Go to ...
RSS Feed

Pozor na nesymsly ve veřejných projevech! Uděláte ze sebe hlupáka


Ještě než dáme slovo panu profesorovi Zdeňku Zbořilovi, dovolím si dvě štiplavé poznámky na adresu našich politiků. Obě se týkají veřejného vystupování a nepřipravenosti. Prvním „pánem na holení” je pan Michálek od Pirátů. Poslal mě do kolen televizním výrokem o tom, že již pan prezident Tomáš Garrique Masaryk používal internet. Zřejmě poslanec Michálek neměl po ruce žádného poradce a tak si musel poznámky pro vystoupení připravit sám vlastními vědomostmi. Druhým gigantem malé postavy je předseda senátu Miloš Vystrčil. Pracně jsem si jeho uvítací projev při návštěvě Mika Pompea v horní sněmovně parlamentu vyhledal opravdu si ho třikrát pustil, abych se ujistil že nemám sluchové halucinace. Pokusím se citovat Vystrčilův servilní úlet: „Je tomu třicet let. Bylo to v roce 1919, kdy ve Washingtonu v Kongresu vystoupil český prezident Václav Havel, aby sdělil světu, že je v Evropě více svobody.” Zřejmě si také psal předseda senátu úvodní projev sám a neměl po ruce žádný relevantní dokument ze kterého by mohl opisovat. Je to smutné si takhle veřejně utrhnout ostudu. Že z toho nebyl trapný politický faux pas je možné odhadovat jen profesionalitou překladatelů přítomných v senátu a tlumočících ministru zahraničních věcí Spojených statů Vystrčilova slova. To je ovšem jen moje nepodložená úvaha.

Nyní již text politiloga Zd. Zbořila: Nezvyklé bylo vystoupení Pompea na půdě Senátu, kde přednesl předem připravený projev. Běžně zahraniční státníci vystupují v poslanecké sněmovně nebo před celým Parlamentem. Podle poslance Marka Bendy za tím může být i fakt, že vláda Andreje Babiše se opírá o podporu komunistů a Pompeova řeč byla tvrdě protikomunistická.

„Pan dlouholetý poslanec Benda toho ví jistě více než já o ‚ďábelském‘ spojenectví Andreje Babiše s komunisty ‚podle jména‘, ale když bylo po volbách a Andrej Babiš vytvářel koaliční vládu, právě Bendova ODS ještě před zahájením jakýchkoliv jednání volala ‚s Babišem nikdy‘! A protože bylo tehdy k dispozici Čapí hnízdo, přidávala k tomu: Ukřižuj, ukřižuj! Ten 14-15minutový čtený projev jsem slyšel celý, namísto antikomunismu jsem v něm zaslechl distancování se americké zahraniční politiky od EU nebo dokonce i od politiky SRN. Ale třeba se mýlím anebo jsme chtěli slyšet každý něco jiného,“ podotýká Zbořil.

A jak obecně hodnotíte reakci české politické scény při návštěvě Pompea?
„Za Rakouska-Uherska se o Češích ve Vídni říkalo, že se chovají buď jako hulváti, nebo jako lokajové. Zdá se mi, že tentokrát tomu bylo trochu jinak. Z padesátých let je známý výrok jednoho komunistického novináře, pozdějšího disidenta, že kdyby mu Josif Vissarionovič podal ruku, do konce života by si ji neumyl. Takhle strašné to snad tentokrát nebylo, ačkoliv ‚hluboké dojetí‘ je tomu emocionálně nablízku,“ komentuje politolog.

„I ve vaší zemi vidíme vlivové operace proti vašim politikům a bezpečnostním silám,“ řekl Pompeo v Senátu. Zmínil zákazy vystoupení českých uměleckých souborů v Číně v reakci na některé kroky českých politiků, se kterými Peking nesouhlasil. Čínská komunistická strana se podle Pompea snaží na Západě krást duševní průmyslové vlastnictví. Čína se podle jeho slov stala součástí řady ekonomických vazeb a nyní používá ekonomickou sílu jako páku pro dosažení svých politických cílů. Neznám zemi, která by v současném světě neprováděla své ‚vlivové operace‘. A která by neměla zájem o duševní průmyslové vlastnictví někoho jiného. Asi si už málokdo pamatuje, co to byly pasivní radary Tamara, co zmizelo z Tatry Kopřivnice a co se ukradlo z dokumentace vývozu českých a slovenských firem do bývalého Sovětského svazu. Ani konfekce z OP Prostějova nebyla ušetřena, stejně jako tradiční cukrovarnictví.

Profesor Zdeněk Zbořil

A asi panu ministrovi nikdo neřekl, že když Na Spilce v Plzni popíjel Prazdroj, že pivovar patří japonskému majiteli. Zřejmě i jedna nebo druhá ‚Čína‘, komunistická nebo nacionalistická, podobně jako Spojené státy mají řady ekonomických vazeb, ale především jim jde jen a jen o peníze. Ale to pan ministr konečně dobře zná i z projevů svého pana prezidenta na téma „Amerika first!“ komentuje politolog. Na apely z americké strany ale premiér Andrej Babiš reagoval, že bude záležet na společném evropském postupu a na příští české vládě. Sklidil kritiku opozice. „Pan předseda vlády odpověděl tak, jak se při takových příležitostech odpovídá. Kdo neočekával, že při této dvoudenní návštěvě amerického MZV v provincii vyhlásí premiér ČLR třeba jen ekonomickou válku, jiná slova očekávat ani nemohl. A to i přesto, že mnozí víme, že Andrej Babiš má trochu jiné názory na ekonomické vztahy mezi ČR a  ČLR než prezident republiky,“ uvedl politolog.

Připravil Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *