Go to ...
RSS Feed

Co se to děje ve Spojených státech? Viděno českýma očima – 3. část


Přinášíme v iReporteru třetí, závěrečné, pokračování pohledů na americkou společnost očima mojí dávné spolužačky, Čechoameričanky Dany McF., která tam žije několik desítek let a má tak dobrý přehled o lidech i společnosti. Netvrdím, že jsem s tím, jak popisuje americkou společnost souhlasil, já ji tady z Evropy vidím poněkud jinak a jsem více ovlivněn tím, co se dozvídáme z médií. Navíc je Dana svým zaměřením spíše americká demokratka a tak vidí dění ve Státech tímto prismatem, které se některým z nás může jevit nepochopitelné. Ale jsou to názory člověka, který tam žije a tak se dnes a denně setkává s tamní realitou. Na rozdíl od nás. Ponechme ji tedy její názory a nechť nám alespoň poslouží k tomu, abychom si mohli porovnat stav naší postsocialistické společnosti v období ranné tržní společnosti, která se snaží dohnat evropskou úroveň života.

 

Imigrace

Amerika je odedávna zemí imigrantů, jen Indiáni jsou tu právem doma. Všichni ostatní jsou v jejich očích vetřelci. A stejně jako Indiáni, když se tu lidi usadí, nechtějí tu už žádné nové přivandrovalce. Nejsilnější vlna imigrace byla v 19. století. Irové, Italové, Češi, Poláci, Rusové, a další. Angličani Iry nesnáší a když noví Irové hledali práci, často hned u vchodu bylo napsáno: Pro Iry místa nejsou. Snad že hodně pijí a že jsou katolíci a mají hodně dětí na rozdíl od Angličanů. Zakládaly se továrny a dělníci byli potřeba. Češi z venkova mohli získat kolik chtěli půdy ve střední části Ameriky od Texasu na sever, Oklahoma, Nebraska, Iowa, jenže ty první generace to měly těžké, nebylo tam nic než úrodná půda. Metrová vrstva černozemě. První rok, aby přežili, bydleli pod zemí v zemljankách. Byli zvyklí na lepší bydlení. Krásně to popisuje kniha Moje Antonie (Willa Cather). Ale další generace už se rychle vzmohly. V dnešní době jsou imigrační kvóty. Lidi se vzděláním mají přednost stejně jako bílá rasa. Je tu spousta cizích studentů na vysokých školách. Američani nejradši studují ekonomii a finance, protože to je jednoduché s výhledem na dobré příjmy, nebo humanitní obory. Cizinci, hlavně Číňani, Korejci, Indové, Pakistánci, studují inženýrství, IT, a medicínu. Někteří se vrátí domů s americkým diplomem, jiní se tu snaží zůstat. Amerických doktorů je míň a míň. Já sama jsem v nemocnici pracovala s pákistánskými, syrskými a egyptskými doktory a ti mi vysvětlili, že ti lepší, bohatší a vzdělanější se snaží dostat ven a uspějí, doma zůstanou jen nespokojení nevzdělanci a to jsou ti, co jdou do ulic, nepracují a protestují. Momentálně je problém s imigrací ze střední Ameriky, Mexico, Honduras, Quatemala, Equador, El Salvador. Utíkají protože je globální oteplování a sucho a nic se jim neurodí a taky kvůli gangům, kteří po nich chtějí buď peníze nebo syny. Globální oteplování je také vinou průmyslových států na severu a jih tím trpí, Jižní Amerika, stejně jako Afrika. A teď mají oba kontinenty na krku zoufalce, kteří by radši zůstali doma, ale život je tam nemožný. Přicházejí jich denně tisíce a žádají o azyl. Jenže náš pan president staví proti tomu návalu zeď, nazývá je násilníky, teroristy a druglordy a co je nejhoršího, oddělil děti od rodičů a dal je všechny do klecí už bůhvíkolik měsíců. Myslel si, že tu imigraci odradí, ale přicházení stále, pěšky s dětmi, denně stovky.

Zbraně

Redakční poznámka k textu o držení zbraní...

To věčné téma. Mám bratrance v Praze, který si chtěl koupit pistoli na střílení do terče. Musel předložit důkaz o bezúhonnosti, projít výcvikem a testem, kde bylo 400 otázek s chytáky, který zvládl na podruhé. Tady si může koupit samopal každý cvok na prodejní výstavě nebo přes internet a zalhat věk a jít okamžitě postřílet půl třídy prvňáčků. Ústava USA má asi 25 dodatků kde stojí, že 1) každý má právo shromažďovací a svobodného slova, a hned 2) každý má právo vlastnit zbraň. Republikáni si nenechají tohle právo vzít, ani podmínku zjištění pozadí toho kupce. A už vůbec ne samopaly a zbraně, které patří jen vojákům. Ten 2) je z dob zakládání Spojených Států r. 1776, kdy lidové milice musely být připraveny vzít zbraň a běžet bojovat s anglickými vojáky ale dnes už je to bezpodstatné. Takže, skoro všichni Američani mají aspoň jednu pistoli, někdo celou sbírku. Hal taky měl a prodal ji i s náboji když se nám narodil syn, protože incidenty s dětmi jsou tu na denním pořádku. Co se týče dnešního tématu, černí se bojí bílých se zbraní a bílí se bojí černých se zbraní, což je další důvod policie střílet Černochy. Co když má zbraň? Byl tu případ 12-letého černého kluka, který na hřišti „střílel“ z plastové flinty a policajt ho zastřelil. Nic se mu nestalo.

Autorka textu Dana McFaden

Volby

Další ožehavé téma. Všichni občané mají volební právo. Ženy od 1920 a Černoši od 1968. Jenže díky systematickému rasismu se Republikáni snaží seč mohou bránit Černochům volit. Buď stojí u volebních místností se samopaly, nebo vyžadují identifikační kartu s fotkou, kterou už musel každý ukázat při registraci k volbám, nebo jako právě teď zakazují volení poštou, což je v době pandemie jediné rozumné řešení, aby se člověk vyhnul frontám. Důvod je, že Černoši skoro jistě budou volit Demokraty, od kterých mají jedinou naději na zlepšení životních podmínek. Náš guvernér, mj. Republikán a rozumný člověk, právě oznámil, že všichni občané státu Massachusetts dostanou zásilky s volební listinou a předplacenou obálkou na volení poštou. Jenže každý stát to neudělá. Republikáni hájí zájmy boháčů a nějak si omotali kolem prstu věřící, protože tady se stále bojuje mezi biblí a vědou. Kdo má pravdu? Tak Republikáni radši věří, že svět byl stvořen před 6000 let Bohem všemohoucím, aby neztratili podstatnou část voličů. Hodně záleží na tom, odkud lidi získávají informace. Jsou štvavé rozhlasové i televizní stanice, které propagují konspirační teorie a jsou neutrální stanice, kde jsou zprávy a diskuse s odborníky z obou stran. My sledujeme denně CNN, MSNBC, DW (Deutsche Welle), BBC, PBS (Veřejno právní zprávy placené pouze diváky) a ráno zprávy z Japonska NHK.

Protesty občanů proti brutalitě portlandské policie a federálních agentů

Protesty, vlajky a sochy

Protesty v mnoha amerických městech i jinde po světě, které začaly jako reakce na úmrtí George Floyda pod klečící nohou policajta na jeho krku, s povýšeným úšklebkem, byla jen poslední kapka. Minimálně každý měsíc bylo ve zprávách, že policajt zastřelil neozbrojeného černocha, jen proto, že beztrestně mohl, ale to, že někdo nafilmoval 8-minutové pomalé umírrání člověka, který lapal po dechu, že nemůže dýchat a provinil se jen tím, že platil padělanou bankovkou, kterou mu asi někdo dal, to bylo přes příliš. Měl prý už nějaké škraloupy, ale za to se neplatí smrtí z utýrání. Obletělo to celý svět. Protesty byly hlavně kvůli nepřiměřené brutalitě policie, a plakáty BLACK LIVES MATTER se tudíž znovu objevily, protože jak to, že to je jenom černoch a na jeho životě nezáleží? Protesty se samozřejmě rozrostly na demolice soch generálů Konfederace (Jižanů), které byly léta černochům trnem v oku, a vlajky Konfederace, kterými bandy White Supremacy (bílá nadřazenost) na srazech mávají a stát Mississippi ji měl dokonce v jednom kvadrantu státní vlajky. Pod tlakem museli teď vlajku změnit. Rasismus bílých doutnal vždycky pod povrchem, ale málokdo si troufal veřejně propagovat rasistické myšlenky, dokud nepřišel president Trump. Ten už ve volební kampani v r.2016 mluvil o všech nedostatečně bílých lidech pohrdlivě a tím dal volnost skrytým rasistům agitovat. Trump byl od začátku neschopný president a to se nejvíc projevilo při pandemii Covid-19. Vůbec neví jak jednat, mluví jen o sobě a svádí problémy na ostatní. Místo rozumné reakce na protesty, posílá federální speciální jednotky proti protestujícím a ty zavírají lidi do neoznačených aut a odvážejí je kdovíkam.¨ Podle toho jak dopadnou listopadové volby, hodně lidí mluví o tom, že se přesídlí do Kanady. Kanada je země jako USA, kde všichni mají zdravotní pojištění a nikdo nepotřebuje zbraně. (Černoši jsou tam taky) Amerika stojí před velkými změnami, vlastně díky Covidu 19. Bylo by toho víc, ale doufám, že začnu diskusi. Ptejte se, já odpovím. To je jen pohled české babičky v Americe, neberte to jako všeobecný názor všech Američanů. Takový snad ani neexistuje.

Přeju do České republiky vše dobré

V záhlaví článku je obrázek skupinky Američanů se zbraněmi ve chvíli oddechu při cvičení střelby. Milují zbraně bez rozdílu barvy pleti

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *