Go to ...
RSS Feed

Odkud jsou zbraně pro útok na Donbas?


Poté, co akci schválily jak Bidenův režim, tak americký Kongres, neustálý proud zbraní se valí do Kyjeva, zastávajícího vyhraněné protiruské postoje, pro naplánovanou válku o Donbas na jihovýchodě Ukrajiny. Přičemž to, co se zde právě odehrává, nemá nic společného s modernizací a posílením obranyschopnosti Kyjeva, ale má to co dělat s agresí Kyjeva proti obyvatelům Donbasu, kteří odmítají přijmout protiruskou ukrajinskou vládu. Občas přerušovaný a znovu zahajovaný koflikt se nachází už v sedmém roce svého trvání, a to bez vyhlídky na jeho řešení z jedmoho prostého důvodu: američtí zastánci tvrdé linie chtějí mít poblíž ruských hranic nekonečnou válku a nikoli mír.

Nelegální Doněcká lidová republika (DLP) vysvětlila, jak nákladná pro ni i pro lid DLP tato válka  už byla: „Podle přeběžných odhadů škody, které DLP ukrajinskou vojenskou agresí utrpěla, dosahují částky vyšší než 200 miliard ruských rublů (zhruba 2,6 miliardy dolarů). S tím dodatkem ovšem, že přesné zjištění škod není možné s ohledem na současné stále probíhající boje“. „Ostřelování pokračuje podél celé linie kontaktu obou sil. Komise proto nemůže postižená místa navštívit a její specialisté nemohou provést konečný výpočet“. Minulý měsíc ruský představitel Speciální monitorovací mise Žegkov oznámil, že kyjevské síly na Dobase narušily domluvenou dohodu o zastavení palby jen v tomto roce už 2 500 krát. Poslední dohoda o přerušení palby byla uzavřena v červenci minulého roku a předposlední rok předtím. Jako záminku pro současné obnovení palby na území Doněcké lidové republiky pak Kyjev využívá svůj ultimativní požadavek, aby z jednání o politických aspektech urovnání byli vyloučeni představitelé Donbaské společnosti. Kyjev dále odmítá souhlasit s koordinovaným otevřením dvou kontrolních bodů (checkpoints), v Luganské lidové republice. Jak mu bylo nařízeno jeho americkými pány, potrestal ukrajinský prezident Zelensky 82 ruských podniků na Ukrajině tím, že jim zmrazil majetek a ukončil jejich činnost.

Pod státní dohled byla převedena řada ruských činitelů a Spojenými státy instalovaní úředníci v Kyjevě sankcionují Rusko už od jara 2014. Minulý čtvrtek označil prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj zvláštním dekretem Rusko za svého „vojenského protivníka“ a obvinil je z „agressivní vojenské politiky“, která může vést ke konfliktu v „samém srdci Evropy“. Navíc pak nazval Ruskou republiku Krym za ukrajinské území.a ve svém dekretu zdůraznil, že hlavním cílem politiky jeho režimu je získat členství v NATO. Minulý týden mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová řekla, že kyjevský požadavek na Krym je „nelegitimní“ a že jediným jeho „ cílem je hrozit agresí“.A mluvčí ruské delegace při OSN  Kuzněcov odsoudil „agresivní neokolonializmus prosazovaný Washingtonem ovládanými státy Západu. Národy, bránící svou suverenitu a nezávislou zahraniční politiku jsou trestány ekonomickou blokádou, jednostrannými nelegitimními sankcemi a otevřeným měšováním do  jejich vniřních záležitostí. Tato zlovolná praxe je popřením všech zásad a norem OSN a je nejvyšší čas s ní skoncovat“. Moskva neustále proudící tok amerických zbraní do Kyjeva odsoudila a označila jej za přípravu války, vedené ovšem s falešnou záminkou podpory ukrajinské národní obrany.

Začátkem března podepsal Biden šek ve výši 125 milionů dolarů na vojenskou pomoc Kyjevu. Což je první platba darovaná nějakému státu ode dne, kdy v úřadu vystřídal prezidenta Trumpa. Darovaná s účelem více než jasným: udržet nekonečnou válku na Donbase v chodu.

Autor Stephen Lendman
Překlad: Lubomír Man
Zdroj: https://stephenlendman.org/2021/03/us-weapons-to-kiev-for-shelling-donbass/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *