Go to ...
RSS Feed

Málo vakcíny v EU. Macron bouchá vzteky do stolu. Babiš: Můžeme jen čekat


05.01.2021  //  Ve Velké Británii, v Izraeli, v USA i v celé EU se s očkováním proti koronaviru začalo již před vánocemi. Jenže zatímco ve Velké Británii nebo v Izraeli vakcínu dostaly už stovky tisíc lidí, v členských státech EU proces očkování probíhá podstatně pomaleji. Francouzský prezident Emmanuel Macron už kvůli tomu bouchl do stolu. Premiér Andrej Babiš se přidal. EU se ocitá pod palbou kritiků. Ve Velké Británii se očkuje vakcínami firmy Pfizer a Astra Zeneca. V EU byla prozatím schválena jen vakcína od firmy Pfizer. Vakcíny od společnosti Astra Zeneca či Moderna teprve čekají na schválení. Očkovací dávky se navíc v EU přidělují s ohledem na počet obyvatel a nikoli podle toho, kolik ta či ona země poptává vakcín. Výsledkem je, že zatímco ve Velké Británii už bylo očkováno těměř milion občanů, v Německu jen 265 tisíc. V České republice bylo zatím očkováno jen pár tisíc lidí. Francouzský prezident se kvůli očkovací strategii EU pořádně rozčílil. Podle serveru Aktuálně.cz dokonce natolik, že začal bouchat do stolu.

„Podle médií přitom rozhořčený francouzský prezident dokonce bouchal pěstí do stolu. A kritikou, i když mírnější, Macron nešetří ani na veřejnosti,“ napsal doslova server s tím, že nejvyššímu představiteli Francie rychlost očkování připomíná pomalou procházku s rodinou. S rychlostí očkování v EU není spokojený ani český premiér Andrej Baiš (ANO). „Je nenormální, že vakcína Astra Zeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena. EK argumentuje, že nejsou kapacity, a my jako členské státy jsme odkázáni na ni,“ prohlásil v rozhovoru pro Právo Babiš. „Když Izraelci údajně Pfizeru vakcínu přeplatili o sto procent, protože my platíme za jednu dávku kolem 12 eur, tak byli ve výhodě. A stejně jako USA reagovali rychle. Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ pokračoval rozzlobeně.

Poznámka našeho redakčního spolupracovníka: My se na to můžeme jen dívat a čekat.“ Nemusíme, pane premiére. Stačí se zeptat v Rusku, zda jsou schopni a ochotni nám dodat potřebné množství vakcíny Sputnik V. K tomu ale je třeba rozhodnost a vůle… !   L.

 

One Response “Málo vakcíny v EU. Macron bouchá vzteky do stolu. Babiš: Můžeme jen čekat”

 1. LM
  6. 1. 2021 at 17.36

  Proč máme strach třeba i jen pomyslet na to, co Merkelová učinila?

  Snad nikdy se naše postavení otroků, vrhajících se k nohám svého pána a líbající nejen je, ale i jeho prošvihané důtky, neprovalilo tak jasně, jako v našich mediálních debatách o tom, kterou že to očkovací látku (vakcínu), z ciziny koupíme a do vlasti dovezeme. Zda vakcínu americké firmy Pfizer (její nevýhodou je, že musí bý skladována při teplotě mínus 70 stupňů pod nulou – přesto vláda ČR už snad právě u této firmy objednala 5, 5 milionů očkovacích dávek), nebo vakcínu britské firmy AstraZeneva, anebo opět vakcínu americké firmy Moderna. Jen o jediné vakcíně nepadlo v těch debatách jediné slovo. A to o první vakcíně proti Covidu-19 na světě – Sputniku V.
  Proč se tak stalo (a vlastně nestalo), je jistě všem Čechům srozumitelné. Ta vakcína je totiž ruská – a proto o ní nelze nejen uvažovat, ale bylo by zločinem se o ní třeba i jen zmínit; a to i kdybychom měli všichni zhebnout, míní náš vládnoucí establishment, a stejný názor mají i všechna naše oficiální média. Že ten Sputnik V má účinnost 95 procent, čili nejvyšší ze všech současných vakcín, a že jen jedno procento lidí touto vakcínou očkovaných pociťuje – jak hlásí Argentina – nežádoucí reakce (bolesti hlavy či svalů či lehce zvýšenou teplotu), které už po 48 hodinách mizí, nás jako ty nejpravověrnější příslušníky Západu nemůže zajímat. Stejně jako nás nemůže zajímat výrok nejprestižnějšího světového lékařského magazínu The Lancet, vycházejícího v Londýně, který píše, že „analýzy výsledků ruské vakcíny jsou povzbudivé a že z dosud zveřejněných dat vyplývá, že vakcína je účinná a nemá významné vedlejší účinky“.
  Ale co, prosím vás, takovýhle žvást dokazuje? Nic než že lidé v Británii nejsou ve své západní víře dost pevní. Nic jiného. My takovýto rádoby objektivní postoj odmítáme. Stejně jako odmítáme pochopit německou kancléřku Merkelovou, která prý, znepokojena faktem, že v prvním čtvrtletí tohoto roku mají být v Německu pro nedostatek vakcín očkovány pouze prioritní skupiny, hovořila včera, to je v úterý 5. ledna, s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možné spolupráci Ruska a Německa při společné výrobě vakcín. Během telefonního hovoru byly dohodnuty další diskuze mezi ministerstvy zdravotnictví obou zemí.
  Takže vidíte, jak to dopadá, když se tak horlivě snažíte držet politickou linii, kterou vám někdo nalinkoval. Nakonec bude mít ten Sputnik V i on, a nám nezbude nic než ten Pfizer s mínus 70 stupni Celsia.
  Lubomír Man

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *