimetrů, ani 200 centimetrů, ale léta letoucí se prodávala v galanterních obchodech měřící pásma v délce 150 centimetrů. A tady je jádro pudla. 150 centimetrů je převedeno na dny cca pět měsíců a to je v porovnání s dvouletou základní službou v délce 730 dní přeci jen snesitelné časové období, kdy už je cítit vůně domova. Konec buzerace, budíčků, rozcviček, mytí studenou vodou, univerzálních ranních čajů a standardizovaných omáček k čemukoliv, vycíděných kanad, zdravení nenáviděných šarží a neustálé touze po blahodárném spánku. Každý den po odpoledním nástupu a rozchodu si člověk mohl ustřihnout jeden centimetr z mazáckého metru. Mladí vojáci jen tiše záviděli, starší vojáci sháněli informace o tom, kde je v posádkovém městě obchod s textilní galanterií a nebo psali svým rodinám, aby jim tuhle kouzelnou pomůcku přivezli až pojedou na návštěvu. 

Mazácká neoficiální symbolika stříhání vojenského metru o stopadesáti centimetrech příhodně pasuje na časový úsek zbývající do parlamentních voleb do poslanecké sněmovny. Parlamentní i neparlamentní strany zatroubily do boje o voličské hlasy a už nyní jsme svědky nebo i účastníky šarvátek o přízeň voličů. Není divu, do sněmovny se dostanou je strany a hnutí které v konečném součtu dostanou 5% a více hlasů. Ale i ti, kdo dostanou od voličů 3 až 4,99% nepřijdou zkrátka, dostanou státní příspěvek na činnost a to jim umožní „přežít” čtyřletou pauzu do nových voleb. (Zákon tyto situace definuje takto: Příspěvek na úhradu volebních nákladů je jednorázově vyplácen po volbách a odvíjí se od absolutního počtu získaných hlasů. Politická strana, která ve volbách do Poslanecké sněmovny získá alespoň 1,5 % hlasů, dostane 100 Kč za každý hlas a ještě dosáhnou na tzv. stálý příspěvek, který činí ročně 6 000 000 Kč pro stranu a hnutí, pokud získaly v posledních volbách do Poslanecké sněmovny 3 % hlasů. Za každých dalších i započatých 0,1 % hlasů obdrží strana a hnutí ročně 200 000 Kč.) Je jen problém s těmi jejich voličskými hlasy. Ty budou přiděleny těm, kteří překročili pětiprocentní hranici. Je to hodně diskutované pravidlo, svým způsobem je to nefér zacházení s hlasy voličů, kteří dali hlas úplně jinak politicky orientovaným stranám či uskupením. Dalo by se tomu předejít jen tak, že by celá republika byla jedním volebním obvodem a pak by i hlas babičky ze šumavské vísky měl stejnou váhu jako hlas občana z hlavního města. Těžko říci, kdy to tvůrcům volebního zákona dojde a kdy konečně narovnají tuhle volební nespravedlnost. 

Redakce iReportera bude u každého článku „stříhat volební metr”, aby čtenář hned v úvodu četby věděl kolik dní zbývá do voleb a mohl se podle toho lépe orientovat v sociálně-politické problematice, prostě v životě, který kolem nás kvapí nebývalým tempem.

Jaroslav Lapač
editor iReportera

One Response “Stříhání metru”

  1. František Hylmar
    23. 5. 2021 at 7.25

    Velmi pěkná a přesná vzpomínka na dny vojenské. Zapasování 150 mazáckých dnů do předvolební kampaně je příhodné. Stále se rozmýšlím, komu dáme s manželkou hlas, ale jedno vím jistě. Nebude to koalice Pirátů a STAN ani koalice Spolu. Jak je známo, všechny tyto strany se po volbách zase rozdělí a pojedou ve sněmovně samostatně, takže je to podvod na voličích, požehnaný US v čele s Rychetským. Není to však jediný důvod, Piráty budou volit zejména prvovoliči bez zkušeností m.j. za příslib legalizace konopí, nebo pomatenci s vymydleným mozkem od ČT24, o ostatních čtyřech stranách se nemá cenu ani zmiňovat. Víme co již minulosti dokázaly. Bohužel to vypadá, i když průzkumům nevěřím, že je na tragédii zaděláno. Takže uvidíme v následujících měsících, ke které straně se přikloníme. Jako člověk, který má vlastenecké cítění však vím, že to bude strana, která ve svém programu bude akcentovat svoji vlast a ne vlezdoprdelismus na jakoukoliv stranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *