Go to ...
RSS Feed

Pandemie korony rozděluje českou společnost. A ČT z toho má potměšilou radost


Zrušit Českou televizi! Vláda vyhlásila během nouzového stavu další opatření, která by měla vést ke snížení rizika nákazy koronavirem. Nemoc se šíří hodinu za hodinou obzvláště tam, kde dochází ke zvýšené koncentraci lidí. Všichni ta místa dobře známe, obchodní a nákupní centra, kina, stadiony, divadla, hromadná doprava, tržiště, promenády a bohužel také restaurace, hospůdky a jiná místa oddechu, kam rádi zajdeme na skleničku s přáteli. A s tím nyní bude na nějaký čas utrum. Jen málo lidí nesleduje rozhlasové a televizní zpravodajství a tak se prakticky všichni dozvídáme jak záludná nemoc proniká společností. Lidé umírají a predikace (čili předpovědi) napovídají, že čísla se budou zvětšovat. Ale jak se zdá, tak do té doby než zemře někdo z vaší rodiny, přátel či kolegů z práce nebudete chtít uvěřit ve smrtelnou zákeřnost choroby. Za takové situace pak už nebudete věřit věrozvěstům svolávajících demonstrace proti vládním opatřením. Drahé a drastické procitnutí.

Co v těchto vyhrocených situacích dělá zpravodajství ČT? Premiér a ministři vyhlásili tvrdší opatření, která by měla vést k lepšímu, vzdálenému konci, ale která téměř okamžitě připraví tisíce podnikatelů a živnostníků o práci resp. o zisk z podnikání. Budou muset pozastavit či ukončit své činnosti, zavřít obchůdky, provozovny, dílny protože nemá cenu vyrábět na sklad. Restaurace sice mohou prodávat jídlo a pivo do džbánu z okénka, ale takové řešení hospodského ekonomicky nezachrání. Nemá cenu vyjmenovávat všechny profese a lidské činnosti, které budou nuceny složit ruce do klína a vyčkávat na dobu, až to vše pomine nebo se zákazy rozvolní a vrátí se normální stav věcí. Lidí, které to postihne je mnoho, desítky tisíc možná statisíce. Vláda si je toho všeho vědoma, jakékoliv její rozhodnutí není jen organizačním opatření hygienického charakteru, jsou to především rozhodnutí politicko-společenská, která mohou státnímu managementu ublížit do budoucna. Ztráta preferencí a sympatií nahrává opozici, která kašle na city a na nebezpečí nemoci a hraje na zcela jinou notu. Nechávají dělat sociologické průzkumy ve kterých se samozřejmě musí zákonitě odrazit všechna nepopulární opatření. A hned se ozvou ti, kteří ve volbách propadli a lakují nás, jak by to oni dělali lépe. 

České televizní zpravodajství s chutí zve a dává na obrazovkách prostor těm, kteří nenesou žádnou odpovědnost, opoziční poslanci, vědátoři všech možných oborů dávají hraběcí rady, pricipálové divadel naříkají nad prázdnými hledišti a hrozí stávkami, zpěváci a promotéři kultury vypočítávají ztráty z neuskutečněných představení. Dnes jsem slyšel litanie majitelky malého obchůdku ani nevím s jakým sortimentem, jak se hrozí své budoucnosti. Neměla z budoucnosti radost stejně jako ji nemáme my všichni ostatní. Ale já jsem si řekl, proč za ní televize šla, dvacet let možná déle si na podobné lidi, drobné pracanty, kteří jsou solí země, nevzpomněli a dneska se jim jejich postoje budou proti vládě hodit? Takové televizní práci nemohu fandit a co víc takové veřejnoprávní informátory odmítám jako koncesionář platit. Proč všeználek Moravec do „své” nedělní show jednoho muže nepozve obyčejné lidi z ulice? Proč si vždy pozve někoho, kdo bude hrát podle jeho not a ve dvou pak uargumentují jednoho nešťastníka. Takhle se dělá diskuzní pořad? Tohle učí své studenty na fakultě pan Moravec? No, potěš pánbůh. Už jenom za zpravodajství a nedělní diskuze by měla být odebrána České televizi vysílací licence. Nemusíte se mnou souhlasit, ale alespoň se zamyslete a vybavte si okamžiky, kdy jste si řekli při sledování ČT, je tohle možné? To se tam všichni zbláznili? Ne, nezbláznili, to jen zneužívají svoji mediální moc…

Břetislav Albert

2 Responses “Pandemie korony rozděluje českou společnost. A ČT z toho má potměšilou radost”

 1. Zdeněk
  22. 10. 2020 at 0.06

  … Pokud jde o chování ČT a všech, kteří od ní přebírají a často jen opisují její redakcí Zpravodajství upravované informace, je to možné jen s ohledem na snížený práh mravní odpovědnosti jejich zaměstnanců. Od vrátného po ředitele. Jak upozorňujete je např. zcela neobjektivní, a podle mého názoru záměrné organizování interview s odborníky, kteří jsou často odborně zdatní v disciplínách, které s nastalou situací nemají nic společného. Snad jen kromě toho, že se jim dostává několikaminutové pozornosti na TV obrazovkách. Pokud je to nezbytné, ať tyto TV celebrity vystupují v orgiích tlachavosti, diskusních pořadech a la Ester Janečková, ale ne ve zpravodajství. Podobně je neprofesionální, když vládní opatření hodnotí jen lidé spojení s opozičními stranami a na představitele koalice se dostává jen z nutnosti (premiér a členové vlády). Paní Pekarová-Adamová sice na obrazovce dobře vypadá, ale přece jenom mluví jménem miniaturní 5% politické strany..
  ČT ovšem nevynechá jedinou příležitost, aby oznámila, že se něco nepodařilo a nedaří. Typický byl útok na pana prof. dr. Prymulu, hned druhý den po jeho jmenování do funkce MZd. Typické bylo vystupování pana dr. Hnízdila, který pana Prymulu nedokázal oslovit jeho titulem nebo hodností, ale přitom sám varoval své rozprávějící okolí „před silnými slovy“…

 2. František
  22. 10. 2020 at 8.14

  Česká televize jede klasicky po své linii, tzn. vše co poškodí Babiše a tuto vládu se hodí do krámu. Opozice situaci využívá v naději, že se příští rok po volbách dostane ke korytu a lidi jsou jim úplně lhostejní. Mám pocit, že pokud se jim to podaří, budou toho hořce litovat, protože pandemie jen tak neskončí a pak budou muset ukázat, jak si s tím „umí“ poradit. Půl roku vládu opozice okopává a celou dobu si mne ruce, že to nemají na triku oni a ČT k tomu jenom přispívá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *