Go to ...
RSS Feed

Řešením pro globální svobodu slova je nový nezávislý internet


23.01.2021 //  Sociální sítě odstavily odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa od možnosti veřejně komunikovat a tím upozornily na to, jak obrovskou moc mají v utváření veřejného prostoru. Petr Žantovský v souvislosti s tím upozorňuje na nebezpečí přechodu od stávajícího systému zastupitelské demokracie k vládě korporátů. Svoboda slova a svoboda internetu je téma, které se intenzívně probírá od okamžiku, kdy sociální sítě zasáhly regulací do politického dění ve Spojených státech. „Paradoxně bylo dobře, že to Twitter a ostatní sítě učinily, protože tím upozornily na jednu důležitou věc. A totiž na to, jakou mají obrovskou moc v utváření veřejného prostoru. Kdo má informace, má sílu. To věděli už propagandisté dvacátého století za nacismu, za komunismu. Kdo ovládá myšlenky lidí tím, jaké jim servíruje ideje, teze a teorie, si může zdánlivě nenásilně udržet moc tam, kde operuje. A sociální sítě operují v celosvětovém prostoru. To je nebezpečné, protože ve chvíli, kdy se sociální sítě propojí s určitým novým – teď se vyhýbám slovu řád, protože nechci připomínat pojem New World Order – systémem, novým paradigmatem vládnutí, tak je všechno, čemu jsme na tomhle světě rozuměli, pryč,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mediální analytik docent Faktulty žurnalistiky UK Petr Žantovský.

Paradigma (je to výraz pro obecně platná schémata, pravidla) vládnutí, jak mu rozumíme, spočívá ve volebním systému, v principu, že občané si podle podmínek v té či oné zemi více, nebo méně svobodně, demokraticky a pluralitně zvolí zástupce do zákonodárných sborů. „Ve chvíli, kdy tohle paradigma půjde pryč, tu bude vládnout korporátní kapitalismus. Já tomu spíš říkám korporátní socialismus (korporátní znamená spolčení velkých firem za účelem ovládání společnosti), protože to, co představují ony korporáty, je v podstatě socialistický způsob vládnutí. V čele mají najaté manažery – je celkem jedno, jestli obchodují s banány nebo s počítači – a ti vykonávají univerzální řídící činnost, ale nemají ovlivňující podíl na té společnosti. Tím mají také jinou formu odpovědnosti vůči rozvoji té společnosti, vůči jejím zaměstnancům, vůči rozvoji celé té komunity, v níž provozují svoje korporátní aktivity. Nicméně podstatou povahy korporátu je spojovat se, propojovat se, kartelizovat se. To popsali i klasikové ekonomické teorie, není to nic nového, jen na to teď dochází v poněkud jiném ovzduší,“ podotýká Žantovský.

Skončí to informační válkou vyššího stupně, než se vede dnes

A ovzduší je dáno digitálním komunikačním prostředím, které ovládají rovněž korporáty. „Tedy ty tři, čtyři firmy, které drží v rukách veškerou sociální komunikaci. Na první pohled je to jednoduše řešitelné. A to tak, že se lidé začnou masově odhlašovat z jednotlivých sociálních sítí. Vidíme to teď na WhatsApp, odkud mizí lidé po statisících a přecházejí po stejných statisících na jiné sociální sítě. WhatsApp byl dlouhou dobu považován za celkem seriózní platformu a najednou se dozvídáme, že také mění podmínky, také bude sbírat data a také bude provádět cenzuru. To mnoho lidí odradí, a ti se pokusí svou komunikaci přesunout jinam. Toho jsme masově svědky dnes a denně. Druhá možnost je, že se objeví úplně jiná platforma sociální komunikace v digitálním prostředí. Nebude to internet, který navazuje na americký ARPANET a na ty pokusy o novou komunikační technologii od šedesátých let, ale bude to nějaký ‚internet‘, nějaké prostředí, které vyvíjejí Rusko s Čínou,“ upozorňuje Petr Žantovský. Na tomto vývoji se pracuje už poměrně dlouho. „Jestli mám správné informace, tak od výstřelu ze startovní pistole nás dělí už jenom čekání na to, jak dopadne světová politika po Bidenově nástupu. Pokud dojde na přitvrzení politiky vůči Rusku a Číně, sankcionování, ignoraci, odsouvání z tzv. důležitého světa, a přitom bude pokračovat cenzura na těch Amerikou ovládaných sociálních sítích, tak jim nezbude nic jiného než vyjít s novou platformou a vypustit ty tisíce družic, díky nimž může fungovat. A ne že by to nebylo v jejich ekonomických, technických a logistických možnostech. Pak tu budou vedle sebe dvě platformy, přičemž budou nepropustné. Jako uživatel internetu už se nedostanete přes žádného providera na tu druhou síť a naopak. To rozdělí svět ještě více, než je rozdělen teď. A vytvoří to ideální podloží pro informační válku vyššího stupně, než je ta, která je vedena dnes pouze propagandisticky ve stávajících mezích. To je sci-fi, které se může naplnit velmi brzy, a proto je potřeba o tom velmi vážně a velmi zasvěceně mluvit,“ míní mediální analytik.

Jako poslední to dojde Jourové, protože na to nemá fištrón

Mediální analytik Pert Žantovský

A také pokud možno co nejčastěji, protože ne všichni politici z důležitých zemí na Západě jsou samí lidé nedomykavé inteligence. „Mnoha lidem mnoho věcí dochází. To teď ukazuje francouzský prezident Macron tím, jakým způsobem mění vnitřní politiku ve Francii. Dělá to samozřejmě proto, že budou volby a proto, že se bojí o vlastní trafiku. Ale třeba marně, protože už je možná překročena mez trpělivosti a únosnosti. Lidé nejsou hloupí a dříve, nebo později jim začne docházet, že to není nebezpečí jenom pro nás, kteří tomu sloužíme tak či onak, dobrovolně, nebo ne. To je nebezpečí pro politiky, protože přijdou o možnost vládnutí. Žádný korporát nebude potřebovat nějakého Macrona nebo podobné kašpárky, kteří se ukazují na večírcích a do kamery. Korporát pracuje jinak, ne před kamerami, ale ve stínu, o to však efektivněji. Myslím, že se začnou bát a začnou se bránit. Poslední, komu dojde tahle věc, která je nabíledni, je paní Jourová, protože ta na to zcela zjevně nemá fištrón,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Z ParlamentníchListů vybral a pro iReporter připravil B.Albert,
fotokoláž s použitím fotobanky 123RF.com redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *