Go to ...
RSS Feed

Radostně do elektronického koncentráku …


Většina lidí si neuvědomuje důsledky postupného omezovaní naší svobody pod různými „bohulibými“ záminkami. Část omezení je nám diktována prostřednictvím zákonů, část vzniká tím, že se lidé z pohodlnosti dobrovolně vzdávají kontroly nad svým soukromím a nezamýšlí se nad následky. Např. odkliknutí souhlasu, že vás aplikace či web budou fízlovat od rána do večera, nebo umisťování Vašeho soukromého života na „sociální sítě“. To je pak standardně využíváno k vláčení lidí po soudech za to, že mluvili pravdu nebo byli někde, kde podle zvrácených pravidel být neměli.

 

V historii najdeme řadu příkladů toho, jak se lidem nechtělo věřit, že se na ně valí pohroma. Vždy mi vrtalo hlavou proč naši židovští spoluobčané včas neutekli před Hitlerem když se další vývoj rýsoval zcela jasně. Asi proto, že bylo pohodlnější věřit, že se vlastně tak moc neděje. I teď si lidé říkají,  že přece v naší civilizované společnosti není myslitelná nějaká moderní forma nevolnictví. Připomeňte si prosím, že po většinu lidské historie lidé žili buď v otrokářství nebo nevolnictví.  

Pomocníci, kteří jsou spíše vězeňskými dozorci

Je až k neuvěření, jak se mnozí lidé těší na svět, kdy bude úplně vše on line a bude nám do všeho kecat „umělá inteligence“. Když si odmyslím totální ztrátu Vašeho soukromí ve prospěch státu, oligarchie a zločinců, tak by Vás alespoň měla vyděsit nesmírná zranitelnost takovéto společnosti. Jestli moji prarodiče na venkově byli schopni téměř normálně fungovat i za druhé světové války, teď kdejaká porucha má dalekosáhlé negativní důsledky pro náš styl života podmíněný stavem sítí, výroby a dopravy daleko od nás. Přitom Murphyho zákon říká „pokud je absolutně vyloučeno aby se něco porouchalo, určitě se to porouchá“ :-).  Pokud vezmu jen tento týden, tak počítač státního katastru nemovitostí mi tvrdil, že prodávající bydlí na adrese která neexistuje, a proto převod nelze navrhnout. Nové auto vyrobené dle euro-ekologických nesmyslů mi automaticky vypíná motor na každé křižovatce. A pak mi oznámí, že se tím věčným startováním vybila baterie. Nebo auto zběsile zabrzdí, protože si jeho umělá inteligence přečetla, že na místě je povolená jen 80 km rychlost a já jedu 130. Ten uměle inteligentní debil si omezení rychlosti přečetl na zádi kamionu před námi, nikoliv na dopravní značce. Objednám zásilku poštou a zloději mi hned pošlou fakturu abych jim zaplatil, přestože poplatky už jsou zaplacené. To znamená, že systém ochrany dat je děravý jak cedník a kdejaký lump ví kdy se nás má pokusit okrást. Před časem unikla na net skoro všechna data zdravotní pojišťovny a tudíž umožnila zlodějům předstírat, že oni jsou Vy a vesele krást. To jen pár současných příkladů, abyste viděli co mám na mysli.

Zákony na ochranu dat jsou výsměchem lidem, fakticky podporují to čemu mají bránit. Jestli dříve jste mohli žalovat někoho, že zneužívá Vaše osobní údaje, tak teď zákony vedly k tomu, že všude musíte podepsat, že souhlasíte, aby Vaše data využívali. Jinak se v elektronickém světě nedostanete ani k informaci kdy jede autobus k babičce do sousední vesnice. Když nesouhlasíte, aby stát měl Vaše otisky prstů, tak nedostanete pas a nemůžete do zahraničí. Často slyším námitku, že když jsem nic neprovedl tak mi totální kontrola nemůže vadit. To vychází z romantické představy,  že na státních úřadech sedí nezištní dobráci, kteří mají na srdci jen Vaše blaho. Ale největší lumpové se vždy snaží napojit na stát a finanční instituce. A už jste viděli, že by zavřeli někoho za to že zpronevěřil stamiliony? Ale že někoho zavřeli za malé provinění, to už jste viděli, že? Navíc pravidla se rychle posouvají, a to co ještě nedávno bylo považováno za správné a vlastenecké, může být trestné. Pokud nemáte za sebou tým právníků, tak na nepohodlného člověka ušijí nějaké obvinění kdykoliv. A proto čím méně o Vás stát, banky a různé „aplikace“ vědí, tím lépe pro Vás. Dosáhnout toho, je ale stále těžší.

Peníze jsou vždy až na prvním místě

Postupně jste nuceni platit bezhotovostně. Likvidací kamenných obchodů pod záminkou koronaviru vám berou možnost platit hotovými. A jestli se už nyní banky často chovají k Vašim penězům jako kdyby byly jejich, představte si, jak se budou chovat v bezhotovostní společnosti,když bez banky si nebudete moci dát ani jedno pivo. Banka Vám bude moci odmítnout Vaše peníze vydat pod politickou či jinou záminkou. Už nyní banky „zmrazí“ Vaše účty pokud jim neposkytnete údaje ze svého soukromí, nedoložíte proč jste poslali takovou platbu, chtějí vidět smlouvy, někdy dokonce účetnictví obchodních partnerů. Nehorázné lezení do soukromí, a když odmítnete, tak Vám peníze „zmrazí“, politicky nekorektní lidé by tomu mohli říci, že je ukradnou :-). Pokud jste z politicky nevhodné země tak Vám banky odmítnou otevřít účet, čímž Vám znemožní fungovat ve společnosti, kde nemůžete dostávat výplatu, důchod, fakturovat, platit kartou, v zásadě nemůžete nic. Přičemž teď už se nedostanete skoro nikam bez elektronické rezervace a uvedení čísla Vaší platební karty. Například na Google už nelze zadat reklamu jinak, než přes platební kartu, převod neberou. A až přijdete o papírové peníze, tak se vždy najde dost záminek, aby Vás stát nebo banka připravili o to co virtuálně vlastníte na účtu. Určitě ve jménu nějaké velké myšlenky, jako ekologie nebo lidských práv v Tramtárii. Největší lumpárny se vždy páchají ve jménu ušlechtilých cílů. Pokud stát raketově zvýší daně, tak se Vás nebude muset ani ptát jestli zaplatíte. Už teď Vám policie sebere z účtu peníze, že prý jste jel před třemi měsíci někde rychleji než nařizovala světelná tabule, na níž se mění výše povolené rychlosti dle nálady úřadů. Dobré vzory jak odírat občany se najdou i na západ od nás, kde se daní i důchody penzistům, v Británii a Francii Vám zase seberou z dědictví po rodičích až 45 % ceny jejich nemovitosti na dani.

Volby

Základem demokraciejsou svobodné volby, kdy se lidé rozhodují na základě informací svobodného tisku. Většina teoretiků dodává, že mezi základní kameny demokracie patří i to, aby většina společnosti sdílela stejný systém hodnot a aby existoval určitý stupeň hospodářské prosperity.Podívejte se nanáš tisk, tenje skoro všechen vlastněn ze zahraniční a říká to, co si přejí jeho němečtí a američtívlastníci. Protože bez svobodného tisku nejsou svobodné volby, tak jak chcete mít plnohodnotnou demokracii?Z naší demokracie se pomalu stává mantra, kterou se sice všichni neustále zaklínají, ale pokud ji chcete uplatnit v praxi, tak dostanete přes prsty. Situace, kdy skoro celý státní aparát včetně justice často hraje na jednu branku, většinou proti zájmům českých občanů, je pak logickým důsledkem absence svobodného tisku. Pokud bychom si ale řekli, že i bez tisku lze svobodně volit, tak se ptám: když budou od rána do večera tvrdit, že pan Josef je lump, budete ho pak volit? Dříve se lidé více rozhodovali na základě osobních zkušenosti a setkání s přáteli. Teď i ti přátelé jsou často virtuální a sociální sítě jsou operátory cenzurovány. Byly cenzurovány dokonce i projevy prezidenta Trumpa. V šel Praze před soud člověk, který upozornil na rizika ilegální muslimské imigrace. Když si přečtete pár set let staré dokumenty a kroniky tak Vás překvapí, jak dobře byli lidé tehdy informovaní o tom co panstvo dělá. Proč? Protože lidé většinu svých informací měli z přímých mezilidských kontaktů, bez filtrování tiskem či prostředky vlastněnými vrchností.

Jako kdyby nestačily pokusy umlčet tisk, tak vidíme frontální útok na sám princip voleb. Dosavadní přímá osobní účast občanů na volbách je jen obtížně manipulovatelná. Proto zde vzrůstá tlak na to, aby se hlasovalo korespondenčně nebo elektronicky.To se pak dá lehce falšovat, viz poslední americké volby. Nevím o kolik hlasů byl který kandidát podvodně připraven, ale že podvody byly masové, asi není pochyb. Při osobní přítomnosti občanů na volbách není možné, aby hlasovali i mrtví lidé :-). Od starého Řecka platilo, že hlasovací právo by měli mít primárně ti, kteří platí daně,něco pro tu zemi dělají a jejich životní zkušenosti jsou určitou zárukou, že se nenechají oblbnout. A proto další fronta, na které se lumpové v cizích službách snaží ničit demokracii, spočívá v úsilí dát volební právo už 15 letým. Problém není, že by mladí lidé měli horší mozek než dospělí. Problém je, že ještě nezažili tolik pokusů je oklamat jako už to zažili dospělí. Neplnoletí ještě většinou necítí hlubokou pravdivost přísloví „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“.    Všimněte si, že diktátoři a političtí dobrodruzi vždy sázeli na nezletilé. Zpočátku se Hitlerovi nedařilo oblbnout  dospělé dostatečně rychle, proto velké úsilí bylo zaměřeno na získání školáků založením Hitlerjugend. Ti nakonec byli tak zblblí, že i pár dní před kapitulací Německa vraždili dospělé, kteří chtěli ukončit násilí a vzdát se. Zločinné režimy v Africe používaly velmi mladé chlapce jako tzv. dětské vojáky pro páchání těch nejhorších zločinů. Za „kulturní revoluce“ v Číněovládly zemi stranické špičky okolo Mao Ce-tunga založením Rudých gard. Tito školáci pak na povel fyzicky likvidovali politické protivníky a ničili kulturní dědictví Číny. Dovoluji si poznamenat, že jsem za „kulturní revoluce“ v Číně byl.

Snad Vás tento příspěvek přiměje k zamyšlení nad tím, kam směřujeme, jestli děláme dost pro to, abychom nepřišli o zemi, kterou nám minulé generace vybojovaly v očekávání, že my ji dále předáme v pořádku našim potomkům.

Ing. R. Hronek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *