Go to ...
RSS Feed

Budeme válčit? S letadly na leasing?


Z ROZJEZDU ZDEŇKA ZBOŘILA „To ale trvalo! Sedm let je sedm let! A co když se bude po tom všem válčit?“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje oznámení o důvodném podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích. Na adresu agentů podotýká: „Je divné, že když svému řemeslu nerozumějí, že je tak výkonné služby Ruské federace, které hýbají, alespoň podle některých českých médií, celým světem, stále ještě zaměstnávají.“

Andrej Babiš s Janem Hamáčekm v sobotu večer oznámili, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Padlo rozhodnutí o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády. S materiálem BIS, který přináší důkazy o účasti ruských agentů na výbuchu, se seznámí všichni ministři. „Vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ uvedl pro server Lidovky.cz premiér Andrej Babiš. „V tomto případě určitě ano. Ale nevěřím tomu. Jen připomínám, že o naši bezpečnost se starali v době našeho členství v NATO třeba MNO Karel Kühnl, Jiří Šedivý, Vlasta Parkanová, Martin Barták, Alexandr Vondra, Karolina Peake (ta na to měla jen 9 dnů), Petr Nečas a Vlastimil Picek – všichni pamětníci tunelování Vrbětic. A potom už jen Martin Stropnický (2014–2017), Karla Šlechtová (2017–2018) a Lubomír Metnar (2018 do současnosti), kteří by o tom mohli vědět něco víc než jenom vláda, které, jak se zdá, ani naši tajní tajní všechno včas neříkají. Někdy to vypadá, že jen tehdy, když má být nějaké její rozhodnutí učiněno bezvýznamným,“ komentuje Zbořil. 

O uplynulém víkendu prošly médii informace, že policie podezírá dva příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina. Ti se měli také neúspěšně pokusit o atentát na dvojitého špiona Sergeje Skripala v britském Salisbury s pomocí bojově paralytické látky novičok. „Obě ta jména připomínají trochu postavy z Gogolova Revizora. Ale třeba opravdu existují, jen je divné, že když svému řemeslu nerozumějí, že je tak výkonné služby Ruské federace, které hýbají, alespoň podle některých českých médií, celým světem, stále ještě zaměstnávají. Snad to nebude jen proto, že mají dobré kontakty po celé Evropě,“ říká Zbořil. Existuje důvodné podezření, ale ne přímý důkaz, že by už jmenovaní dva agenti operovali přímo ve Vrběticích. Měli se ubytovat v ostravském hotelu a objednat se na návštěvu muničního skladu. „Policie zatím nemá přímý důkaz, že do areálu oba muži fyzicky skutečně vstoupili, ale považuje tuto hypotézou za vysoce reálnou,“ psal tisk. V Deníku reagoval také právní zástupce společnosti Imex Group Radek Ondruš, která měla ve Vrběticích uložen muniční materiál a zbraně s tím, že povolení ke vstupu vystavuje VTÚ. „V rozhodné době byla společnosti Imex Group ohlášena ze strany obchodního partnera jedna návštěva inspektorů, ta se však neuskutečnila,“ uvedl Ondruš.

„Zdá se mi divné, že tak dobře obchodovatelný materiál ve Vrběticích nebyl alespoň občas kontrolován orgány k tomu povolanými. Pak se nám, až do pondělí stále nezasvěceným, může zdát, že šlo jen o řízenou dvojnásobnou explozi, jejímž účelem mělo být odeslat do zapomnění nějaký typický český tunel. Prohlášení zástupce Imexu je podobného charakteru. Návštěva byla ohlášena, nekonala se, ale ono to stejně bouchlo. A hned dvakrát, asi tak po padesátidenní přestávce,“ podotýká Zbořil.

„Rozvědce a dalším vyzvídajícím zadávala úkoly Nagyová…“

Výbuch ve Vrběticích je podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky teroristickým útokem, pravděpodobně šlo o snahu destabilizovat tehdejší vládu. Vyjádřil se tak pro server Seznam Zprávy. Právě Sobotka stál v čele vlády v roce 2014. Incident ve Vrběticích považuje expremiér za vážnější útok, než otrávení bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala, protože nejde o útok na jednotlivce, ale na stát jako celek. Vnímá to, jak uvedl pro Seznam, také jako nejrozsáhlejší útok Ruska na Česko od roku 1968. „Dalo by se to také tak říct, jen bychom neměli zapomenout, že vojenské rozvědce a dalším vyzvídajícím tehdy zadávala úkoly paní Nagyová, tehdy ještě jen sekretářka pana premiéra. Byl si už tehdy vědom, že jde o tak významný útok proti ČR, nebo měl tehdy jiné starosti a pořadí?“ ptá se Zbořil.

Senátoři v černém. Bylo to dojemné

K celé věci se vyjádřili zástupci Senátu v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Všichni předstoupili v černém oděvu. „Považujeme za nutné, aby premiér České republiky inicioval společný postup v rámci EU a NATO proti narůstání ruského vlivu, a jsme jako členové českého Senátu připraveni být tomu i na úrovni parlamentní diplomacie maximálně nápomocni,“ podotkl také předseda Miloš Vystrčil. „Bylo to skoro dojemné. Rozumím tomu tak, že se senátoři ve smutečním rozloučili s Ruskou federací, ale i s Dukovany a Temelínem, a třeba i s dalšími dovozy surovin. Nebo jen dopřáli sluchu Michalu Kocábovi, který už před léty volal po přerušení diplomatických styků s Ruskou federací. Pokud chápou svou ‚parlamentní diplomacii‘ podobně jako vůči Čínské lidové republice, nevěští to nic dobrého,“ uvedl Zbořil. „Ale třeba se mýlím a až budou jednat s členy Dumy RF, protože pro vládu a prezidenta nejsou partnery, bude to jistě něco nového a zajímavého. Snad by mohli začít tím, jak obnovit funkci ZÚ ČR v Moskvě, která bude zřejmě podstatně omezena. Anebo jakým způsobem v takovém případě vyhlásit RF válku. Jiné možnosti tyto dámy a páni v černém nemají,“ dodal.

Zahájení horké fáze? „Viděl jsem v běloruské TV…“

Rusko podnikne odvetná opatření. Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci. Krok české vlády je podle ruské diplomacie pokračováním řady protiruských akcí a vidí „americké stopy.“ Podle ruské strany je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby. Informaci zveřejnila ČTK. „Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů,“ cituje TASS vyjádření Sluckého. „Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko,“ dodal.

„ČTK měla se zprávou o Bělorusku jen malé zpoždění. Viděl jsem v běloruské TV asi 45minutový pořad. Obviňoval Spojené státy, jmenovitě prezidenta Bidena, že je odpovědný za schválení pokusu o státní převrat. (Nikoliv třeba CIA, ale rovnou prezidenta.) Ten měl být zahájen skupinou ozbrojených mužů v uniformách běloruské armády během slavnostní přehlídky ke Dni vítězství. Něco podobného, jako zavraždění Anwara Sadata. I tato slova se v této reportáži používala. Prezident Lukašenko byl v maskáčích, naslouchající vojenské osoby také. Cesta agentů s americkým státním občanstvím a jejich dopadení bylo popsáno. Pak už to pokračovalo tradičně, jako v „nejlepších letech“ studené války. Jen se tentokrát zdálo, že už se mluví o zahájení té její horké, nebo dokonce té nejžhavější fáze,“ říká Zbořil. Podle dostupných informací je už teď jasné, že Rusko vypadává z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Vyplývá to z vyjádření vicepremiérů Jana Hamáčka i Karla Havlíčka. „Oba pánové opakovaně mluvili o tom, že o dostavbě Jaderné elektrárny v Dukovanech bude rozhodovat až příští vláda. Ani často nemluví o další spolupráci s ruskými a nadnárodními firmami o provozování JE Temelín. Kdyby tomu bylo skutečně tak, a zřejmě se rozhodovalo až po volbách, je celý proces, a to by nás mělo zajímat, nejen vyhlašování tendru, kdo by přicházel v úvahu. Páni senátoři by k tomu asi měli těžko co říci, kromě opakování frází o ruském a čínském nebezpečí,“ komentuje Zbořil.

Výňatky z delšího textu Z. Zbořila zveřejněného v ParlamentníchListech v pondělí 19. dubna 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *