Go to ...
RSS Feed

Jak si Američané zadělávají na další společenské napětí


20 USD s portrétem Andrewa Jacksona

Už víc než třicet let nosím v jedné přihrádce peněženky jednodolarovou bankovku. Není to kvůli její hodnotě, ale pro příběh, který je s touto malou peněžní částkou spojen. Získal jsem ji v noci 16. listopadu 1989, kdy mne požádali čechoameričtí manželé o radu, jak mají sehnat v noci lístky na metro. Širokodaleko žádná restaurace kde by mohli v lepším případě lístky koupit, čeké mince do jízdenkového automatu neměli a tak jsem jim věnoval dva lístky ze svých. Divili se že nic nechci. A pak na památku mě paní, která si ještě něco pamatovala z českého jazyka, vtiskla do ruky tu jednodolarovku s portrétem George Washingtona. Mám ji dodnes. Druhý den bylo 17. listopadu 1989, den který začal psát novou historii naší republiky, den kdy se začalo otáčet kormidlo dějin ze sebevražedné cesty na cestu demokracie. Měsíc před touto událostí začala platit nová bankovka v hodnotě sta korun. Byl na ni portrét člověka, který se v minulosti podepsal na desítky rozsudků smrti našich občanů. Odmítl jejich žádosti o milost, instruoval přes stranické orgány jak mají rozhodovat soudci a ti v obavách o své životy vynesli rozsudky nejvyšší. Režim si v posledních fázích zahrál na falešnou notu a nenáviděného politika, stalinovce, nechal vypodobnit na jednu z nejpoužívanějších bankovek. Ohlas ve společnosti byl obrovský, spousta lidí měla dojem, že jde o výsměch uvolňování poměrů ve východním bloku a svobodné diskusi, a to i o minulosti. V Polsku už tou dobou vyhrála volby Solidarita a Polsko a Maďarsko se omluvily za okupaci v roce 1968. Po Gottwaldovi se léta jmenovalo plno věcí včetně města Zlína a lidi si zvykli, ale z Gottwalda na nové stovce mrazilo. Pokud emisi bankovky někdo na ÚV KSČ považoval za skvělý nápad, rozhodně se nepovedl. Komunisté neodhadli jakou reakci to vyvolá, na novou bankovku lidé nadávali, vyhýbali se jí, některým dokonce stálo za to ji všelijak poškozovat a prznit. Odmítali ji při placení v obchodech a požadovali místo ní mince nebo padesátikoruny. A co hlavně: naštvala je. A není nic zákeřnějšího než naštvaný občan. My, kdo jsme žili v tehdejším Československu jsme tento stav zažili a nebylo to jen kvůli jedné z řady bankovek.

Celý předcházející obsáhlý úvod iniciovala situace, která s největší pravděpodobností nastane brzy ve Spojených státech. Tamní federální ministerstvo financí s podporou administrativy prezidenta Joe Bidena plánuje převzít pod svá křídla novou emisi bankovek na nichž je na líci dvacetidolarové bankovky umístěn obraz afroamerické aktivistky Harriet Tubmanové, která v 19. století bojovala proti otroctví. Aktivista nahradí obraz sedmého amerického prezidenta Andrewa Jacksona. Ten byl ve své minulosti otrokářem a to se aktivistům nelíbí. Není proto vhodné, aby byl na frekventované bankovce. Navíc by i na bankovkách měla být tolerance. To je logika těch, kteří nahradili Jacksona Tubmanovou. Změnu oznámila v pondělí 25.ledna 2021 tisková tajemnice Bílého domu Jane Psakiová na pravidelném tiskovém briefingu. „Ministerstvo financí podniká kroky k obnovení úsilí, aby se Harriet Tubmanová stala tváří nové dvacetidolarové bankovky,“ řekla Psakiová. „Zkoumáme způsoby, jak tento proces urychlit,“ dodala mluvčí. Je třeba v této souvislosti připomenout, že s uvedeným návrhem přišli aktivisté již za prezidentování Baracka Obamy, ale po nástupu republikánského Donalda Trumpa se proces výměny bankovek zpomalil.

Pokud máte doma nebo v peněžence současnou dvacetidolarovku s Jacksonem tak ji dobře uschovejte. Může se stát, že za pár let se stane vyhledávanou raritou a její hodnota se zvedne. Nevěříte? Projděte si servery s aukcemi. Totalitní stokoruna s Klémou se běžně vydražuje podle kvality zachovalosti za 250 až 400 Kč …

Jaroslav Lapač,
editor iReportera

3 Responses “Jak si Američané zadělávají na další společenské napětí”

 1. Ludvík
  26. 1. 2021 at 18.59

  Mám pocit, že většině občanů USA je v současnosti zcela lhostejné kdo je znázorněný na jejich 20 dolarových a ostatních bankovkách. Mají teď zcela jiné starosti – finanční, zdravotní a společenské…

 2. Jiřický
  26. 1. 2021 at 19.26

  Zajímavý postřeh. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a zda občané USA budou reagovat na portrét na bankovce nebo jim to bude lhostejné. Pro mnohé především aby těch bankovek měli co nejvíce. Bankovky by mohly být obohaceny i moudrými citáty. Např. Abraham Lincoln prohlásil: Chceš-li poznat charakter člověka, dej mu moc.

 3. Petr Žantovský
  27. 1. 2021 at 12.03

  Ano, to je ta tradiční iluze, že když z Adolf-Hitler-Gasse učiním Třídu J.V.Stalina, něco se změní. Poručíme větru dešti. We shall Overcome. Samé symboly. Jednou symbol vítězství jedné totality nad druhou, podruhé symboly a hesla chimérické naděje. Ale pořád jen symboly. Gottwald na brčálové stovce z nás neudělal budovatele reálsocialismu, stejně jako černá aktivistka na dvacetidoláči nevymýtí všechny předsudky a nezavládne všeobecná láska a tolerance. A aby nebylo symbolů málo, přidám ještě jeden. USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *