Go to ...
RSS Feed

Viktor Orbán v ringu proti Georgovi Sorosovi


Skandál v Evropě: premiér státu EU otevřeně vystoupil proti Sorosovi

Maďarský premiér Viktor Orbán zveřejnil programový článek, ve kterém vyzval Evropu, aby se bránila „zločinci“ Georgeovi Sorosovi a Brusel obvinil z těsné vazby na tohoto sponzora, který se snaží zlikvidovat evropské národy. Vnitřní konflikt Evropské unie se svým východním křídlem – Maďarskem a Polskem – se dále rozvíjí. Roztáčí se okolo soudních systémů obou států, které se začaly méně orientovat na Brusel a více na své vnitřní zájmy (například v otázkách migrantů a LGBT). Evropská unie pohrozila zastavit peněžní dotace pro Poláky a Maďary v případě, že jejich vlády nezmění svou politiku. Polsko a Maďarsko v odpověď zablokovaly hlasování o rozpočtu EU. A zde již přímo zasáhl americký miliardář George Soros, který je považován za velkého sponzora Demokratické strany v USA. Soros vyzval Brusel zmáčknout Maďarsko a Polsko a připravit je o dotace. Osobně to od něj schytali maďarský premiér Viktor Orbán a předseda polské vládnoucí strany Jarosław Kaczyński.

A co na to odpověděl Orbán?
Ve svém článku maďarský premiér nazval Sorose zločincem, jenž svůj kapitál vydělal „díky spekulacím (a vydírání), které zničily životy miliónům lidí a celé národní ekonomiky“. „Mnozí si myslí, že by premiér neměl vstupovat do sporu s Georgem Sorosem, já jsem však nucen to teď udělat, protože v článku zveřejněném 18. listopadu na webu Project Syndicate tento spekulant a miliardář maďarského původu George Soros už otevřeně rozkazuje lídrům Evropské unie.“ Sorosovým rozkazům se maďarský lídr pokouší čelit „křesťanskou tradicí, na které byla Evropa založena“ a očividně ji staví proti hodnotám LGBT, které prosazuje Soros. Orbán se zamýšlí nad tím, že to právě křesťanství učinilo z Evropské unie společenství svobodných států, a nyní se z EU pokoušejí udělat impérium, aby ji zničili. „To právě křesťanská svoboda zajišťovala svobodu myšlenek a kultury a vytvářela přínosnou konkurenci mezi národy kontinentu. Tato velkolepá směs kontrastů dělala z Evropy po celá staletí světového lídra. Všechny pokusy sjednotit Evropu v podobě impéria zkrachovaly. Takže naše historické zkušenosti nám říkají, že Evropa bude znovu velkou, stanou-li se velikými její národy a budou se protivit všem formám imperiálních ambicí,“  píše Orbán

Soros se podle slov maďarského premiéra pokouší zlikvidovat evropské národy s pomoci imigrantů.
„Sorosova síť (Soros Foundations Network), která byla spletena přes evropskou byrokracii a její politickou elitu po mnoho let pracovala na tom, aby Evropu proměnila v kontinent imigrantů… Cíle této sítě jsou zcela očividné: vytvoření polyetnických multikulturních „otevřených společností“ (odkaz na název Sorosova fondu Open Society Foundations) cestou urychlení migrace a demontáže národního rozhodování tím, že bude přijímání rozhodnutí delegováno do rukou globální elity,“ poznamenal Orbán. Také ho rozčiluje, že v době nevídané krize na pozadí pandemie Soros podněcuje EU k vnitřní válce. „Spekulant, který sám sebe nazývá filantropem, nebere ohled na zájmy evropských národů… teď navrhuje, aby se členské státy vzájemně trestaly místo toho, aby projevovaly vzájemnou solidaritu a pomáhaly si,“ prohlašuje maďarský politik. Připomíná, že „na Sorosově výplatní pásce je dlouhý seznam politiků, novinářů, soudců, úředníků a politických agitátorů, kteří se maskují jako členové veřejných organizací“. „Platí a kupuje si všechny, koho jen může a ti, které nedokáže podplatit, jsou pomlouváni, ponižováni, zastrašováni a likvidováni,“ otevřeně prohlašuje o panující situaci Orbán.

Maďarský premiér obvinil Evropskou unii, že umožňuje pracovat na území svých států síti Sorosových agentů vnucujících Evropě hodnoty, které jsou jí cizí. „Bitva za a proti novému bruselskému impériu ještě nebyla rozhodnuta. Vypadá to, že Brusel sám podléhá, ale mnohé národní státy ve svém boji pokračují. Chceme-li si uchovat svou svobodu, nesmí se Evropa poddat Sorosově síti,“ uzavřel to Orbán.

Co je Soros za člověka?

Sorosovi kritici poukazují na zdroj jeho bohatství ze spekulačních obchodů, což je podle nich téměř neslučitelné s filantropickým zaměřením, kterému se Soros věnuje mimo svou profesionální činnost. Soros však otevřeně kritizuje systém finančních spekulací, jakkoliv jsou základem jeho bohatství. Podle něj někdy znemožňují hospodářský rozvoj v rozvojových zemích. Mnohé z problémů ekonomické nerovnováhy ve světě přisuzuje Soros tržnímu fundamentalismu (market fundamentalism), tedy přesvědčení, že trh sám stačí vytvářet stabilní hospodářství. Sorosovy finanční dary směřují k organizacím, které se často definují levicovou agendou a jsou nositeli lidských práv, demokracie, transparentnosti, svobody slova, podpory minorit a boje proti tyranii a korupci. To podle Nahum Barnea z Y Net News vysvětluje nesnášenlivost vůči němu z pravicové části politického spektra, ačkoli nikoli míru oné nesnášenlivosti.

Maďarsko
V říjnu 2015 během evropské migrační krize maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Sorose, že patří k aktivistům, kteří se svou podporou masové migrace z Blízkého východu snaží podrývat evropské národní státy. Soros v reakci prohlásil, že naopak pomáhá obhájit evropské hodnoty, zatímco akce Orbána tyto hodnoty podkopávají, jelikož Soros považuje ochranu uprchlíků za prioritu a státní hranice za překážku tohoto cíle. Na konci roku 2017 a zhruba v období do parlamentních voleb v Maďarsku tj. do března 2018 (8.4.2018 – konání maďarských parlamentních voleb) kontaktovala údajně izraelská soukromá společnost Black Cube pracovníky nevládních organizací spojených s miliardářem G. Sorosem V Maďarsku, které si nahrávala a jejich slova účelově sestříhala. Tyto nahrávky měly být použity za účelem diskreditace těchto pracovníků ve prospěch maďarského vůdce Viktora Orbána, který bývá označován za nacionalistického vůdce. Izraelská média, za všechny např. The Times of Israel, referovala o „antisemitských podtónech, které během Orbánovy politické kampaně zazněly.“ V květnu 2018 ukončila činnost Open Society Foundation v Maďarsku z důvodu rostoucích represivních opatření v zemi a přesídlila do Berlína. V prohlášení nadace se hovoří o tom, že maďarská vláda utratila 100 milionů eur za kampaně na pošpinění Sorosovy nadace a jejich partnerů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *