Go to ...
RSS Feed

Prezident i exprezident mají právo říkat své názory


Politolog Zdeněk Zbořil v ParlamentníchListech komentuje vystoupení bývalého prezidenta Václava Klause v pořadu Xavera Veselého a hovoří o nenávistí zkřivených tvářích některých „mladých dam“, které Česká televize s notnou mírou sadismu až příliš často posílá do našeho soukromí. Podrobně se vyjádřil například k dalším informacím, které zazněly od prezidenta Miloše Zemana ke kauze Vrbětice. K aktuálnímu rozvolnění Zbořil podotýká: „Já nechal svět jít kolem! ‚Rozvolňuji se‘ podle svého, snažím se nikomu nepřekážet.“

Novým formátem XTV je pořad „Pane prezidente,“ ve kterém bude moderátor pravidelně každé tři týdny s bývalou hlavou státu Václavem Klausem komentovat politické dění u nás i ve světě. První vydání začalo kauzou Vrbětice, ta je podle bývalého prezidenta pouze uměle vytvořená a virtuální zpravodajskou hrou. Škoda se tím vůbec zabývat. „Já myslím, že jak Spojené státy, tak EU, o Číně nemluvě, daly jasně najevo, že, teď abych řekl ten ruský výrok: ‚Éto váše dělo‘, je to vaše věc, do toho nás nezatahujte. Protože nevypadáme důvěryhodně. Je to nešťastná věc a vypadáme před světem jako blázni, že si hrajeme politicko-zpravodajské hry, a nedoceňujeme jejich širší rozměr,“ uvedl Klaus, který má strach, že část veřejnosti tuto umělou kauzu bere vážně. Politici takto podle Klause činí kvůli blížícím se volbám.

„Myslím si, že celá tato zpravodajsky nedbale připravená a ještě hůře provedená konspirace (chcete-li spiknutí) neskončí jen tím, že se na její původce, kterým se dostala státní garance, obrátí kritika a úsměšky ze všech možných stran. Už dnes žije tento skandál svým životem a jako magnet přitahuje různé hráče a protihráče, kteří budou rozvíjet další a další variace na toto téma. Už nejde jen o jednu, dvě, tři nebo více vyšetřovacích verzí,“ říká politolog Zdeněk Zbořil. „Protože IMEX Group vyčíslila své škody na 100 mil. (lhostejno v jaké měně) a od státu, nikoliv od někoho jiného, požaduje jejich náhradu, dostali jsme se do stavu, kdy bude nezbytné začít pracovat s více verzemi vyšetřování, než si původně myslel ředitel Policie ČR. I v jeho zájmu je, aby se vyšetřovala úloha Policie ČR, protože podle vyjádření majitele tohoto pravděpodobného kontrabandu se jednalo o předměty, které neshoří tak, aby po nich nezůstaly stopy,“ dodal a pokračuje: „Když víme, že se na místech bojů druhé a dokonce i první světové války dodnes nacházejí zbraně sedmdesát a více let staré, pak musí alespoň místní četnický strážmistr ve Vrběticích, a po sedmi letech vyšetřování, vědět, zda si tam nechodili místní nebo přespolní pro věci, se kterými chtěli dále obchodovat. Dokonce se zdá, že tuto maličkost, v kontextu obřích rozměrů celé kauzy, už nebude možné utajit, protože nejde jen o zájem ČR a problém, zda se tu krade nebo prodává něco načerno, ale protože se to týká hned několika zemí. A ruští, po Evropě vandrující agenti zdaleka se nezdají být těmi, kteří by ty tuny zboží dokázali v tajnosti  někam dopravit.“

A bývalý prezident se pustil i do Pirátů nejen kvůli plánům s daněmi: „To mi někdo psal: ‚Já jsem dlouho pátral, co jsou to ti Piráti, a já myslím, že to je nová verze Rudých Khmerů‘. To mě rozesmálo. Nevím, co udělají jiné politické strany. A pak někdo hodnotil, co je TOP 09: ‚To je béčko Pirátů.‘ Já myslím, že ta jejich šéfka je ještě zaměnitelná s tou pirátskou místopředsedkyní,“ řekl Klaus. „Srovnání Pirátů nebo Pirátstva s Rudými Khméry se mi coby studentovi jihovýchodní Asie zdá jako výstřel z Tlusté Berty. Ale na druhé straně, nenávistí zkřivené tváře některých ‚mladých dam‘ těchto stran, které Česká televize s notnou mírou sadismu a až příliš často posílá do našeho soukromí, dává panu exprezidentovi za pravdu. Zejména když naznačuje jejich zarputilost, neústupnost a charakteristickou úroveň jejich intelektu,“ říká Zbořil.

Mezi nepřáteli. Předseda Senátu Vystrčil bude jistě připraven pomoci

Uplynulý pátek vyšel seznam nepřátelských zemí, schválený ruskou vládou, ve kterém jsou uvedeny Spojené státy a Česká republika. Podle seznamu smí Česko najmout pro své úřadovny v Rusku nejvýše 19 ruských pracovníků a USA ani jednoho. „Je to jedna ze součástí diplomatické války, která se obvykle stupňuje někdy až k vojenským operacím. To, že jsme na sezamu nepřátelských zemí, je jenom následek toho, že Spojené státy asi už před deseti lety daly na Seznam svých nepřátel Ruskou federaci. A protože před několika dny oznámil MZV RF Lavrov v odpovědi na otázku novináře, jak budou pokračovat jednání s Čechií, že ‚tak, jak odpovídá jednání se zemí s omezenou suverenitou‘, myslím si, že se bude muset česká diplomacie hodně snažit, aby mohly fungovat alespoň styky na úrovni konzulátů, i když už si tolik našich poslanců a politiků přeje, abychom diplomatické styky s RF přerušili,“ komentuje Zbořil. „A kdyby koncem května došlo ještě k dalšímu zhoršení styků, pak je prý podle českého velvyslance v Berlíně, SRN připravena ČR v takovém případě pomáhat. Nebylo by to nic neznámého, už jsme ve své historii takovou situaci v 20. stol. jednou zažili. A kdyby se ani to nepovedlo, pak bez vší ironie, bude jistě připraven pomoci předseda Senátu Vystrčil, který má velké ambice spoluvytvářet zahraniční politiku ČR,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman se k tomu vyjádřil na Frekvenci 1. „Tak vždycky je špatné býti nepřítelem, ale z ruské strany je to hloupost, protože dělat si nepřátele z bývalých přátel je chyba. Když už nemůže být přátelství, tak ať jsou alespoň korektní vztahy,“ poznamenal Zeman, že tento krok Ruska nazývá škodlivou hloupostí. Rusko mělo počkat na vyšetření vrbětické kauzy. „Na rozdíl od jiných nejsem zastánce jedné jediné vyšetřovací verze. Ptal jsem se ministryně Benešové, která řekla, že těch verzí je víc, jakou má coby třetí verzi. A ona mi říkala, že může jít o zakrytí manka v těch Vrběticích. Tak právě proto naléhám, aby policie rychle a důkladně vyšetřovala, ať konečně víme, na čem jsme,“. „Už jsem vlastně tento nápad komentoval, aniž jsem znal toto vyjádření pana prezidenta. Podobně jako já na tuto skutečnost reagovalo hned několik čtenářů PL a také řada novinářů, kteří ni nemuseli být ‚velkými detektivy“… Je to jen obyčejné sčítání a odčítání možného a nemožného. Policie jednou něco vyšetřila, ale asi něco přehlédla. Poprvé to byly mezinárodními předpisy, které byly porušeny, protože se ve Vrběticích možná připravovali k transportu neznámo kam výbušniny, jejíž používání je zakázáno. Potom firma IMEX Group chtěla zaplatit 100 mil. za zboží, které nikdo neviděl a konečně někdo možná lže, aby se zakrylo (zatím nevíme kým a proč), že se tam snad také trochu kradlo,“ komentuje Zbořil.

„Bez ohledu na kom leží tíha důkazů a komu bude prokázán možný trestní čin se tím musí zabývat hned několik odpovědných organizací a institucí. Dokonce i někde v Bulharsku nebo v Sýrii. Ani pro MNO ČR to, podle mého názoru, není uzavřenou záležitostí, kterou by mohlo schovat do nějakého svého archivu. Je s tím spojeno příliš mnoho nepořádků, lajdáctví a neumění lhát, aby se dalo věřit prezentovaným literárním fikcím a nehledat, jak to vlastně doopravdy bylo,“ dodal. Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery. Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. „Je to zase jedna mezinárodní událost, která rozděluje českou veřejnost nejméně na dvě poloviny. Rozhodně se nás dotýká víc než otázka Tchaj-wanu nebo Tibetu, ale víc než vyvěsit prapor s Davidovou hvězdou česká politika, diskreditovaná v posledních letech několika nepříjemnými událostmi, udělat nemůže. Stav věcí je takový, že už se nejedná, ale střílí, že umírají lidé, a že si americká zahraniční politika pod vedením nového prezidenta na sebe bere příliš mnoho povinností, kterým nedokáže dostát,“ říká politolog. „Stát Izrael umí vyvíjet a vyrábět moderní zbraně, ale stejně mi není jasné, odkud má Hamás tak velké množství raket. Doufejme, že v Respektu nebo na Seznamu.cz na něco přijdou,“ uzavírá Rozjezd Zdeněk Zbořil.

Převzato z ParlamentníchListů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *