Go to ...
RSS Feed

17. listopad si připomínáme v době omezených osobních svobod


„Byl jsem v listopadu 1989 nejen v Praze na Albertově, Vyšehradě a Národní třídě, ale také několik dalších listopadových a prosincových dnů na místech, kde se odehrávala ‚revoluce‘. Mám svoje vzpomínky a nemusím nikoho poslouchat, kdo mi bude vyprávět, co jsem tehdy viděl. Navíc předpokládám, že i ta letošní ‚vzpomínka‘ nebude nic jiného než příležitost vulgárně urážet předsedu vlády a prezidenta republiky. Takže předpokládám, že jiné to bude jen proto, aby se někdo a někteří stali později zase a opět ‚obelhanými revolucionáři‘,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

 

Výročí 17. listopadu si připomínáme v době, kdy jsou kvůli epidemii naše svobody omezené. „Ti dnes umírající a dusící se v nemocnicích na území celé republiky o ‚ceně svobody‘ asi příliš přemýšlet nebudou. Spíše to budou ti, kteří nemohou do hospod a na fotbal. A také ti, kteří neberou ohledy na ty, se kterými se příležitostně setkávají. Dokonce předpokládám, že o svobodě budou mluvit a přemýšlet nejčastěji ti, kteří to nemyslí moc vážně. A kterým jde spíše o svobodu jak se dostat k politické funkci jako zdroji soukromého bohatství,“ říká Zbořil.

Demonstrační folklór na Staroměstském náměstí 2020

Zdá se, že v posledních dnech jde spíše „o ten kšeft“
To, co by mohlo ukončit epidemii koronaviru, je dle velké části odborníků funkční vakcína. Hovoří se o americko-evropské vakcíně, vakcíně britské společnosti AstraZeneca a Rusové mají Sputnik 5. Evropská komise schválila nákup americké a britské vakcíny a tu by měla dostat i Česká republika. První by se k nám mohly dostat podle Blatného už koncem roku. „Už na počátku šíření koronavirové infekce jsme se snažili oddělit rovinu zdravotní a komerční. Pokud lze mluvit o jakési rovnováze těchto dvou daností, nemusíme se obávat. Ale zdá se, že v posledních dnech jde spíše „o ten kšeft,“ i když nevíme, kdo komu prodává a za kolik, jsme jen v pozici neinformovaných přihlížejících. Pokud se někdo dokáže bránit ‚povinnému‘ očkování, je blažen,“ uvedl Zbořil, „ale jsou tisíce těch, kteří nemají jen strach, ale jsou opravdu nemocní, a proto je bude zajímat nejen cena, ale i dostupnost vakcíny. Protože Evropská komise nemá, pokud jde o její různá rozhodnutí, dobrou pověst, měli bychom se snažit, pokud je to možné, být opatrní a srovnávat různé názory a zkušenosti a nereagovat bezhlavě na informace EK“. 

Profesor Zdeněk Zbořil

Ministr Blatný v Otázkách Václava Moravce 15. listopadu věnoval pár slov právě vakcíně proti covidu. Vyzval lidi, aby se nechali očkovat, až bude ověřená vakcína skutečně k dispozici. Pokud se podaří proočkovat na 70 procent populace, tak může být podle Blatného vyhráno. „Osobně a na základě svých zkušeností s ‚pajcováním se‘ léky si myslím, že by očkování mělo být dobrovolné. Ale co když se mýlím? Každý svého štěstí strůjcem a nehledejme potom odpovědnost u někoho jiného,“ říká Zbořil. V čem budou naše životy a společnost v době po covidu jiné? „Jistě si mnozí zapamatujeme, jak vypadá fotbal bez světlic, bengálských ohňů a dělbuchů. Možná že se uleví i sportovcům, kteří nebudou muset platit pokuty za rasistické urážky, kterými hráče vlastního mužstva jejich příznivci urážejí. Třeba se v restauracích najíme za rozumné ceny a budeme věnovat větší pozornost tomu, co kupujeme a co nám v ochodech nabízejí. Budeme více dbát na pravidla běžné hygieny a v ČR stoupne spotřeba mýdla nad tradičně nízkou úroveň. Třeba si rozmyslíme, do kterého z asi 350 divadel na území ČR se půjdeme a na co podívat.”

Zkrácená verze textu prof. Zdeňka Zbořila,
zveřejněného v ParlamentníchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *