Go to ...
RSS Feed

Dokud bude fungovat americká pošta bude všechno v pořádkuAmerická pošta je pro celé USA. Není regulovaná státem, ale taky není soukromá, je nezisková, ale musí si na sebe vydělat, státní dotace nemá. Ceny stoupají, protože víc a víc pošty jde přes internet. Klasické poštovní služby jsou na ústupu a tak zákonitě zdražují aby mohly být i nadále provozovány. Na webu je pošta pod www.usps.com, ale mají to dost nepřehledné. Příklady poštovních sazeb: známka na dopis po všech státech USA do 1 unce  (asi 28 g) stojí 55 centů, dopis do zahraničí kamkoliv po světě do 1 unce stojí $1.15. Na těžší ti Web nic neřekne. Recomando čili doporučený dopis samozřejmě existuje, ale web neříká kolik je příplatek. Balíky, těch je několik druhů. Nejlevnější je First class, pak Priority, a pak Overnite (doručení do druhého dne) Express. Taky mají tzv. Priority, to jsou krabice celkem tří velikostí a tam je jednotná cena bez ohledu na váhu. Jeden ceník je pro Ameriku a druhý pro zásliky do zahraničí. Zase to na webu není a nechce se mi s tím na poštu a vyslýchat někoho u pultu. Jo a když jsem se zmínila o pultu, tady nejsou na poště ani v bankách skleněné stěny mezi zákazníkem a pracovníkem, jako je tomu u vás. Pracovníci i zákazníci stojí a pult je tak vysoko, aby se nikdo nemusel shýbat. Všichni jsou usměvaví a zdvořilí. Já ale samozřejmě žiju na malém městě, kde se naštěstí nikdy nic neděje. V takovém Chicagu, nebo New Yorku je to asi jinak, ale nemám s tím osobní zkušenost.

Pošťáci jsou většinou chlapi a jezdí poštovní dodávkou s volantem „po anglicku“ na pravé straně, protože lidi mají poštovní schránky na kůlu na chodníku vedle silnice a on nemusí vystupovat z auta, jen to tam ze strany hodí. Ty poštovní kastlíky schránky se nezamykají, tady se nekrade. Někteří pošťáci chodí pěšky a každých asi 500 m mají zelené boxy, kde mají poštu pro další blok. To je spíš u činžáků, kde se pošta nehází z auta do kastlíku. Pošťáci nedoručují peníze, jen dopisy, tiskoviny a menší balíky. Větší balíky vozí větší dodávky, nebo to llidi můžou poslat konkurenční soukromou dodavatelskou službou UPS (United Parcel Servis). Taky jsou všude vidět náklaďáky Federal Express. Ty taky nejsou pod státní poštou. Všechno se dováží až do domu, jen když je třeba podpis a nikdo doma není, tak ti nechají lístek, kde si to máš vyzvednout.

Žila jsem řadu let v Dánsku a tak mám poznatky i z tamní poštovní služby. Pošťáci tam jezdí na kole v červeném saku a čepici, v zimě v dlouhé vlněné peleríně bez rukávů, vzadu na nosiči mají 2 velké brašny s poštou.  Zaparkují kolo před domem a vyběhnou až do 4. patra činžáků z červených cihel a doručí poštu přímo do kastlíku ve dveřích.  Ale to je aspoň 40 let, třeba už je to dnes jinak. Zastavila jsem našeho pošťáka a on se nechal nadšeně vyfotografovat a všechno mi ukázal. 

Americká teta Dana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *