Go to ...
RSS Feed

Bude Vystrčilova senátní mise na Tchaj-wan příkladem pro evropské země?


Česká senátní výprava vedená šéfem Senátu Vystrčilem odletěla komerční linkou tchajwanských aerolinek č. CI7954 do Čínské republiky. Ano, čtete správně, Čínská republika je název státu nacházejícího se na ostrově Tchaj-wan čili Formose. Z pohledu pevninské Číny, tedy správně Čínské lidové republiky, je to ostrov vzbouřenců a není to jen čínskopevninský pohled. Je to názor i Organizace spojených národů, která Čínskou republiku v roce 1971 vyloučila ze svých řad. Je třeba poznamenat, že celá OSN je už řadu let orientovaná hodně doleva a to díky malým státům které jsou pod silným vlivem islámu a neomarxismu. Není divu, že se k hlasovací nerovnováze v této mezinárodní organizaci kriticky vyslovil i Donald Trump a navrhl vystoupení. Pak svůj návrh korigoval, protože by to znamenalo ztrátu místa stáleho člena Rady bezpečnosti a tím kontrolu nad světovou bezpečnostní politikou. Čínská republika nemá dobré jméno ani ve světové diplomacii, za dobu její mnohaleté existence ji uznalo jen patnáct států světa. Není na škodu si tyto státy připomenout (ale Českou republiku mezi nimi nehledejte): Belize 1989, Guatemala 1960, Haiti 1956, Honduras 1965, Marshallovy ostrovy 1998, Nauru 1980, Nikaragua 1991, Palau 1999, Paraguay 1957, Svatá Lucie 1984, Svatý Kryštof 1983, Svatý Vincenc 1981, Svazijsko 1968, Tuvalu 1979 a Vatikán 1942.
Za zmínku stojí skutečnost, že v roce 1946 obdržel nejvyšší představitel Tchajwanu Čankajšek vysoké československé státní vyznamenání Řád Bílého lva udělený prezidentem Benešem.

Z výčtu států, které uznaly Čínskou republiku, vidíte, že jde jen o nepatrnou diplomatickou podporu. Zbylých 206 států světa ji diplomaticky neuznává. Tento stav ale nevylučuje obchodní styky s ostrovní Čínskou republikou, která je technologicky velmi vyspělá a v řadě odvětví je na špici výzkumů a uvádění výsledků do praxe. Tyto obchodní styky se udržují na bázi dvoustranných vztahů, ale nikoliv na mezistátní úrovni ale na smlouvách mezi institucemi.
Navštívit Čínskou republiku parlamentní resp. senátní delegací je poněkud nezodpovědné, dalo by se říci, že je to provokativní test jednak české politické scény a druhak co vydrží naši spojenci a světová politická veřejnost. Ale je tu aktuálně pandemie a válečná ohniska na Blízkém východě, situace v Malijské republice, přírodní katastrofy ve Spojených státech, napjaté vztahy mezi Evropou a Ruskou federací. V takovém návalu událostí jistě cestující komerčního letu národní aerolinkou Tchajwanu ujdou pozornosti světových médií a možná to bude jen dobře.
Nejsme zemí, která si dělá ambice na kormidelníka světové politiky, vždyť jsme nedokázali ani mediálně „prodat” období, kdy Čech Jan Kavan, zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Netvrdím, že by se u nás nenašel jiný a přijatelnější adept, ale prostě se pan Kavan na tuto funkci dostal a obstál.
Budeme jen doufat, že celá senátní mise dopadne bez politických následků, že doprovázející skupina podnikatelů dopadne při uzavírání dohod s tchajwanskými institucemi a podniky úspěšně a že celkem splní tato cesta očekávání. Pokud tomu tak nebude, získáme jako stát alespoň zkušenost. Doufejme, že ta nebude trpká a zahořklá.

Redakce, připravil Břetislav Albert
foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *