Go to ...
RSS Feed

Zd. Zbořil parafrázuje W. Churchilla: Jsme na konci začátku


„Nechci být prorokem, ale obávám se, jak budou někteří lidé chápat, že se rozhodli věřit někomu, kdo za to nestojí, budou hledat způsoby, jak si svou frustraci kompenzovat. Takový stav mysli není jen typický pro ty zklamané a nespokojené se sebou samotnými, ale může se zdá být zneužitelný i těmi, kteří nedělají politiku, ale politikaří, kterým jde o moc a peníze v jakémkoli zájmu domácím i nadnárodním. ‚Zlatá revoluce‘ se nepovedla, tak proč to nezkusit třeba prostřednictvím covidu?“ komentuje politolog.

ASI DOJDE I NA TO, ŽE PES BUDE K NIČEMU
Epidemickou situaci znázorňuje systém hodnocení PES. Už pár dní směřuje republika k úrovni čtyři. Zavádění a rušení opatření ale i přes složitý systém vyvolává pochybnosti o tom, jak je dodržován. „Protože se celý národ, anebo jeho velká část, obával rozhodného vystupování ‚plukovníka‘ Prymuly, zesměšňovaného a pomlouvaného, a oponoval mu nikoli argumenty, ale švejkováním, asi dojde i na to, že PES bude k ničemu a budeme muset čekat, až se zaplní nemocnice nebo márnice a krematoria. Do kontrolování pravidel chování, která vycházejí ze systému PES, se nechce ani Policii ČR. Budeme asi muset dostat větší ránu do národního sebevědomí, než nám dosud dopřávali zpěváci, herci anebo hoteliéři,“ říká Zbořil. Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly se nedaří epidemii zvládat, jak by bylo třeba, problém však podle jeho názoru netkví v protiepidemickém systému zvaném PES, ale v lidech. „My sice máme nějaká restriktivní opatření, ale nárůst kontaktů a všeho je enormní. Lidé často dělají, jako kdyby se do hospody neměli už nikdy dostat. Takže tam všichni naběhnou,“ posteskl si na Seznamu. „Můžete nakrásně udělat super opatření, můžete super trasovat, ale v trasování je největší problém, že máme minimum kontaktů. I v době, kdy byl život mnohem omezenější, bylo víc kontaktů, než je teď. Nikdo nechce hlásit své příbuzné, lidi z práce, aby neměli problém,“ uvedl také Prymula.

ZA PÁR TÝDNŮ SKONČÍ ROK 2020
Zažili jsme situaci, která byla pro všechny výjimečná, někteří už srovnávají dopady s válkou. „Žádná výjimečná situace včetně válek se stereotypně neopakuje. Pokud někdo chce mluvit o válce, měl by raději hovořit o revoluci nebo politické změně. Pak bychom mohli mluvit o jakés-takés podobě. Mobilizace občanů – snad. Ale kterých? Těch, co chtějí nebo nechtějí zemřít? A je to ve jménu nějakého ideálu nebo díky bohapusté prázdnotě? Všechny války jsou, kromě jiného, bojem dobra se zlem, moudrosti s hloupostí. Snad si můžeme přiznat, že dobro a moudrost většinou prohrávají. To sice neznamená, že máme rezignovat, ale trochu skepse a realismu bychom odmítat neměli,“ říká Zbořil.

„JEDNÁNÍ O TZV. DAŇOVÉM BALÍČKU SE MI ZDÁ TROCHU NEPŘEHLEDNÉ.“
Vládní ČSSD ve Sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku, Hlasovat pro ni nebudou opoziční Piráti. Mimochodem Jan Hamáček už opět pohrozil odchodem z vlády. „Členové ČSSD a poslanci v celé historii české politiky už tolikrát vstupovali a odcházeli z koaličních vlád, že to vypadá jako nějaké osudové dědičné zatížení. Že nebudou hlasovat Piráti, nikoho nepřekvapí. Zvláště když víme, že je, pokud vím, o to dosud nikdo doopravdy nepožádal,“ podotýká Zbořil. „Pan exministr financí Miroslav Kalousek je velmistr v šíření poplašných zpráv a známý autor katastrofických scénářů. Kolikrát jsme z jeho úst podobná slova už slyšeli! Je vidět, že ačkoliv řídil státní finance, není mu dodnes jasné, za jakých okolností někdo poskytuje úvěr, jak se splácejí úroky a kdy a za jakých okolností se úvěry likvidují. A protože se nám nechce věřit, že by takový opravdu byl, zůstaňme u toho, že se v Poslanecké sněmovně zase trochu nudí, a že ho baví čas od času někoho vylekat,“ komentuje politolog.

DNES DALEKO DO VOLEB, PAPÍR SNESE VŠECHNO
Volby v listopadu by podle volebního modelu agentury Kantar CZ vyhrálo ANO s podporou 25 procent, proti říjnu ale 2,5procentního bodu ztratilo. Druzí Piráti si pohoršili o jeden procentní bod na 20 procent, naopak třetí ODS jeden procentní bod na 11,5 procenta získala. Starostové a nezávislí (STAN) a hnutí SPD by získali 10,5 procenta. Na potřebnou pětiprocentní hranici dosáhla v listopadovém modelu ještě TOP 09. „Protože víme, kdo objednává u agentury Kantar CZ výrobu těchto produktů politické reklamy v ČR, nemusíme se snad těmito daty příliš vzrušovat. Podobně jako Česká televize si objednávají podobné výzkumy různé politické strany, a pokud je mi známo, výsledky jejich snažení jsou velmi rozdílné. Volby jsou daleko a dnes, daleko do voleb, papír snese všechno,“ říká politolog.
Velká chyba, že Česko nepodpořilo Polsko a Maďarsko v jejich sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet, upozorňuje europoslanec Alexandr Vondra, který na svém facebooku informoval o tom, že nakonec docílil požadovaného kompromisu. „Bojovali za nás,“ připomíná a prstem ukazuje především na českého premiéra Babiše, který zůstával raději stranou.

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ EVROPSKÉ KOMISE VĚRA JOUROVÁ
Ve čtvrtek představila Evropský akční plán pro demokracii. Evropská komise bude jeho prostřednictvím účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací či má zamezit „manipulativním“ příspěvkům. Plán má prý za cíl „vybudovat odolnější demokracie v celé EU“ a Evropská komise chce jeho prostřednictvím „vybudovat lepší budoucnost“ a „čelit výzvám digitálního věku“. Evropský akční plán pro demokracii se má soustředit do trojice pilířů. Prvním z nich je „propagace svobodných a spravedlivých voleb“. Druhým pilířem má být „posílení svobody a plurality sdělovacích prostředků“. Dalším krokem je boj proti dezinformacím. „Možná jsem až příliš zaujatý, ale paní Jourová si při svém věku a zkušenostech zřejmě neuvědomuje, že používá slovník nejen historicky odepsané Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), ale dokonce i  Informačního byra dělnických a rolnických stran, nástupce Komunistické internacionály. Bez ironie a doslova. Nevím, jak na to budou reagovat jiné generace, ale tu moji, přepokládám, mrazí. Možná ta novinářská metafora ‚internetový gulag‘ není příliš vzdálená od reality. Teď jen kdo a kdy ho jedním kliknutím uvede do chodu nebo vypne,“ komentuje politolog. „Kdybych si mohl dovolit parafrázovat Nikolaje Vasiljeviče Gogola, řekl bych: ‚Zachtělo se vám, holoubci, demokracie. Tak tady máte do zubů.‘ A pohraju-li si s výrokem Winstona Churchilla, pak si dovolím tvrdit, že to ještě není konec, ale už je to konec začátku!“ uzavírá dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.

Z delšího textu politologa Zdeňka Zbožila
zveřejněného v ParlamentníchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *