Go to ...
RSS Feed

Jak to vidí Zdeněk Zbořil


„Skutečnost, že Joe Biden ohlásil své vítězství na nám dobře známý revoluční den 7. listopad ještě neznamená, že Spojené státy chtějí být komunistické,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

K důvodům zvolení Joea Bidena také podotýká: „Dokonce bych si dovolil říct, že Biden byl ve svých projevech větší americký konzervativec než Trump a že měl neveřejnou podporu tradičně změn se obávajících částí státní administrativy, armády a zpravodajských služeb. O tajemném vlivu globalistických sil si nedovolím spekulovat, ale finanční kapitál v souvislosti s prezidentskými volbami v USA o své budoucnosti jistě také přemýšlel.“ Joe Biden oznámil, že chce už v pondělí jmenovat tým vědců a dalších odborníků. Jejich úkolem bude navrhnout strategii jeho budoucí administrativy pro boj s koronavirem. Zopakoval také, že se hodlá v prezidentském úřadu věnovat klimatickým změnám a systémovému rasismu v USA. Jeho budoucí vláda by pak podle jeho slov měla reflektovat etnické složení Spojených států. „Zde vyjmenováváte všechna témata, která byla vysoce frekventovaná v amerických médiích nejrůznějšího druhu. Budeme si muset počkat, zda nový prezident se těmito svými dobrými předsevzetími bude řídit a zda to nejsou jen ta, která Donald Trump ve své agendě zanedbával. Sliby nemusí být chyby, ale někdy je z objektivních důvodů obtížně je splnit. EU se těší na lepší vztahy se Spojenými státy, ale kdo si to dnes dovolí, kromě o sobě nepochybujících kritiků Trumpa, jednoznačně tvrdit? ‚Evropa‘, ve které byl Joe Biden osobně zainteresován na Ukrajině, může být riskantním krokem z hlediska ekonomického, i když část vojenských stratégů o přibližování se k Moskvě jistě sní,“ komentuje Zbořil. „Před volbami jsme ve vystoupeních Joea Bidena nezaznamenali velké citace čínského nebo ruského nebezpečí, ale to neznamená, že tomu tak bude i po inauguraci. Ostatní země, kde jsou americké vojenské základny a zdroje potenciálních zájmů Spojených států, budou žít ve stejných radostech nebo obavách jako za jakéhokoliv jiného prezidenta a Česká republika s pomocí USA nemá naději se z euro-německého vlivu dostat,“ dodal.

Jak a koho bude léčit? Jakou Biden zvolí metodu?

Profesor Zdeněk Zbořil

Na pódiu před Bidenem vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Bidena označila za „léčitele a sjednotitele.“ „Paní Kamala je rozhodně zajímavá osobnost. Nejen kvůli svému etnickému původu, který kdekdo zdůrazňuje, ale zejména kvůli svému věku, protože je možné, s ohledem na stáří Joea Bidena, jej může nahradit a přispět k oslabení částečně gerontokratické administrativy, která existuje nejen v Bílém domě, ale i okolo něho. To, že chce Američany sjednocovat, není nic nového. To vzhledem k způsobu volby prezidenta musí dělat po svém zvolení každý, kdo byl zvolen v americkém volebním systému buď a nebo. Zajímavějším, a dokonce snad klíčovým slovem jejího vyjádření je to, že nový prezident bude léčitelem. Jak a koho bude léčit, zatím nevíme a obávám se, že ani neumíme odhadnout, jakou ke své léčbě zvolí metodu,“ říká politolog. Trump během sčítání hlasů prohlašoval, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání krade zkorumpovaná mašinérie ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Problém vidí hlavně v korespondenčním hlasování. Už během voleb se soudil. Do teď prohru odmítá. „Je to jednoduché, ani nemusíme připomínat Bělorusko a je jasné, že volby je možné zpochybňovat všude tam, kde je slovo „demokracie“ zneužíváno ke všemu možnému. Jednou z demokratických tradic bylo, že volič se k volební urně dostavil osobně, protože to byl také veřejný projev jeho vůle účastnit se veřejného života. Ne snad proto, že by každý volič mohl podstatně ovlivňovat výsledek volby, ale zejména proto, že demonstroval, že s politickým systémem souhlasí nebo nesouhlasí, anebo, že je mu život obce lhostejný,“ uvedl Zbořil. „Slova o ‚zkorumpované mašinérii‘ nestačí. Ve Spojených státech o tom musí rozhodnout soud a z minulosti víme, že je-li takové rozhodování obtížné, dá se vše vysvětlit nebo obejít odkazem na ‚ohrožení bezpečnosti státu‘,“ dodal politolog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *