Go to ...
RSS Feed

Převzali jsme bez komentáře: V Itálii našli ukrytých 29 milionů dávek vakcíny od AstraZeneky


Pro závažnost sdělení jsme do iReportera převzali bez souhlasu vydavatele a bez zásahu do textu informaci, kterou nelze nechat bez povšimnutí. Zajímavá je skutečnost, že žádné elektronické médium ji do svého zpravodajství nepřevzalo. Aby si neudělalo u svých západních ideovodičů zlou krev?

21.březen 2021 //  Italské úřady objevily v továrně AstraZeneky nedaleko Říma uskladněných 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, uvedl ve středu italský list La Stampa. Podle něj zřejmě do Itálie dorazily z továrny Halix v Nizozemsku. Vakcíny z této výrobny ještě nejsou schváleny pro použití v EU, mělo by se tak ale stát ještě tento týden. Nález potvrdily úřady EU, uvedla agentura Bloomberg.

La Stampa se odvolala na zdroje z EU, podle nichž byly tyto vakcíny určeny pro Velkou Británii. Nemohly však být vyvezeny poté, co EU omezila export a umožňuje ho jen po předchozím schválení. Ze stejného důvodu byl z Itálie zakázán vývoz 250 000 dávek AstraZeneky do Austrálie. Podle italského listu AstraZeneca neupozornila evropské úřady, že jsou tyto vakcíny uloženy ve firmě Catalent ve městě Agnani jihovýchodně od Říma, kde se balí pro distribuci. Ale po inspekci v továrně Halix se začal evropský komisař pro jednotný trh Thierry Breton zajímat, kam šly vakcíny vyrobené v této zemi. A když to zjistil, upozornil italské úřady. Jeden z vyšetřovatelů, který nechtěl být jmenován, řekl Bloombergu, že nález jasně prokazuje, že AstraZeneca má větší kapacity dodávek, než tvrdí.

Zástupce společnosti Catalent Mario Gargiulo potvrdil agentuře, že v areálu továrny v Agnani zasahovala vojenská policie a zjistila, že je vše v pořádku. Catalent podle Gargiula posílá nadávkované vakcíny v lahvičkách do belgického distribučního střediska AstraZeneky a nemá nic společného s jejich další distribucí. Neví, zda byly určeny pro Británii. Se slovy o distribuci ale zřejmě neříkal pravdu, protože do Austrálie měly zamířit vakcíny přímo z Itálie a jejich vývoz zablokoval Řím. AstraZeneca je pod tlakem evropských úřadů, protože nedodala během prvního kvartálu dvě třetiny slíbených dávek vakcín do EU, zatímco v Británii dávky nekrátí. Do Británie šlo z EU na deset milionů dávek různých vakcín. Opačným směrem ani jedna, i když výroba v jedné ze dvou britských továren jede naplno. EU má ve středu představit návrh zákona, jenž omezuje vývoz vakcín.

Alex Švamberk,
Foto v záhlaví Očkovací látka od společnosti AstraZeneca, autor: Pool, Reuters
Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *