Go to ...
RSS Feed

Byla „Operace Vyšehrad“ připravena v redakci bulvárních novin?


Konspirační teorie nejsou mým oborem, ale rád se s nimi seznamuji pokud se nějaké vyskytnou. Největší konspirační případ byl atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho zavražděného 22. listopadu 1963 v hlavním městě státu Texas, v Dallasu. Vyšetřování tehdy shrnula tzv. Warrenova komise do závěrečné zprávy, která očekávání americké, ale i světové veřejnosti neuspokojila, jediným vrahem zůstal Lee Harvey Oswald, který však kupodivu nebyl ani obviněn. Ještě než to systém justice stihl, byl domělý atentátník zavražděn Jackem Rubinsteinem alias Rubym. Pár vět a tolik kotrmelců, to je příběh, co? Slíbili nám, že se okolnosti atentátu dozvíme až uplyne padesát let. No, počítejte 1963 + 50 = 2013. Před sedmi lety jsme se měli dozvědět, jak to tenkrát bylo a kdo opravdu vraždil. A nic. Prý ještě žije mnoho pamětníků a osob blízkých zaangažovaným a ty by zveřejnění pravdy mohlo poškodit. A tak konspirační teorie okolo atentátu na JFK bují dál. 

Jistě si každý z vás vzpomene a vybaví jiné příběhy zavánějící konspiací. Z doby nedávné třeba podivná autonehoda Alexandra Dubčeka na dálnici D1. Když bychom zabrousili do české historie hlouběji, našli bychom tam podivné souvisloti kolem původu našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, který by měl být podle jistých listinných důkazů synem císaře Františka Josefa I., ten prý v roce 1849 přivedl moravskou dívku Terezii Kropáčkovou (matku T.G.M) do jiného stavu. V novějších dějinách existovaly konspirační fámy v případě úmrtí prvního dělnického prezidenta Gottwalda v roce 1953, který zemřel pouhých devět dní po smrti svého sovětského idolu Josifa V. Stalina a téměř okamžitě se rozšířila fáma, že byl otráven sovětskou tajnou službou. Gottwald navzdory varování lékařů před cestou letadlem odletěl do Moskvy na Stalinův pohřeb a krátce po návratu do Prahy zemřel. Údajně i Marta Gottwaldová vyslovila podezření, že jejího muže v Moskvě otrávili. Na tajuplné ilumináty (což mají být osnovatelé celosvětového spiknutí) věřil také nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Ten se se svým přesvědčením netajil v rozhovorech pro média, v minulosti se svěřil také například zpěváku Michalu Davidovi či hudebnímu skladateli Michalu Horáčkovi. Gott na existenci iluminátů věřil i přesto, že byl pověstný svou podrobnou znalostí historie. Na světě a tak i u nás existují lidé, kteří něvěří jak to bylo s příčinami 11. září 2001, kde je dodnes mnoho nevyjasněných otázek. Kdesi se v médiích objevila informace, že více než polovina Rusů neveří dodnes v přistání Američanů na Měsíci. Je to sice úsměvné, ale jsou to výsleky rozsáhlého výzkumu ruské agentury Vciom se sídlem v Moskvě. Nejzpochybňovanějším milníkem v české historii je 17. listopad 1989. Konspirativní teoretici jsou přesvědčeni, že převrat byl připravován už od června 1988 a rozhodně nebyl spontánní akcí českého obyvatelstva proti vládě KSČ, nýbrž nástrojem vnitropolitického boje o moc. Ve své „Analýze 17. listopadu a změn ve východní Evropě v roce 1989“  to tvrdil například politický vězeň a publicista Miroslav Dolejší. Ti, kteří v ulicích zvonili klíči, si to ale rozhodně nemyslí. I podle historických faktů jsou konspirační teorie okolo 17. listopadu pořádně přitažené za vlasy.

Na fabulacích, extravagantních a konspiračních teoriích ve spojení s vlezlými paparazzii (což jsou bulvární fotografové, kteří se zabývají fotografováním privátních a choulostivých situací známých osobností, herců, politiků apod.) je postaven byznys bulvárního tisku, ale i bulvárních elektronických médií. Ve společnosti je mnoho lidí, kteří chtěji číst klepy, drby a lechtivé historky z lepší společnosti, chtějí vidět obrázky, které by bylo lepší nevidět, přejí si vědět o všem z míst, kam se oni sami z různých důvodů nemohou dostat. Třeba jen proto, že jejich šatník není IN. Až potud by to bylo celkem v pořádku, žijeme v ekonomickém prostředí volého podnikání v tržním hospodářství a bulvární zpravodajství, pokud nepřekročí zákonem stanovené meze, si může psát o čem chce a jak chce. Jenže je tu podle mé konspirační teorie i možnost, že v právě probíhající společensko-politické krizi, se nehraje s otevřenými kartami. Aktéři jsou zatím známi jen tito: Jaroslav Faltýnek, Roman Prymula, Jiří Havrlant a hospodský Raimund Špunda. To by zatím nezavdávalo důvod k nějakým spikleneckým úvahám. Ale nyní to přijde. Pan Prymula řekl, že do noci byl na ministerstvu a pracoval. Pak měl telefonát s Faltýnkem, který ho pozval na schůzku do restaurace Rio na Vyšehradě. To se odehrálo kolem 22. hodiny. Prymula potvrdil, že přijede, dokončil práci a nasedl do služebního vozu. Do půl hodiny byl v restauraci, asi hodinu trvalo setkání a pak ministr odešel. Při odchodu byl vyfocen paparazzii jak nasedá do auta a nemá roušku. To vezmi čert, kdo zná tohle zákoutí vyšehradského Slavína, tomu musí být jasné, že před půlnocí se tam mohou pohybovat jen toulavé kočky. A to je právě okamžik, kdy se naskýtá otázka, kdo dal tip fotografům z Blesku, že se tam koná nějaká schůzka. Byl to některý z účastníků? Byl to snad řidič ministra nebo některého ze zbývajících účastníků? Kdo to setkání připravil? Znal čas a místo setkání dlouho předem a vše narežíroval? 

Teď už jsme svědky druhého kola „Operace Vyšehrad”. Premier je vystaven těžkému rozhodnutí. Ministr nehodlá sám odstoupit, není si vědom nějaké ukrutné závažnosti skutku. No bóže, pár minut neměl roušku či respirátor, to není na odsoupení z klíčové funkce v dobách zdravotní krize. Prezident si nechal čas na rozhodnutí vcelku právem. Má snad jiné informace? Všichni opoziční politici přesně vědí co má prezident i premiér okamžitě udělat, jen oni vědí, jak by to nyní mělo probíhat. Odstoupit by podle mnohých z nich měl premier a prezident by měl vypsat nové volby. Pandemie nepademie, roušky neroušky. Hlavně aby už konečně mohl otěže vlády nad společností převzít někdo jiný. Uvidíme, jak bude příští týden probíhat a jak se bude situace vyvíjet. Snad zvitězí rozum. To bych si moc přál.

Břetislav Albert
(24.10.2020)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *