Go to ...
RSS Feed

Politická gesta sportovců mají své nepřekročitelné hranice


Čeští fotbalisté minulou středu v Glasgow prohráli 1:0 se Skotskem. Gól dostali už v šesté minutě a následně se čeští hráči nedokázali dostat přes skotskou obranu. To však nebylo vše, co česká reprezentace prohrála. Přišla i o přízeň některých diváků. Fotbalisté si totiž po úvpdním hvizdu rozhodčího klekli jako gesto sympatie s hnutím Black Lives Matter. „Okolo české fotbalové reprezentace a vedení českého fotbalu se toho v poslední době děje nějak příliš mnoho. Národní mančaft se vzdal státního znaku a barev, oblékl se prý trochu jako LGBT, moc mu to nehraje a navíc je jeho vedení zčásti za katrem, zčásti stíhané na svobodě. Tím gestem na podporu BLM si asi udělali dobré jméno ve Skotsku, ale ne doma. Snad tam nebudou muset svá další reprezentační utkání odehrát. Jsou tam na rozhazování peněz opatrnější. A v Praze jim to jejich příznivci budou dlouho připomínat. Étos pohádky o Klapzubově jedenáctce je sice trochu opotřebovaný, ale přece jen i dnes si sem tam na něj někdo vzpomene,“ komentuje Zbořil. V Česku se vedle hlasů od fanoušků vyjadřovali i politici. Proti symbolickému pokleku se ozvali předseda SPD Tomio Okamura i poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Skotsko–Česko: oba týmy klečely za BLM! Tak za mě, vy blbečkové, za mě vy nereprezentujete. Blbci!“ vzkázal Foldyna klečícím reprezentantům. „Já jsem tu negativní kritiku zaznamenal a zřejmě to jen u SPD neskončí. Na takovém nesmyslném eurofilním a antitrumpovském omylu se mnozí rádi přiživí. Ale opravdu si toto gesto, které pro ně možná nebude tak laciné, jak si myslí, hodně lidí zapamatuje,“ uvedl politolog.

Naopak Dominik Hašek reprezentantům za jejich klečení děkuje. „Bylo krásné, když jsem jako sportovec mohl podpořit něco, o čem jsem byl přesvědčen, že je správné a viděly to miliony lidí a mělo to na ně vliv. Jsem rád, že naši současní reprezentanti podporuji boj proti rasismu,“ napsal na svůj twitter. „Škoda že pana Haška  něco podobného nenapadlo o několik let dřív. Mohl se v Buffalu s velkou afro-americkou populací stát ikonou dnešní nové Ameriky. Ale je pravda, že tehdy by mu to tak snadno neprošlo jako dnes v Praze. Ještě může přidat i u nás doma. Někdo nedávno upozornil na PL, že je třeba něco udělat i s Maryšou bratří Mrštíků. Kupovala z kolonií dovezenou kávu u žida a ještě do ní přidala trochu jedu. To by chtělo zakleknout i na divadla, která ji mají v repertoáru,“ uzavírá dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.

Na Staroměstském náměstí se v neděli demonstrovalo proti proti „zmatečným“ vládním restrikcím kvůli šíření nemoci covid-19. Protest hlídaly stovky policistů, protože dorazilo i tvrdé jádro fotbalových a hokejových fanoušků. Na místě se sešlo asi dva tisíce lidí, kteří nedodržovali vládní nařízení. Situace se pak přiostřila, vzduchem létaly dlažební kostky, policie nasadila vodní děla. Média píší asi o dvaceti zraněných. „Viděl jsem začátek přímého přenosu na Novinkách.cz  a zdálo se mi, pokud jako obvykle nešvindlovala kamera, že tam bylo lidí mnohem víc. Anebo možná postupně odcházeli ti, kteří tam přišli s čistými úmysly. To, že tam došlo později ke střetnutí s policií a vodními děly, jsem už neviděl, ale předpokládám, že tomu tak bylo. Přece si pan primátor, jehož úřad toto shromáždění schvaloval, nemohl myslet, že příznivci kopané a hokeje budou mezi sebou vybírat jen ty slušné a ty, kteří na stadionech nezapalují bengálské ohně, neházejí dělbuchy a nejsou vulgární. Pokud to nevěděl, mohl si zavolat do Bratislavy, tam s tím přišli o den dřív. A to si nedovolím spekulovat o tom, že někdo mohl mít zájem toto shromáždění využít nebo zdiskreditovat,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *